Dogajanje okoli Mercatorja je vse bolj vroče, saj se rok za hrvaški prevzem izteče že čez 14 dni. Predstavniki Agrokorja so zato danes slovenske banke prepričevali, naj pristanejo na njihove zahteve, saj jim zmanjkuje časa.
Ivan Crnjac, desna roka Ivice Todoriča mora bankirje v le nekaj dneh prepričati, naj pristanejo na njihove pogoje reprograma Mercatorjevega milijardnega dolga. Ti so: vračilo denarja čez 9 in ne 6 let, kot se je dogovoril Mercator, nižja obrestna mera in drugačno zavarovanje kreditov. Poleg tega obljubljajo, da bodo 125 milijonov predčasno vrnili z odprodajo nepotrebnega premoženja, kamor po mnenju Hrvatov sodijo tudi Pekarna Grosuplje, Modiana, Intersport in Emba. Načrt je torej jasen, enako tudi roki - časa je 14 dni.
Po 30. juniju bodo stvari namreč spet na začetku, saj bi morali dovoljenje za novo podaljšanje dati vse uprave in nadzorni sveti vseh prodajalcev. In tu se vedno lahko zaplete.
Alternativni odkup in preoblikovanje Mercatorja
Če slučajno kdo v tretje reče ne, pridejo na vrsto pobudniki za alternativni odkup in preoblikovanje Mercatorja v potrošniško-delavsko-dobaviteljsko kooperativo.
Podporniki pobude za alternativni odkup in preoblikovanje Mercatorja v potrošniško-delavsko-dobaviteljsko kooperativo Naš Mercator so na današnjem srečanju sklenili, da pripravijo potrebne akte za ustanovitev zadruge. Vzpostavili bodo tudi spletno stran, prek katere bodo s procesom seznanjali potrošnike, zaposlene in dobavitelje.
"Danes smo na srečanju podpornikov sprejeli sklep, da pripravimo ustanovne akte za zadrugo in vzpostavimo spletno stran, na kateri konkretno ustanavljanje zadruge predstavimo potrošnikom, zaposlenim in dobaviteljem," je po srečanju podpornikov pojasnil generalni sekretar Slovenskega foruma socialnega podjetništva Tadej Slapnik. Kot je dodal, bodo prihodnji teden pripravili posvet, na katerega bodo povabili tudi tako domače in tuje ugledne ekonomiste ter strokovnjake s področja zadružništva. Iniciativo je namreč po besedah Slapnika potrebno s pomočjo strokovnjakov nadgraditi na obeh omenjenih področjih.
Upajo, da do roka Mercatorja ne prodajo
Pobudniki alternativnega odkupa sicer upajo, da prodaje Mercatorja hrvaškemu Agrokorju do postavljenega roka ne bo in da bodo lahko materializirali svojo alternativo. "V kolikor temu ne bo tako, bomo z našo iniciativo nadaljevali, v tem primeru z ustanovitvijo potrošniške kooperative," je napovedal Slapnik. Ta naj bi neposredno povezala slovenske potrošnike in dobavitelje z namenom zagotoviti kakovostno in cenovno dostopno hrano in izdelke.
V Slovenskem forumu socialnega podjetništva se sicer zavedajo, da so z alternativo za Mercator nekoliko pozni. Kot je pojasnil Slapnik, so o tem prvič razmišljali že spomladi leta 2012, ko so se v Španiji seznanili z modelom tamkajšnje potrošniško-delavske kooperative Eroski. Vendar pa so takrat od zadeve odstopili, predvsem zaradi nezainteresiranosti španskih partnerjev, ki naj bi v procesu sodelovali.
Kljub temu se je v postopku prodaje Mercatorja po besedah Slapnika "z vsakim mesecem v javnosti našlo več argumentov, zakaj ta prodaja ni dobra". V forumu so se osredotočili predvsem na delovna mesta, sicer pa je trenutno cena največjega slovenskega trgovca "najnižja možna" in je tudi alternativni odkup zato sedaj najbolj dostopen, je pojasnil Slapnik.
Podpornike pobude za alternativni odkup in preoblikovanje Mercatorja je trenutno mogoče podpreti kot peticijo. Tisti, ki bodo nakazali, da želijo sodelovati tudi kot člani zadruge, pa bodo vabljeni na njeno ustanovno skupščino. V prvem koraku bodo sicer med zadružniki nabirali množično podporo, zato bodo vložki simbolični in bodo v primeru, da bo postopek ustavljen, v celoti povrnjeni. Če bo v tej fazi odziv zadosten, pa se bo v naslednjih korakih lahko ponovno vsak deležnik odločil, ali bo pri dokapitalizaciji svojega deleža sodeloval ali ne.
V stranki DeSUS zaskrbljeni
Vodstvo DeSUS se je na temo prodaje Mercatorja danes sestalo s predstavniki ZSSS in nekaterih drugih sindikatov. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je pojasnil, da so v stranki zaskrbljeni, ker se proces prodaje ne premika v pravo smer. Na četrtkovi seji vlade pričakuje nadaljevanje razprave o Mercatorju, pri čemer je prepričan, da ni še nič zamujenega.
Če bo prišlo do realizacije prodaje Mercatorja, se Erjavec glede na trenutno dogajanje boji, da bi lahko imelo to negativne posledice za zaposlene v Mercatorju, za tiste, ki sodelujejo z Mercatorjem, in nasploh za gospodarstvo, zlasti tisti del, ki je vezan na kmetijstvo in živilsko-predelovalno industrijo.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.