Uprava izlaškega Etija se je odločila, da od skupno 1170 zaposlenih na čakanje pošlje 162 delavcev. Tiskovna predstavnica podjetja Sabina Pešec je povedala, da je večina teh delavcev že na šestmesečnem čakanju, na podlagi dogovora vodstva družbe in sindikata pa bodo s septembrom s 36-urnega delovnega tedna prešli na 40-urni.
Tudi kranjska Hidria Perles bo predvidoma 103 delavce od 209 zaposlenih poslala na šestmesečno čakanje, že februarja letos pa je družba odpustila 19 delavcev. Predstavnik podjetniškega sindikata Miro Peternel pa je pojasnil, da točno število delavcev, ki bodo napoteni na čakanje, še ni znano, saj družba še nima narejenega izobraževalnega načrta za delavce, ki bodo na čakanju.
Velenjsko Gorenje pa je na polletno čakanje s 1. julijem letos poslalo okrog 800 zaposlenih, ki pa so že vključeni v izobraževanje, je potrdil predsednik podjetniškega sindikata Žan Zeba. V drugi polovici julija bo družba koristila kolektivni dopust.
Preko 9000 delavcev na čakanju
Po podatkih zavoda za zaposlovanje so podjetja do konca junija letos napovedala, da bodo na čakanje poslala preko 9000 delavcev. Na podlagi junija sprejetega zakona o delnem povračilu nadomestila plače bodo ta podjetja prejela 32 milijonov evrov za plače in pet milijonov evrov za povračilo stroškov obveznega usposabljanja delavcev.
Prve pogodbe z delodajalci, ki so v juniju oddali vlogo o napotitvi delavcev na čakanje, bo zavod za zaposlovanje sklepal v drugi polovici letošnjega julija. Delavci so med začasnim čakanjem na delo upravičeni do 85-odstotnega nadomestila plače, ki pa ne sme biti nižje od trenutno 589 evrov bruto minimalne plače. Polovico te plače bo zagotavljala države, 35 odstotkov pa podjetje.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.