Prvega oktobra je začel veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Po novem imamo tako zdaj dve sezoni, zimsko in poletno, pet časovnih blokov, ki so razdeljeni tudi na delovne in dela proste dni. A nov način obračunavanja omrežnin je pospremilo precej zmede in vprašanje, kaj to pravzaprav pomeni za gospodinjstva. Mnoge ljudi položnica, ki jo bodo prejeli ta mesec, močno skrbi.
Na Agenciji za energijo odgovarjajo, da bo nov obračun omrežnine bolj pravičen, saj bo vsak odjemalec plačal za uporabo omrežja toliko, kolikor ga dejansko uporablja – to omogoča merjenje porabe na 15 minut. Povprečno gospodinjstvo naj bi po njihovih izračunih na leto celo prihranilo približno 20 evrov. "Ni se vam treba bati, pa tudi svojih navad vam ni treba spreminjati," mirijo.
Za večje prihranke: aplikacija Tarifnik
Da bi ljudem olajšali prehod na novi sistem tarif za elektriko, je podjetje CNJ Digital razvilo aplikacijo Tarifnik.
"Zasledili smo, da je bilo pri prehodu na nov tarifni sistem precej nekih neznank in ker z ekipo vedno določen čas namenimo družbeno-koristnim projektom, se je rodila ideja za to aplikacijo. Ljudem smo želeli pomagati, jim olajšati ta prehod in jim dati nek uvid v to, v kateri tarifi so in kako lahko potencialno prihranijo," je za 24ur.com pojasnil Mak Kordić.
Prva različica aplikacije je po njegovih besedah še povsem osnovna – z njo lahko uporabnik preveri, v katerem tarifnem bloku se trenutno nahaja in kateri blok prihaja, kar mu omogoča premišljeno načrtovanje uporabe električnih naprav in optimizacijo stroškov. V prihodnjih tednih, v kolikor bo le čas dopuščal, pa razvijalci že načrtujejo posodobitve. "Izboljšave bodo šle v smer, da uporabniki dobijo več vpogleda v porabo, da jim pošiljamo obvestila za spremembe tarif in tako dalje. Tako da se zagotovo ne bomo ustavili tukaj, ampak bomo šli naprej," napoveduje.
Aplikacijo so lansirali prejšnji teden, na svoje pametne naprave pa si jo je do tega trenutka naložilo že več kot 9000 uporabnikov. "Takšen odziv je za slovenske razmere noro velik, ogromen, in ga – iskreno povedano – nismo pričakovali. Naša aplikacija je trenutno na prvem mestu na iOS v kategoriji "Vse aplikacije" in na Google v kategoriji "Vse aplikacije"," še pove Kordić.
Na vprašanje, kako bi uporabnikom aplikacije enostavno pojasnil, na kaj morajo paziti, ko gre za porabo električne energije, pa: "Za vsako tarifo vam bo distributer električne energije določil porabo v kilovatih, ki je maksimalna glede na vašo porabo v preteklosti. Cilj je, da v vsaki tarifi ne presežemo tiste številke kilovatov, torej, da naprave, vsaj tiste večje, nekako razdelimo in jih ne uporabljamo hkrati, pa tudi, da ne uporabljamo dražjih tarif."
V podjetju CNJ Digital še pravijo, da se vedno trudijo odzivati na družbene izzive in pripravljati rešitve, ki pomagajo skupnosti. S tem sledijo njihovi filozofiji ustvarjanja digitalnih rešitev, ki prinašajo dodano vrednost in pomagajo ljudem pri vsakodnevnih izzivih. "Podobno smo v preteklosti razvili tudi druge projekte z močnim družbenim vplivom, kot sta bila spletna stran protikoroni.si, ki je v času začetka pandemije COVID-19 zagotavljala ključne informacije o virusu, ter spletnatrznica.com, kjer smo med prvimi omogočili primerjavo cen osnovnih življenjskih potrebščin. Naši projekti so vedno usmerjeni v izboljšanje kakovosti življenja in prilagajanje spremembam v družbi."
Zakaj spremembe?
Na Agenciji za energijo pojasnjujejo, da so bile cene električne energije zadnja leta relativno ugodne, časi, ko energetika ni bila pomembna tema vseh odjemalcev, pa so mimo. Leta 2022 je namreč energetska kriza prinesla velike spremembe na področju energetike in tudi visoke cene. Temu so sledile regulirane cene in napovedi prihodnjih cen so zelo nezanesljive. Odjemalci so tako postali del energetske zgodbe, o kateri se pred tem ni veliko govorilo, niti jim ni bilo treba, da bi ji zelo sledili.
Po novem se omrežnina obračunava glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Časovnih blokov je pet, pri čemer so v posameznem dnevu trije, določeni pa so ločeno za štirimesečno višjo sezono (od oktobra do februarja) in osemmesečno nižjo sezono. V višji sezoni bodo zneski sicer nekoliko višji, v nižji pa nižji, zato bodo na koncu na letni ravni po napovedi Agencije zneski vendarle nižji. Najdražjega bloka ne bo v nižji sezoni, najcenejšega pa ne v višji sezoni.
Namen sprememb je, da bi odjemalce spodbudili k takšni rabi omrežja, da bi del porabe razporedili v obdobja dneva, ko je omrežje sedaj manj obremenjeno. Nov obračun omrežnine naj bi bil tudi bolj pravičen, saj naj bi vsak odjemalec plačal za uporabo omrežja toliko, kolikor ga dejansko uporablja. To omogoča merjenje porabe na 15 minut.
Največji prihranek dosežete, ko svojo porabo prilagodite cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni.
Na Agenciji za energijo zagotavljajo, da se za skupino t. i. gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcev (moč enaka ali manjša od 43 kW) ne bo spremenilo veliko. Elektrooperater jim bo dogovorjeno moč, ki bo podlaga za obračun v posameznem časovnem bloku, določil kot povprečje treh konic odjema električne energije v posameznem časovnem bloku v obdobju zadnje višje sezone.
Za to skupino je določeno tudi prehodno obdobje – dve leti po začetku uporabe novega obračunskega akta se tem odjemalcem ne bo obračunala presežna moč, bodo pa na računih obveščeni o prekoračitvah (nad dogovorjeno močjo) oziroma stroških, ki bi jim lahko nastali, če bi se te določbe uporabljale. Tako bodo imeli dovolj časa, da spoznajo možnosti prilagajanja dogovorjene moči, ki jim jih nov obračun daje in s tem neposrednega vpliva na višino stroška za omrežnino. Po poteku dveletnega prehodnega obdobja, v katerem bodo ustrezno informirani in v katerem bodo svoj profil porabe lahko spremljali prek spletnega portala mojelektro.si, pa se jim bo presežna moč začela zaračunavati.
Če pa bodo gospodinjski odjemalci oziroma mali poslovni odjemalci dogovorjeno moč, ki jim jo bo določil elektrooperater znotraj teh dveh let prehodnega obdobja spremenili, se bo zanje akt začel uporabljati v celoti (tudi določbe o obračunu presežne moči).
"Morebitno preseganje dogovorjene moči v posameznem časovnem bloku, ki se bo opazovalo v 15-minutnem intervalu, lahko gospodinjski odjemalec kar dobro predvidi, če preprosto sešteje moči naprav oziroma njihovih trošil, ki jih bo sočasno aktiviral. Takih naprav v gospodinjstvu ni veliko, sočasna uporaba v največjem možnem obsegu je običajno redkost, zato je nadzor izvedljiv brez večjih težav. To pomeni, da bodo lahko z manjšim ali večjim časovnim zamikom vključitve določene naprave brez težav uporabljali omrežje znotraj dogovorjene moči, morebitni redki presežki pa ne bodo pomembneje vplivali na stroške uporabe omrežja," še dodajajo na agenciji.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.