Gospodarstvo

Aplikacija Tarifnik: za več prihrankov pri obračunavanju omrežnin

Ljubljana, 04. 11. 2024 12.11 | Posodobljeno pred 17 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
142

Da bi ljudem olajšali prehod na novi tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, ki je bil uveden 1. oktobra letos, je podjetje CNJ Digital razvilo aplikacijo Tarifnik. Preko nje lahko uporabniki natančno vidijo, kateri tarifni blok je trenutno aktiven, kar jim omogoča premišljeno načrtovanje uporabe električnih naprav in optimizacijo stroškov. Največji prihranek dosežejo, ko svojo porabo prilagodijo cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni. Aplikacijo si je v manj kot tednu dni naložilo več kot 9000 uporabnikov. Razvijalci, presenečeni nad izjemnim odzivom, pa v kratkem napovedujejo dodatne izboljšave.

Prvega oktobra je začel veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Po novem imamo tako zdaj dve sezoni, zimsko in poletno, pet časovnih blokov, ki so razdeljeni tudi na delovne in dela proste dni. A nov način obračunavanja omrežnin je pospremilo precej zmede in vprašanje, kaj to pravzaprav pomeni za gospodinjstva. Mnoge ljudi položnica, ki jo bodo prejeli ta mesec, močno skrbi.

Na Agenciji za energijo odgovarjajo, da bo nov obračun omrežnine bolj pravičen, saj bo vsak odjemalec plačal za uporabo omrežja toliko, kolikor ga dejansko uporablja – to omogoča merjenje porabe na 15 minut. Povprečno gospodinjstvo naj bi po njihovih izračunih na leto celo prihranilo približno 20 evrov. "Ni se vam treba bati, pa tudi svojih navad vam ni treba spreminjati," mirijo. 

Največji prihranek dosežete, ko svojo porabo prilagodite cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni.
Največji prihranek dosežete, ko svojo porabo prilagodite cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni. FOTO: Shutterstock

Za večje prihranke: aplikacija Tarifnik 

Da bi ljudem olajšali prehod na novi sistem tarif za elektriko, je podjetje CNJ Digital razvilo aplikacijo Tarifnik. 

"Zasledili smo, da je bilo pri prehodu na nov tarifni sistem precej nekih neznank in ker z ekipo vedno določen čas namenimo družbeno-koristnim projektom, se je rodila ideja za to aplikacijo. Ljudem smo želeli pomagati, jim olajšati ta prehod in jim dati nek uvid v to, v kateri tarifi so in kako lahko potencialno prihranijo," je za 24ur.com pojasnil Mak Kordić

Prva različica aplikacije je po njegovih besedah še povsem osnovna – z njo lahko uporabnik preveri, v katerem tarifnem bloku se trenutno nahaja in kateri blok prihaja, kar mu omogoča premišljeno načrtovanje uporabe električnih naprav in optimizacijo stroškov. V prihodnjih tednih, v kolikor bo le čas dopuščal, pa razvijalci že načrtujejo posodobitve. "Izboljšave bodo šle v smer, da uporabniki dobijo več vpogleda v porabo, da jim pošiljamo obvestila za spremembe tarif in tako dalje. Tako da se zagotovo ne bomo ustavili tukaj, ampak bomo šli naprej," napoveduje.

Aplikacijo so lansirali prejšnji teden, na svoje pametne naprave pa si jo je do tega trenutka naložilo že več kot 9000 uporabnikov. "Takšen odziv je za slovenske razmere noro velik, ogromen, in ga – iskreno povedano – nismo pričakovali. Naša aplikacija je trenutno na prvem mestu na iOS v kategoriji "Vse aplikacije" in na Google v kategoriji "Vse aplikacije"," še pove Kordić.

Aplikacija Tarifnik
Aplikacija Tarifnik FOTO: CNJ Digital

Na vprašanje, kako bi uporabnikom aplikacije enostavno pojasnil, na kaj morajo paziti, ko gre za porabo električne energije, pa: "Za vsako tarifo vam bo distributer električne energije določil porabo v kilovatih, ki je maksimalna glede na vašo porabo v preteklosti. Cilj je, da v vsaki tarifi ne presežemo tiste številke kilovatov, torej, da naprave, vsaj tiste večje, nekako razdelimo in jih ne uporabljamo hkrati, pa tudi, da ne uporabljamo dražjih tarif."

V podjetju CNJ Digital še pravijo, da se vedno trudijo odzivati na družbene izzive in pripravljati rešitve, ki pomagajo skupnosti. S tem sledijo njihovi filozofiji ustvarjanja digitalnih rešitev, ki prinašajo dodano vrednost in pomagajo ljudem pri vsakodnevnih izzivih. "Podobno smo v preteklosti razvili tudi druge projekte z močnim družbenim vplivom, kot sta bila spletna stran protikoroni.si, ki je v času začetka pandemije COVID-19 zagotavljala ključne informacije o virusu, ter spletnatrznica.com, kjer smo med prvimi omogočili primerjavo cen osnovnih življenjskih potrebščin. Naši projekti so vedno usmerjeni v izboljšanje kakovosti življenja in prilagajanje spremembam v družbi."

Zakaj spremembe?

Na Agenciji za energijo pojasnjujejo, da so bile cene električne energije zadnja leta relativno ugodne, časi, ko energetika ni bila pomembna tema vseh odjemalcev, pa so mimo. Leta 2022 je namreč energetska kriza prinesla velike spremembe na področju energetike in tudi visoke cene. Temu so sledile regulirane cene in napovedi prihodnjih cen so zelo nezanesljive. Odjemalci so tako postali del energetske zgodbe, o kateri se pred tem ni veliko govorilo, niti jim ni bilo treba, da bi ji zelo sledili. 

Omrežnina bo najdražja v času visoke obremenitve omrežja, na delovni dan med 7. in 14. ter 16. in 20. uro, in sicer so tarifne postavke za moč v tem bloku od štiri- do petkrat višje kot v drugem bloku, med 6. in 7. uro, 14. in 16. uro ter 20. in 22. uro. Še večja je razlika do tarif za obdobje med 22. in 6. uro, ko so tarife najnižje.

Po novem se omrežnina obračunava glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Časovnih blokov je pet, pri čemer so v posameznem dnevu trije, določeni pa so ločeno za štirimesečno višjo sezono (od oktobra do februarja) in osemmesečno nižjo sezono. V višji sezoni bodo zneski sicer nekoliko višji, v nižji pa nižji, zato bodo na koncu na letni ravni po napovedi Agencije zneski vendarle nižji. Najdražjega bloka ne bo v nižji sezoni, najcenejšega pa ne v višji sezoni.

Namen sprememb je, da bi odjemalce spodbudili k takšni rabi omrežja, da bi del porabe razporedili v obdobja dneva, ko je omrežje sedaj manj obremenjeno. Nov obračun omrežnine naj bi bil tudi bolj pravičen, saj naj bi vsak odjemalec plačal za uporabo omrežja toliko, kolikor ga dejansko uporablja. To omogoča merjenje porabe na 15 minut.

Največji prihranek dosežete, ko svojo porabo prilagodite cenovno ugodnejšim blokom, ki so manj obremenjeni.

Draga elektrika
Draga elektrika FOTO: Shutterstock

Na Agenciji za energijo zagotavljajo, da se za skupino t. i. gospodinjskih in malih poslovnih odjemalcev (moč enaka ali manjša od 43 kW) ne bo spremenilo veliko. Elektrooperater jim bo dogovorjeno moč, ki bo podlaga za obračun v posameznem časovnem bloku, določil kot povprečje treh konic odjema električne energije v posameznem časovnem bloku v obdobju zadnje višje sezone.

Za to skupino je določeno tudi prehodno obdobje – dve leti po začetku uporabe novega obračunskega akta se tem odjemalcem ne bo obračunala presežna moč, bodo pa na računih obveščeni o prekoračitvah (nad dogovorjeno močjo) oziroma stroških, ki bi jim lahko nastali, če bi se te določbe uporabljale. Tako bodo imeli dovolj časa, da spoznajo možnosti prilagajanja dogovorjene moči, ki jim jih nov obračun daje in s tem neposrednega vpliva na višino stroška za omrežnino. Po poteku dveletnega prehodnega obdobja, v katerem bodo ustrezno informirani in v katerem bodo svoj profil porabe lahko spremljali prek spletnega portala mojelektro.si, pa se jim bo presežna moč začela zaračunavati.

Če pa bodo gospodinjski odjemalci oziroma mali poslovni odjemalci dogovorjeno moč, ki jim jo bo določil elektrooperater znotraj teh dveh let prehodnega obdobja spremenili, se bo zanje akt začel uporabljati v celoti (tudi določbe o obračunu presežne moči).

"Morebitno preseganje dogovorjene moči v posameznem časovnem bloku, ki se bo opazovalo v 15-minutnem intervalu, lahko gospodinjski odjemalec kar dobro predvidi, če preprosto sešteje moči naprav oziroma njihovih trošil, ki jih bo sočasno aktiviral. Takih naprav v gospodinjstvu ni veliko, sočasna uporaba v največjem možnem obsegu je običajno redkost, zato je nadzor izvedljiv brez večjih težav. To pomeni, da bodo lahko z manjšim ali večjim časovnim zamikom vključitve določene naprave brez težav uporabljali omrežje znotraj dogovorjene moči, morebitni redki presežki pa ne bodo pomembneje vplivali na stroške uporabe omrežja," še dodajajo na agenciji.

KOMENTARJI (142)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Night fly
04. 11. 2024 20.12
+2
Skoraj bi rad napisal .......kaj za vraga ste Slovenci skuhali v zadnjih 3 desetletjih ? Iz dostojnih drzavljanov R Slovenije postajate vse bolj privesek nekaterih drzav evrop. unije , . Danes je uraden samo se diktat iz Bruslja , tam pa vemo kdo odloca . To je zelo jasno spoznal predsednik Madjarske , ki si je upal podvomiti v politiko Velikih drzav te unije . Skratka ,jasno in glasno so mu na trdo povedali kdo je Gospodar ,s tem pa dali vedeti vsem ostalim clanicam kaj jih caka . In to je sele zacetek ..........skoda . Pa sem leta 1990 vseeno upal ,da bo Slovenija ostala Nevtralna dezela izven Nata ,ter vodila politiko miru ,predvsem pa skrbela za dobrobit svojih drzavljanov v drzavi ,kjer ne bo korupcije in bo do veljali zakoni -ZA VSE ENAKO . Se enkrat -Skoda.
NeXadileC
04. 11. 2024 19.29
+6
Tole, z elektriko, je prva penalizacija na evropskih tleh, v režiji globalistov in NWO, a po vzoru na kitajske. Vse bo postalo takšno. Zbirali bomo socijalne točke, da si lahko privoščimo malenkost nečesa več, in narobe. Kazni bodo deževale.
bojer
04. 11. 2024 19.27
+3
Sedaj vstopa v veljavo, kar je bilo sprejeto že veliko prej, tako da bi bila reaalnost na mestu .... Vseeno bi bilo pri tej situaciji ne kar tako na slepo uveljavlljati zakon, temveč smiselno na podlagi "kmečke pameti" o njem razmislili in se nato odločiti bodisi o spremembi ali uveljavljanju. Zelo podobna je "bedarija" s tarifami, skoraj pol milijona upokonencev je doma v času dragih tarif in kaj, oni, če želijo prihraniti, morajo čakati do 14 ure. Kje vidiš take nesmiselnosti, če želiš socialno ogroženim kaj doprinesti.
Cupko
04. 11. 2024 18.23
+6
Ti, ki so uvedli te tarife so največji banditi. Eles in ostala elektro distribucijska podjetja so največji zaslužkarji in mi jim bomo še povečali te dobičke. Kako lahko vlada reče, da nima moči pri odločitvi te agencije? Pokvarjeno, da kar smrdi
bojer
04. 11. 2024 19.37
+3
Povečali dobičke, to pa še kako drži, že s tem, če bodo izločili teš in bomo preko davkoplačevalkega denarja ogrevali velenjčane in tiste tam okoli.
Miškolin1890
04. 11. 2024 17.54
+4
Katastrofa, kaj so naredili iz Slovenije. Folk se bo sedaj s tem obremenjeval in sekiral, namesto da bi se ukvarjali s problemi potisnjenimi v ozadje. Dajmo ljudem ne samo kruha in iger, ampak tudi usmerjeno sekirancijo, da nam ne gledajo pod prste in nas veljake pustijo pri miru, da se debelimo in veselimo.
zmerni pesimist
04. 11. 2024 17.46
+1
Sosed ima viška elektrike venda jo ne more spustit v omrežje ki je fuč
the kop
04. 11. 2024 17.43
+3
Tole je norost! Ko taubijeva vlada pada najprej szran z tole neumnostjo!!
TapravGorenc85
04. 11. 2024 17.43
-2
Dve leti smo imeli v Sloveniji subvencionirano elektriko, kar je državo stalo slabih 700 milijonov evrov. Ker razumljivo država ne more subvencionirati elektrike v nedogled je imela dve možnosti: 1. Podražiti elektriko; 2. Uvesti nov (pravičnejši in bolj smiseln) sistem obračunavanja. Se strinjam, da je nov sistem bistveno bolj zakompliciran od starega, ampak je pa bolj logičen - v terminih presežka električne energije je le ta cenejša. Imamo pa odjemalci 2 leti časa, da se navadimo na nov sistem preden nam začnejo zaračunavati preseženo moč…
jazpatipažidanamarela
04. 11. 2024 18.57
+2
Saj smo prej tudi imeli dnevni in nočni tok ampak ni pa bilo tega izuma, ki upošteva koliko mašin imaš hkrati prižganih in to v različnih 5 blokih v 24 urah.
TapravGorenc85
04. 11. 2024 20.43
Nekateri očitno ne razumete kako je s pridobivanjem elektrike pri nas. Večino elektrike dobimo iz jedrske elektrarne in hidroelektrarn, te pa konstantno proizvajajo elektriko, ki pa je nikjer ne skladiščimo. In isto je drugje po svetu. Kar pa pomeni, da je v določenih delih dneva ‘višek’ elektrike, ki ga je potrebno uporabiti. In če bi ljudje v tem času uporabili energijo in ne v špici porabe, državi v špici ni potrebo kupovati drage elektrike od drugih držav - čisto preprosto. Nobene težave ne bi bilo, če bi imeli ogromne baterije in to energijo lahko skladiščili, ampak tako vsaj trenutno žal ne gre…
Tomvojo
04. 11. 2024 17.42
+6
Štromarji bodo pogledal na števec v trafo postaji in glej ga zlomka omrežje je preobremenjeno in bodo hitro podražil trenutno tarifo, sloovce pa tega sploh ne bodo vedele, položnica koncem meseca pa da te kap. Kakorkoli se obrneš imaš tir zadaj
EU Dig. Cenzura
04. 11. 2024 17.41
+2
Reklamno obvestilo, zraven bodo še reklame, ali pa so se zmenili za enormni znesek ki bo napojil še kakega politika in ministra!!!
Vrtni a
04. 11. 2024 17.21
+12
Niso normalni, ti ki so to naumili. Enak učinek, bi se dalo doseči na lažji in enostavnejši način. Sedaj starejši ljudje ne pečejo čez teden, da ne bo predrago, ker reveži pojma nimajo, koliko jih bo stalo, če bodo pekli v pečici. In podobno. Da ne govorim o problemu, kdaj naj si vklopijo pralni stroj itd.Toliko stresa za prebivalstvo in to v 21-tem stoletju 🙃 Kakšen egoist moraš biti, da niti malo ne pomisliš na sloj ljudi, ki tako zapletenega sistema ne more razumeti…..ne razumem teh, ki so pisali ta zakon, sploh pa ne teh, ki so ga potrdili. Žalostno res!
Vrtni a
04. 11. 2024 17.25
+7
Pa naj mi ne bluzijo z odgovori in njihovimi atomskimi razlagami. Le kako naj ljudje to razumejo. Tak zakon, ki posega tako močno v človekove pravice, na način, da spremeni način življenja ljudi in jih poleg tega pahne še v stres, ne bi smel zagledati luči sveta (tu mislim, na poslance)! Tak zakon bi moral biti napisan na način, da ga oseba, ki ima končano osnovno šolo lahko razume. Tiste, ki imajo veliko porabo, za take pa naj komplicirajo kakor hočejo!. Verjemite, preprosti ljudje nimajo velike porabe, sedaj pa vse okoli sprašujejo kdaj naj kuhajo kosilo in namesto, da bi jedli ob 13-ti uri, jedo sedaj ob 15-tih, ker čakajo cenejši blok. Žalostno!!!!
Bikoborec
04. 11. 2024 17.11
+4
Zanimivo je to, da isto plačam ogrevanje, če imam vse radiatorje odprte ali zaprte. Čemu so nam potem pred leti vgrajevali števce?
MasteRbee
04. 11. 2024 17.09
+5
"Obračunsko moč bo določil operater za vsako tarifo posebej." Nimamo uporabniki že dogovorjeno obračunsko moč? Bo sedaj višja ali nižja in za kakšno ceno?
MasteRbee
04. 11. 2024 17.21
+6
iz 7kW za 7€ na 21€ za 3,8kW? Potem pa še kazni za prekoračitev do 7kW. Uf, drago bo v najvišji tarifi.
Bikoborec
04. 11. 2024 17.06
+3
Hahah sam mutijo
OrodniK
04. 11. 2024 16.59
+3
A Tinca trži to aplikacijo? Al Duhica, pa provizijo plačuje? Se ne bi čudil... LOL
jazpatipažidanamarela
04. 11. 2024 16.54
+14
Ha, ha, ha, kam smo prišli v 21. stoletju, da si reveži še pečice in bojlerja ne bodo upali skupaj prižgati. Namesto, da bi se nagradilo tiste, ki imajo majhno porabo, so tako udarjeni kljub majhni porabi elektrike z visokimi fiksnimi stroški tako kot je primer pri porabi vode.
No.1
04. 11. 2024 16.47
+6
Na vsakem koraku nas hebe ta Golibova vlada, a Fajonka se gre političbi turizem. Kje je pa danes Fajonka? Majka ji stara!
Potouceni kramoh
04. 11. 2024 16.45
+6
Ko je Holob na vladi je štrom in energetika pocen.Ker on je iz stroke in on ne zna.
No.1
04. 11. 2024 16.39
+16
A ni žalostno, če malo karikiram ... po 1000 letih uporabe prejšnjih tarif, so nam sedaj šli to spreminjat. A mislite, da so to naredili v dobro ljudi ali v dobro distributerjev, da bi več zaslužili? Starejši so že pri prejšnjem tarifnem sidtemu zmrzovali, sedaj bodo pa še bolj. In kaj je najbolj žalostno? Da narod, ki je prej bil najbolj glasen ne naredi nič. Podpirate to pokvarjeno vlado. Res ste kolesarji težki šalabajzerji.
Anion6anion
04. 11. 2024 16.34
+18
Ha ha bojler na elektriko ne. Za električna kolesa in električne skiroje pa daje država subvencije. Noro!