Gre za ponudbe kanadsko-ruskega konzorcija Magna-Sberbank-Gaz, belgijske družbe RHJ in kitajske Beijing Automotive Industry.
GM, ki je pred kratkim začel s stečajnim postopkom, je namreč sklenil, da bodo zaradi finančnih težav in dolgov zaradi globalne finančno-gospodarske krize prodali evropsko podružnico. Najprej se je kot zelo resen ponudnik pojavil konzorcij, v katerem so kanadsko-avstrijski proizvajalec avtomobilskih delov Magna International, ruska Sberbanka in ruski proizvajalec avtomobilov in tovornjakov Gaz, kasneje pa tudi RHJ International.
Gre za belgijsko podjetje, za katerim naj bi stali Američani, in sicer družba Ripplewood. Ta naj bi bila po ocenah nekaterih poznavalcev ustanovljena kot poskus GM, da sčasoma dobi nazaj svojo evropsko podružnico. V boj za prevzem Opla in Vauxhalla so se pred kratkim vključili tudi Kitajci.
Magna in Sberbank nameravata izkoristiti nakup evropske podružnice GM za razširitev in oživitev ruske avtomobilske industrije, zaradi česar želita z nakupom dobiti tudi vso intelektualno lastnino. Že maja sta podpisala pismo o nameri, sicer nezavezujočo in v znak resnosti pri prevzemu vplačala 300 milijonov evrov. Omenjeni konzorcij ima tudi politično podporo v Nemčiji in Rusiji, saj sta se za to, da ta prevzame Opel pretekli teden zavzela tudi nemška kanclerka Angela Merkel in ruski predsednik Dmitrij Medvedjev.
Po oddaji končnih prevzemnih ponudb bo GM v sredo dal uvodno mnenje nemški vladi, naslednji teden pa priporočila o tem, katera ponudba je sprejemljiva. O tem mora na koncu odločati tudi upravni odbor GM in ameriško finančno ministrstvo, ki je večinski lastnik GM.
Magna in Sberbank za 55-odstotni delež evropske podružnice GM ponujata 750 milijonov evrov, od nemške in drugih vlad v Evropi pa želita za 4,5 milijarde evrov jamstev. Magna in Sberbank bi si razdelili po 27,5 odstotka deleža evropske podružnice GM, 35 odstotkov bi ostalo v lasti GM, 10 odstotkov pa bi dobili zaposleni v Evropi. Teh je skupaj 54.500, od česar v Nemčiji 25.000, v dveh britanskih Vauxhallovih tovarnah pa 5500.
RHJ International naj bi ponujal 275 milijonov evrov za 50,1-odstotni delež evropske podružnice GM, od nemške in drugih vlad pa želi 3,8 milijarde evrov garancij. GM bi obdržal 39,9-odstotni delež, preostalo pa bi dobili zaposleni. Obe ponudbi predvidevata ukinitev okrog 10.000 delovnih mest v Oplovih podružnicah, večino izven Nemčije. Pri Vauxhallu za nekaj časa ne predvidevajo ukinjanja delovnih mest.
Kitajski BAIC naj bi ponujal okrog 660 milijonov evrov za večinski delež evropske podružnice GM. Od nemške in drugih vlad pa želi 2,64 milijarde evrov garancij.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.