
Sindikat kmetov Slovenije je odkupovalce pšenice znova pozval, naj kmetom za pšenico plačajo ceno 180 evrov za tono krušne pšenice. Podpredsednik sindikata Fran Kučan je poudaril, da je bil način oblikovanja cene dogovorjen, vendar se sedaj odkupovalci dogovora ne želijo držati. Če dogovor ne bo obveljal, so kmetje pripravljeni "natopiti s svojimi prijemi", so opozorili.
Predstavniki sindikata kmetov Slovenije so tudi letos sodelovali v pogajalski skupini Zadružne zveze Slovenije, ki se z odkupovalci pogajajo o odkupni ceni pšenice, je pojasnil Kučan. Letos so bila prva pogajanja 29. maja, pri čemer so se tudi letos posluževali sistema, da se za ceno zgledujejo po ceni pšenice na madžarskem trgu, je dejal. Svoje trditve o dogovoru je podkrepil tudi z zapisniki s pogajanj z dne 29. maja in sestanka, ki se je bil 18. junija.
V času, ko so se cene pšenice višale, je po Kučanovih besedah za pšenico veljala akontacijska cena. Kupci sicer trdijo, da že plačane cene ni mogoče obračunati ponovno, a je Kučan te trditve zavrnil. Kupec s kmetom sklene pogodbo, vendar cena za pšenico na njej ni navedena, je pojasnil.
Na kasnejših sestankih so pridelovalci ugotovili, da se cene pšenice še višajo, da so na Madžarskem že dosegle 195 evrov, zato so določili ceno pšenice pri 180 evrov za ceno krušne (B) pšenice, dorekli so, naj bo pšenica razreda A za 10 evrov dražja, razred C ali krmna pšenica pa 10 evrov cenejša.

Ko so objavili svoj sklep, pa kupci na to niso želeli pristati. Kučan je pojasnil še, da predstavnikov kupcev na zadnjih nekaj sestankih kljub dogovoru, da se po potrebi pogajalci ponovno sestanejo in da so jih o sestankih obvestili, ni bilo.
"Sindikat kmetov se je odločil jasno in glasno," je povedal Kučan. "Čas imajo do 15. avgusta, po tem datumu nastopamo mi s svojim prijemom, v okviru katerega bomo s traktorji začeli omejevati prosto gibanje mlinarjev in pekov," je napovedal. Obenem pa je dejal še, da se bodo verjetno po 15. avgustu pridelovalci ponovno sestali in pregledali borzno ceno pšenice v Budimpešti ter morda zahtevali še višjo ceno. Na Madžarskem je pšenica namreč že dosegla vrednost 220 evrov.
Sindikat vztraja, da mora biti cena enotna za vse slovenske kmete, ne glede na to, koliko pšenice prodajajo. Obenem pa je predsednik sindikata Roman Žveglič ostro protestiral proti ravnanju slovenskih odkupovalcev, ki se po njegovem mnenju poskušajo okoristiti s slovenskimi kmeti, da bodo lahko madžarskim plačali več.
Kar se tiče napovedanega dvigovanja cen kruha, pa je Žveglič poudaril, da razlog za dvigovanje cen kruha v napovedani meri ni in ne more biti posledica rasti cene pšenice. "Kar govorijo, je zavajanje slovenskih kupcev," je dejal. Izpostavil je, da si trgovina odreže veliko večji kos kruha, kot pa si ga lahko kmet, mlinar in pek. Ob tem se je sicer strinjal, da je napovedana podražitev moke deloma upravičena, saj je surovina dražja.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.