S 1. avgustom naj bi se zvišale cene električne energije za gospodinjstva. Vlada bo o tem predvidoma odločala v četrtek, po predlogu ministrstva za gospodarstvo pa naj bi se cene za dobavo električne energije gospodinjskim odjemalcem zvišale za 4,79 odstotka. Končne cene za gospodinjstva naj bi bile sicer le za 1,9 odstotka višje, so povedali na ministrstvu.
Agencija: Podražitve 'povsem realne'
V Agenciji RS za energijo so predlog podražitve ocenili kot "povsem realen". Kot ugotavljajo, je razlog za podražitev v tem, da so za dobavitelje električne energije nabavne cene električne energije višje kot njihove prodajne cene.
Zato distribucijska podjetja v dejavnosti dobave električne energije tarifnim (gospodinjskim) odjemalcem, ki je gospodarska javna služba, že več let poslujejo z izgubo. Ta je lani znašala 5,34 milijarde tolarjev, letos pa naj bi dosegla 5,28 milijarde tolarjev, ugotavlja ministrstvo za gospodarstvo v gradivu, objavljenem na spletnih straneh vlade.
Lahko bi bila še dražja...
Da bi dejavnosti gospodarske javne službe dobave električne energije tarifnim odjemalcem letos zagotovili poslovanje brez izgube, bi se morala končna cena električne energije povečati celo za 8,33 odstotka. To pa je več kot prenesejo makroekonomske omejitev, poudarjajo na ministrstvu.
V skladu s politiko reguliranih cen v letošnjem letu je dopustno povečanje za 2,3 odstotka. Ker je dosedanje zvišanje cen električne energije znašalo 0,4 odstotka, znaša preostala pravica 1,9 odstotka, dodajajo na ministrstvu.
Distributerji električne energije so podražitev zahtevali že lani oktobra, ko zaradi makroekonomskih omejitev zaradi prevzema evra ni prišlo do korekcije cen. Ministrstvo je podjetjem naročilo notranje ukrepe racionalizacije, ki pa imajo na stroške delovanja zanemarljiv vpliv. Distributerji so podražitev vnovič zahtevali maja letos, po oceni ministrstva pa je upravičena.
Odjemalce je treba spametovati
Na ministrstvu v gradivu za vlado še poudarjajo, da je podražitev električne energije za gospodinjstva vedno občutljiva, saj vpliva na inflacijo. Dodatno pazljivost pa zahteva tudi izpolnjevanje maastrichtskih kriterijev.
Zato cene električne energije za gospodinjske odjemalce doslej nikoli niso bile ekonomska, temveč predvsem socialna kategorija. Takšen odnos do cen pa ima negativne učinke. Odjemalci imajo občutek, da je energije dovolj in da je poceni, kar povzroča neracionalno rabo energije, s tem pa visoko rast porabe električne energije, še ugotavljajo na ministrstvu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.