Zakon o jamstveni shemi Republike Slovenije, ki predvideva, da bo država bankam v primeru kreditiranja podjetij pod določenimi pogoji ponudila državna jamstva v skupni višini 1,2 milijarde evrov, je sicer začel veljati maja, v državnem zboru pa je trenutno v postopku novela tega zakona. To je na današnji seji obravnaval tudi nadzorni svet Združenja bank Slovenije, ki se je zavzel za čimprejšnjo operacionalizacijo sheme in je svoje predloge in pobude posredoval pristojnim institucijam.
Medtem ko je vlada v predlogu novele predvidela, da se lahko banke, ki sodelujejo v jamstveni shemi, kljub prepovedi kreditiranja in podaljševanja kreditov za menedžerske odkupe izjemoma in ob soglasju nadzornega sveta odločijo za izdajo oz. podaljšanje kredita, če bi se s tem preprečila znatna škoda banki, pa je matični odbor DZ za finance to izjemo na predlog SDS iz osnutka zakona črtal.
Poslanci bodo predlog novele zakona obravnavali na plenarni seji v torek, na mizi pa bodo imeli tudi dopolnilo poslanskih skupin koalicijskih strank, s katerim se ponovno uvaja omenjeno izjemo. Ob tem mora soglasje nadzornega sveta temeljiti na oceni o ekonomski upravičenosti obnovitve konkretnega posojila.
Premier Borut Pahor je po četrtkovi seji vlade dejal, da si želi, da bi bila jamstvena shema privlačna za finančne ustanove. Temu je bil namenjen tudi sredin sestanek z bančniki, na katerem so ugotavljali, ali so kakšni zadržki, da finančne ustanove v shemo ne bi želele vstopiti. Diskrecijska pravica nadzornih svetov bank je ta hip edina prava rešitev, je dejal premier.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.