Nekateri slovenski trgovci so potrdili, da bodo v ponedeljek dvignili cene. Dražji bodo predvsem mleko in mlečni izdelki, od 13 do celo 20 odstotkov. Tudi preko meje ne bomo kupovali ceneje, saj se hrana in ostale potrošne dobrine dražijo tudi v Italiji in Avstriji. Rast cen pa najbolj prizadene delavce.
Denarja je v Sloveniji dovolj, vendar je nepošteno porazdeljen, opozarjajo v Zvezi svobodnih sindikatov. Zato zahtevajo boljše življenje za delavce, ki prispevajo k blaginji in visoki gospodarski rasti, a od obojega nimajo nič. "Imamo visoko inflacijo in nenormalno visoko rast cen hrane in obleke in obutev, to se pravi artiklov, ki jih tisti, ki imajo podpovprečne plače najbolj občutijo,“ je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Zato bodo kljub zastalim pogajanjem z delodajalci sindikati vztrajali pri dvigu plač. Vladi pa predlagajo, da minimalno delavsko plačo dvigne za 8,5 odstotka, to je za 45 evrov bruto mesečno. "Potrebno bo doseči dogovor in inflacijo ustaviti, kajti s 386 evri neto, kolikor jih dobi delavec, se enostavno ne da več preživeti,“ pa pravi Ladislav Rožič z ZSSS. Če se položaj delavcev v letošnjem letu ne bo vsaj malo izboljšal, bodo sledile sindikalne aktivnosti, možna je tudi splošna stavka.
Dogovor je treba doseči
Kot pravi predsednik Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS) Borut Meh, je dogovor treba doseči, saj kolektivno pogodbo o plačah za prihodnji dve leti potrebujejo, tudi pričakovanja sindikatov so ob inflaciji visoka. "Vselej doslej smo se uspeli dogovoriti in ne bojim se, da nam ne bi uspelo tudi sedaj," pravi.
Ključno bo srečanje predsednikov vseh delodajalskih in sindikalnih organizacij, ki je napovedano za naslednji teden, meni Semolič. Napoved splošne stavke ali stavk v dejavnosti - glede tega so po njegovih besedah odprte še vse možnosti - ostaja. "Silijo nas v to, da radikaliziramo svojo držo. Kar nam preostane, so stavke," je dejal. Meni, da lahko delodajalci sedaj, v času rasti, najlaže dajo delavcem. "Gre za minimalne zneske. V primerjavi z denarji za prevzeme, dobički, nagradami, je to revščina," je povedal predsednik ZSSS.
Bodo upoštevali zahteve?
Semolič upa, da bodo delodajalci in država upoštevali njihove zahteve. Te "zagotovo ne bodo prispevale k zmanjševanju konkurenčnosti gospodarstva in ne k porastu inflacije", pravi, in sicer ker gredo v smeri vezave rasti plač na produktivnost. "To je edina pot, ki nas lahko pripelje do evropskih plač," je dejal. V ZSSS si sicer želijo, da bi se okrepilo socialno partnerstvo, saj težav, tako Semolič, ne more rešiti vsak zase. Po njegovih besedah "nerazumno vztrajanje delodajalcev", da ne bi dvigovali plač v skladu z inflacijo in produktivnostjo, je na dolgi rok slabo za gospodarstvo, saj bo vse več delavcev začelo iskati delo v tujino. Kot primer: v italijanskih, avstrijskih in celo madžarskih turističnih središčih se že zaposluje okoli 8.000 Slovencev.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.