Gospodarstvo

Ne bo nam treba delati do 65. leta

Ljubljana, 10. 04. 2009 13.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vladni protikrizni ukrepi: socialno najbolj ogroženi bodo prejeli denarno pomoč v vrednosti 150 evrov, brezposelni, ki so delali za določen čas, bodo upravičeni do nadomestila za brezposelnost.

Socialni partnerji, združeni v Ekonomsko-socialnem svetu, so se danes seznanili s predlogi novih ukrepov, ki jih vlada pripravlja za blažitev posledic krize. Gre za predloge s področja zaposlovanja in sociale, pa tudi gospodarskega razvoja in javnega sektorja. Kateri bodo imeli prednost, se bodo odločili prihodnji teden.

Ivan Svetlik
Ivan Svetlik FOTO: Dare Čekeliš

Predlog novih protikriznih ukrepov, ki jih pripravlja vlada, je na seji Ekonomsko-socialnega sveta predstavil minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari skupaj z ministroma za gospodarstvo ter za delo, družino in socialne zadeve Matejem Lahovnikom in Ivanom Svetlikom. V naslednjih 14 dneh si bodo socialni partnerji vzeli čas, da jih preučijo, že prihodnji teden pa bodo določili tiste, katerih priprava bo imela prednost.

Ukrepi še niso dorečeni in ob mnogih vprašanjih se bo šele pri pripravi zakonov pokazalo, ali jih je mogoče podpreti, je po seji povedal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj. Da ukrepi še niso dodelani do te mere, da bi imeli zakonsko obliko, je potrdil tudi minister Svetlik, vendar je dodal, da je vlada danes predstavila zelo jasne ideje, kako se spopasti s posledicami krize.

Po Svetlikovem mnenju so bili socialni partnerji s predlogi novih protikriznih ukrepov zadovoljni, Rebolj pa je dodal, da imajo svoje predloge tudi sindikati.

Vlada pripravila ukrepe

Vlada je pripravila osnutek tako kratkoročnih kot tudi strukturnih ukrepov. Med prvimi je uvedba subvencij delodajalcu za zaposlene, ki so napoteni na "čakanje na delo", kar se zdi Rebolju dobra zamisel. Po predlogu bi delodajalec lahko delavce, namesto da bi jih odpustil, napotil na čakanje na delo za obdobje največ devet mesecev, glede katerega sindikati menijo, da bi ga lahko podaljšali na leto dni.

Matej Lahovnik
Matej Lahovnik FOTO: 24ur.com

Vlada predlaga tudi spremembe že uveljavljenega subvencioniranja skrajšanega delovnega časa, tako da bi bili do subvencij upravičeni le v podjetjih, ki bi delovnik skrajšala na 36 ur tedensko in ne več tudi v primeru skrajšanja na 32 ur. To je dobro, a je treba rešiti predvsem vprašanje: kako od delodajalcev zahtevati, da bi te subvencije dobili delavci, je dejal Rebolj.

Podaljšanja delovne dobe med predlogi ni, je pa med strukturnimi ukrepi navedena pokojninska reforma. Kako si jo vlada zamišlja, v osnutku ukrepov ni podrobno navedeno, je pa med drugim zapisano, naj se starost za upokojitev določi v kombinaciji z delovno dobo, za predčasno oziroma poznejšo upokojitev pa določi bonuse in maluse.

Prvi novi ukrepi usklajeni v maju

Vlada bo prve ukrepe iz novega paketa protikriznih ukrepov s socialnimi partnerji predvidoma uskladila v prvi polovici maja, je še napovedal Gaspari. V DZ jih namerava poslati skupaj s predlogom novega rebalansa letošnjega državnega proračuna. Gradivo namenoma ni napisano v dokončni obliki, ker jih bodo še usklajevali s socialnimi partnerji, je pojasnil. Predloge zakonov bodo pripravile delovne skupine, sestavljene iz socialnih partnerjev in ministrstev.

Mitja Gaspari
Mitja Gaspari FOTO: Miro Majcen

Sistem subvencioniranja polnega delovnega časa, ki se po zdajšnjem zakonu izteče s septembrom, naj bi podaljšali, je napovedal Gaspari. V ta ukrep je trenutno vključenih 400 podjetij z več kot 45.000 delavci, ki bi v primeru, da subvencij ne bi bilo, lahko bili brezposelni.

Med najpomembnejšimi predlaganimi ukrepi je Gaspari izpostavil sprejem treh novih zakonov: o zagotavljanju subvencij delodajalcem za zaposlene, ki so napoteni na čakanje na delo, o enkratni solidarnostni pomoči socialno ogroženim ter o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev; poleg tega pa še povečanje spodbud podjetniškemu sektorju, uveljavitev ukrepa pomoči malih vrednosti podjetjem, dokapitalizacijo Stanovanjskega sklada RS ter rebalans finančnih načrtov javnih zavodov. Ostali predlogi bodo lahko v DZ sprejeti v jesenskih mesecih.

Država bo subvencije delodajalcem za zaposlene, ki jih napoti na čakanje na delo, financirala le v primeru, da bo delodajalec jasno določil, katera delovna mesta morajo začasno opustiti in katera bodo v roku enega do dveh let ponovno potrebovali, poleg tega bodo morali delavcu v tem času zagotovil usposabljanje ali izobraževanje najmanj v obsegu ene tretjine delovnega časa.

Vlada namerava okrepiti programe aktivne politike zaposlovanja ter preoblikovati program javnih del. Vanje naj bi se vključilo približno 10.000 ljudi, je ocenil Gaspari. Novemu položaju naj bi se prilagodil tudi Zavod RS zaposlovanje.

Na področju socialne varnosti vlada predlaga pripravo dveh novih zakonov: o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev ter o enkratni solidarnostni pomoči socialno ogroženim. S prvim naj bi poenostavili postopke, zagotovili večjo preglednost in učinkovitost sistema socialnih transferjev ter zmanjšali možnost zlorab in kopičenje pravic. Do enkratne solidarnostne pomoči naj bi bili upravičeni tisti z mesečnimi prejemki pod 70 odstotki minimalne plače. Za izplačilo te pomoči se bodo prerazporedila sredstva z ministrstva za obrambo. Vlada predlaga še prenovo zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (77)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Cofar
11. 04. 2009 17.08
enakopravnost: Vse lepo in prav do trenutka ko ugotoviš, da večina v gospodarstvu, dela nekje med 500-800€ in teh 15,5% ne znese tok velik. Odbij stran vse državne uslužbence. Kajti za njihove prispevke morajo ljudje narest še davek tapa se prelaga potem iz državne blagajne v pokojninsko blagajno. Drugo kot drugo, upokojencev je nekje 500.000 to je skoraj ena na ena če računate da je zaposlenih nekje 700.000 (od tega efektivno veliko prispeva v pokoj. kaso po mojem mnenju zgolj 5% delovnih ljudi ostali morjo narest 5 zaposelnih-na 1 upokejnca!) Halooo ne gre. Res pa je ENAKOPRAVNOST - če bi mi bruto pustil in bi se jaz sam odločal kaj bom s tem (in kam bi ti s tem???) bi verjetno prej zaparvu za kej druzga. Torej je bolje da je tako. Raje pa bi vidu, da bi bla upokojitev pr 60-letih, pa če dobim sam 150 € vsaj neki bi dobil hitr od države, za vse ostalo bom pa že sam poskrbu!!!!
Cofar
11. 04. 2009 17.02
Moja mama bo letos stara 55 let. Za sabo ima 40 let delovne dobe. Upokojila se bo v naslednjem letu. Pa nej kdo reče, da si človek ne zasluž po skor 41 letih delovne dobe pokojnino??? Ja sam je začela pa pr 15 letih. Tudi jaz sem začel pr 15, ker se je 1995 še dal bit zaposlen pr 15 in danes imam skor 15 let delovne dobe. Mladina pa pač dolg študira in temu primerno bo pač upokojevanje!
enakopravnost
11. 04. 2009 14.17
Pa še malo matematike pri povprečni slo plači 1400e bruto se plača 15,5% za pokojninsko zavarovanje,to je mesečno približno 220e v 40 letih pa okrog 100 000e,iz te vsote bi lahko 14 let prejemal penzijo 600e,poleg tega pa vplačuje del še delodajalec,povprečno moško prejemanje penzije je 12 let,žensko pa 24 let,torej je jasno kdo komu plačuje!!
Important notice
11. 04. 2009 13.07
space22 11.04.2009, 10:47 0 important notice tud študentje moramo plačevat dohodnino tako da se pejt kar mal pozanimat koliko lahko študentje zaslužimo na leto 2800 evrov na leto imamo omejitev. Dohodnino da, kaj pa pokojninska blagajna? Denar za pokojnine se črpa iz prispevkov za pokojninsko zavarovanje. Tisti, ki delamo, dajemo v blagajno za tiste, ki so sedaj v penziji. Ko bomo šli mi v penzijo, naj bi črpali iz tistega, kar naj bi vlagal ti ... In koliko vložiš???? Kako bo šla tvoja mama v penzijo, če nič ne narediš za to??? Od kje ji bodo dali??? Zato se kaže potreba po podaljševanju delovne dobe. Blagajna za izplačevanje pokojnin se namreč prazni hitreje kot polni. Seveda, ko pa mladina dela samo na napotnice. Mislim, da so se narobe lotili reforme pokojninskega sistema. Ne pomislijo, da bomo mi morali delati npr. do 65 leta zato, da bomo polnili pokojninsko blagajno, 35 letniki bodo pa delali preko študenta.... Narobe svet!
enakopravnost
11. 04. 2009 11.33
moški,ki živimo 8 let manj že danes delamo 4 leta dlje,pa izračunajte koliko let dlje ženska prejema penzijo,vse je seveda v povprečju??????
pepar
11. 04. 2009 11.04
Žal,žal se bo starostna meja in tudi delovna doba morala enkrat dvigniti.To je vsem jasno.Ne vem pa kako bodo zdržali to delavci v intenzivo delovnih firmah.Verjetno bo precej več invalidskih upkojitev okoli 60.leta starosti.Smilijo se mi tudi naši otroci.Nekak pa ni pošteno,da so nekateri odšli v penzijo že okoli 50.leta starosti,eni bomo pa delali vsaj 10 let več in to za manjše pokojnine.Pa še delati je sedaj treba veliko več,kot pa v bivši Jugoslaviji.
space22
11. 04. 2009 10.47
important notice tud študentje moramo plačevat dohodnino tako da se pejt kar mal pozanimat koliko lahko študentje zaslužimo na leto 2800 evrov na leto imamo omejitev.
Important notice
11. 04. 2009 10.08
Za začetek naj regulirajo študentsko delo. - študent lahko dela samo takrat, ko nima predavanj - študentsko delo se lahko omeji recimo na 4 ure na dan - starostna omejitev bi se lahko vrnila tja, kjer je bila včasih - 27 let - študentsko delo za delodajalca obdavčiti enako kot redne OD Dokler bodo "študentje" lahko delali redni delovnik (od 8ih do 15ih), vlekli takšne ali drugačne neobdavčene denarje, toliko časa bo pokojninska blagajna prazna. Včasih se je delovna doba začela v povprečju pri dvajsetih letih - tisti, ki je študiral, pa je začel delati najkasneje pri 24ih (da, včasih se je faks spackal v 5 - 6ih letih). Danes se 4 letni študij na fakulteti vleče 10 - 15 let. Kar naj podpirajo lenobo, tudi njihove penzije bodo pojedli študentje. In če se bo sedanja zaposlovalna politika nadaljevala, bodo povsod delali samo še na študentske napotnice. REdno zaposlenih bo bore malo. Ni mi jasno, od kod bodo polnili proračun in se bodo končno lahko ZASTONJ spraševali: Kaj narediti???
tapravslovenc
11. 04. 2009 08.34
tale članek je samo še dokaz več, da je pop v bistvu piar komunajzarjev, ki so na oblasti
okcorral
11. 04. 2009 07.42
Evo, vladni loleki so se odločil dat revni raji 150 evrov!
TFerarri
11. 04. 2009 07.39
Ma bo spet III. svetovna vojna, pa bo zopet za ves svet dela za kakih 50 let. Najbolj črna napoved, ki si jo resnično nobeden od nas ne želi.
franz1988
11. 04. 2009 07.20
Seveda ne bo treba delat...., sej ne bomo sploh mel dela.
delavec99
11. 04. 2009 00.32
vlada k' vlada...slovenija je ok..
dusan72
10. 04. 2009 23.42
Bojim se, da je to trenutna oziroma začasna odločitev. Ker smo zadnja leta že navajeni, da starostno dobo za upokojitev stalno dvigujejo, potem se upravičeno bojim, da ko bomo mi (čez recimo 30 let) pred upokojitvijo (po današnjih kriterijih) takrat ta meja premaknjena nekje na 120 do 130 let starosti. Vse skup je ena velika žalost.
djdj
10. 04. 2009 23.34
Vsaj ena dokaj pametna od vlade.
poetess
10. 04. 2009 22.04
kaj boste kritiziral, ste sploh že kdaj pošteno delali v življenju...
jansa-arms
10. 04. 2009 22.02
kaj je že rekel uni štrous ?
enakopravnost
10. 04. 2009 21.54
cofar 63 let velja za moške,ženska pa ima letos borih 56 let in 4 mesece
Cofar
10. 04. 2009 21.31
To, da naj bi se še vedno upokojeval pri 63 letih se mi zdi bedarija. Starost žensk se veča realno pa upokojevanje pada. Izbral smo pač.63 let ampak se je treba zavedat da bodo tud penzije temu primerne. Kajti vlada nam lahko reče ne bo nam treba delat dlje, ampak sledi pa, manj denarja ob upokojitvi.
dedec
10. 04. 2009 21.29
Zakaj sedaj vsi kritizirate levo vlado. Škoda, da niste prej vedeli, da razen leporečja in zavajanja ljudi ne bo nič od njih. Pred volitvami, vam bodo spekli burek, pa boste spet glasovali zanje. Dokler nas ne priklučijo nazaj v Jugo. Če ne fizično, pa vsaj lastniško. Dragi moji Slovenci, res smo rojeni hlapci. Vsaj večina vas je. Boste dobili spet Titovo v Ljublani, se vam bo smejal cel svet.