Potem ko so dolgo največje uspehe, ko je šlo za iskanje kapitala, med startupi žela podjetja, ki so izdelovala mobilne aplikacije in spletne rešitve, gre zdaj vse bolje tistim, katerih rešitve končajo tudi v proizvodnji v realnem svetu.
Kalifornijski startup View se tako lahko pohvali, da so prepričali že toliko vlagateljev, da imajo že pol milijarde dolarjev kapitala. V zadnjem krogu, ki jim je prinesel 175 milijonov dolarjev, je z vložkom 75 milijonov dolarjev, po poročanju Forbesa, vodil novozelandski Super Fund, ki je pod državnim okriljem. Svoj delež so prispevali tudi dosedanji investitorji kot sta na primer Corning in Madrone Capital Partners ter več gradbenih in nepremičninskih podjetij, ki pa so želela ostati anonimna.
In kaj tako zelo privlači denar? Rešitev, ki jo ponuja View, je pametno okno. To deluje tako, da v vmesni sloj večslojnega okna, v katerem je kovinski oksid, dovaja nizko električno napetost, kar povzroči, da se ioni gibljejo med sloji, elektrokromatski material pa blokira svetlobo.
V praksi torej v vročih dneh ne potrebujete zaves ali drugih senčil, da bi se zaščitili pred pretirano sončno svetlobo.
Podjetje ocenjuje, da je njihova rešitev odlična predvsem za velike javne zgradbe, podjetja in zdravstvene ustanove, ena glavni prednosti pa je nižji strošek hlajenja prostorov, test je pokazal, da se je letni račun za stavbo po uporabi pametnih oken zmanjšal za petino.
Družba je sicer začela z delom že leta 2007, a prva okna je vgradila šele leta 2013. Doslej so opravili montažo oken že na okoli 100 objektih, prav toliko imajo naročil v čakalni vrsti. V njihovi tovarni, vredni 100 milijonov dolarjev, trenutno dela 200 ljudi. Njihov cilj je, da bi njihova okna dosegla 10-odstotni svetovni tržni delež, za kaj takšnega pa bi poleg strank potrebovali še 500 podobnih tovarn po svetu, pravijo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.