Zaposleni v laški pivovarni so pismo naslovili na premierja Boruta Pahorja, ministra za finance Franca Križaniča, ministrico za gospodarstvo Darjo Radić, predsednika uprave Kapitalske družbe (Kad) Boruta Jamnika in predsednika uprave Nove Ljubljanske banke (NLB) Boža Jašoviča.
Kot so zapisali, z začudenjem in zaskrbljenostjo spremljajo medijske informacije in dezinformacije glede morebitnih prodaj deležev v pomembnih gospodarskih družbah, pri čemer izpostavljajo spreminjajoči se načrt prodaje deleža v Mercatorju, informacije o dokapitalizaciji Pivovarne Laško in pismo uprave Mercatorja o skupni prodaji večinskega paketa delnic trgovca.
"Medtem pa odstopajo člani uprave in nadzorniki. Vse skupaj pa v času, ko Pivovarna Laško nujno potrebuje sanacijo in svež denar. Pa naj bo iz prodaje, dokapitalizacije ali z reprogramom kreditov," navajajo zaposleni in dodajajo, da vse skupaj spominja na prodajanje megle javnosti, dokler ne bodo podjetja iz skupine Pivovarna laško dokončno shirala in jih bo nekdo na pol zastonj enega po enega pokupil, pri čemer zaposlene skrbi, da je kupec s strani lastnikov že izbran.
Zaposleni v pismu, ki ga sicer niso podpisali z imeni, poudarjajo, da ne bodo več stali križem rok in nemo opazovali, kako se uničujejo uspešna podjetja.
Kot priznavajo, se je Pivovarna Laško resda znašla v visokih dolgovih in izredno zahtevni likvidnostni situaciji, vendar pa je v zadnjem letu predstavila lastnikom in upnikom nemalo izvedljivih rešitev za izhod iz nastalega položaja. Tem predlogom pa ni nihče namenil nobene pozornosti, "morda pa se nekateri med vami z možnimi rešitvami za podjetja sploh niste ukvarjali".
"Vse, kar se je v zadnjem času dogajalo, je po našem mnenju navadno motoviljenje zato, da se v zvezi s sanacijo ne bi zgodilo nič konkretnega!" menijo.
Naslovnike pisma pozivajo, da se v dobro slovenskega gospodarstva takoj prenehajo ukvarjati s problemi, ki jih je v teh časih v državi preveč, na način, da ustvarjaje nove. "Glede na zmedene informacije, ki so pricurljale v javnost, se lahko tudi upravičeno sprašujemo, koliko vam dejansko pomeni 2000 delavk in delavcev skupine Pivovarne Laško ter naša delovna mesta," poudarjajo.
Zaposleni zato pozivajo k odločitvam v korist Pivovarne Laško. "To je najmanj, kar lahko delavci pričakujemo od odgovornih lastnikov, in najmanj, kar davkoplačevalci pričakujemo od tistih, ki v našem imenu upravljajo naše premoženje," poudarjajo in dodajajo, da naj naslovniki pisma, če problema niso sposobni ali voljni rešiti, raje "svoje dobro plačane službe" prepustijo tistim, ki bodo tega voljni in sposobni.
Od naslovnikov pisma zaposleni v pivovarni pričakujejo obisk v Laškem, kjer bi jim iskreno povedali, ali se bodo do družb skupine Pivovarna Laško v prihodnje obnašali kot odgovorni lastniki, in jim predstavili konkretne načrte v zvezi s podjetjem. "Če pa boste na to pismo odgovorili, da nimate vzvodov za odločitve, ki jih od vas pričakujemo, bomo to razumeli kot samo še dodatno sprenevedanje," poudarjajo.
V Pivovarni Laško pisma zaposlenih, ki ni podpisano z imeni, ne komentirajo, saj, kot so sporočili, ne vedo, kdo ga je napisal.
Zaposleni v pivovarni so pismo spisali dan po seji nadzornega sveta družbe, na kateri je zaradi različnih pogledov na imenovanje nove članice uprave Mirjam Hočevar – ta bo v upravi zamenjala Roberta Šego, ki je sredi marca odstopil – odstopil prvi nadzornik Marjan Mačkošek, med drugim pa je bilo doseženo tudi soglasje o nadaljevanju postopka prodaje 23,34 odstotka Mercatorja.
Časnik Finance je sicer v četrtek poročal, da Laščani ne bodo prodali Mercatorja, saj naj bi bila že dogovorjena dokapitalizacija pivovarne v višini 100 milijonov evrov. Ta denar naj bi med drugim prispevale banke in Kad, ki je sedemodstotni lastnik pivovarne.
V Kadu so danes dejali, da bodo, če bo do dokapitalizacije prišlo, pri njej sodelovali v obsegu, ki jim bo omogočil ohranitev lastniškega deleža.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.