
Vrednost oddanih javnih naročil je lani v Sloveniji dosegla 439,6 milijarde tolarjev oz. 1,8 milijarde evrov. To znaša četrtino odhodkov državnega proračuna in 6,7 odstotka bruto domačega proizvoda. S tem predstavljajo javna naročila znaten del slovenskega gospodarstva in tako ostajajo pomemben generator gospodarske rasti ter eden izmed ključnih vzvodov politike javnofinančnih odhodkov, ugotavlja poročilo finančnega ministrstva o oddanih javnih naročilih v letu 2005.
Vlada bo poročilo o oddanih javnih naročilih v letu 2005 obravnavala na eni prihodnjih sej, služilo pa ji bo za pripravo letnega statističnega poročila, ki ga morajo države članice EU vsako leto do 31. oktobra posredovati Evropski komisiji. Veljavne evropske smernice na področju javnih naročil zahtevajo sporočanje agregatnih podatkov o vrednostih javnih naročil iznad evropskih vrednostnih pragov. Ti pragovi so določeni pri 48 milijonih tolarjev za blago in storitve ter 1,2 milijardah tolarjev za gradnje.

V Sloveniji je mejni prag za oddajo naročila za blago in storitve določen pri 10 milijonih tolarjev, za oddajo naročila za gradnje pa pri 20 milijonih tolarjev. Nad temi vrednostmi je bilo v letu 2005 oddanih za skupaj 294,2 milijarde tolarjev javnih naročil oz. 66,9 odstotka vseh, pod njimi pa za skupaj 145,5 milijarde tolarjev.
Tako med javnimi naročili male kot tudi velike vrednosti prevladujejo naročila blaga, in sicer pri prvih z 51,5-odstotnim deležem, pri drugih pa celo z 78-odstotnim deležem. Lani so bila za nakup blaga po številu najmočneje zastopana prehrana oz. živila, sledijo pa potrošni material za opravljanje dejavnosti in vzdrževanje objektov ter drugo blago, predvsem zdravila, medicinski potrošni material, obvezilni material, laboratorijski material in knjižnično gradivo.
Med oddanimi javnimi naročili storitev so prevladovale računalniške storitve, laboratorijske analize, pranje perila, tisk, vzdrževanje zemljišč in poštne storitve, medtem ko so na gradbenem področju naročniki najpogosteje povpraševali po splošnih delih na področju nizkih gradenj.
Avtocestni program predstavlja v okviru javnih naročil največji odliv javnofinančnih sredstev. Strateški naročnik je pri tem Družba za avtoceste v RS (DARS), ki je lani sklenila 460 pogodb v skupni vrednosti 48,7 milijarde tolarjev.

Med največjimi javnimi naročniki v državi so še Direkcija RS za ceste, Klinični center Ljubljana, Lekarna Ljubljana, ministrstvo za obrambo, Holding Slovenske železnice, Splošna bolnišnica Maribor, Mestna občina Ljubljana, Elektro Slovenija in Pošta Slovenije. Vrednost javnih naročil vseh desetih skupaj je lani predstavljala 37,8 odstotka vrednosti vseh javnih naročil v državi. To kaže na visoko številčno in zlasti vrednostno gostitev javnih naročil pri samo nekaj naročnikih, ugotavlja poročilo.
Največja naročila se praviloma oddajo več ponudnikom, izhaja iz poročila. Tako je denimo javni zavod Lekarna Ljubljana lani svoje naročilo, vredno 14 milijonov tolarjev, porazdelil med tri ponudnike - Kemofarmacijo, Salus in Pharmakon. To je bilo tudi največje naročilo med vsemi oddanimi javnimi naročili v letu 2005. Tudi DARS, ki je na lestvici desetih največjih javnih naročil omenjen petkrat, naročila običajno zaupa več izvajalcem.
Število in vrednostna struktura oddanih javnih naročil, katerih vrednost presega evropske pragove, s tem pa zahteva objavo v uradnem glasilu EU, kar tujim ponudnikom omogoča vstop na slovenski trg javnih naročil, v opazovanem obdobju strmo narašča. Vendar pa je zaenkrat udeležba tujih ponudnikov še vedno razmeroma nizka, saj je bilo lani tujim ponudnikom oddanih le 55 oz. 0,46 odstotka javnih naročil velike vrednosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.