Sestanki med Merkurjevo upravo, bankami upnicami, lastniki in dobavitelji so vse intenzivnejši. Akterji si še vedno želijo zbližati stališča glede načrta finančnega prestrukturiranja, ki ga mora Merkur v kratkem predložiti sodišču. Eden ključnih sestankov med upniki in lastniki bo potekal tudi danes, končni dogovor pa se pričakuje prihodnji teden.
Uprava Merkurja s kranjskega okrožnega sodišča, ki je nepopoln predlog prisilne poravnave že obravnavalo, še vedno pričakuje neki sklep oziroma poziv, po katerem bi začel teči 15-dnevni rok za dopolnitev predloga z manjkajočim načrtom finančnega prestrukturiranja. Medtem se v Merkurju še naprej trudijo, da bi dosegli soglasje glede poplačila upnikov in zagotovitve likvidnosti. Medsebojni sestanki za zbližanje stališč tako dnevno potekajo, vodstvo Merkurja pa dogovor pričakuje prihodnji teden.
Načrt finančnega prestrukturiranja je sicer bolj ali manj pripravljen, sedaj je odvisno od upnikov, ali se lahko dogovorijo za kakšne variacije načrta, ki bi jim bile bolj po godu. Je pa v igri veliko različnih interesov, trenutno je načrt kompromis, v katerem se morajo vsi upniki nečemu odpovedati. Možne so pa še nekatere spremembe načrta v korist enega in škodo drugega upnika oziroma skupin upnikov.
Bistveno vprašanje, na katerem se sedaj lomijo kopja, je vrednost Merkurja in ali bodo obstoječi lastniki Merkurja oziroma tisti, ki bodo z zaplembo delnic v lastni Merfina to postali, po predvideni dokapitalizaciji s konverzijo terjatev ostali brez svojih deležev oziroma bi bili ti minimalni. Po neuradnih podatkih naj bi banke upnice dokapitalizacijo Merkurja pogojevale prav z razlastitvijo Merfina, ki ima v lasti 58 odstotkov Merkurja, in Save, ki ima 19-odstotni delež v nakelski družbi.
Sava: Tajnega dogovora ni bilo
Danes je časnik Dnevnik razkril domnevni tajni dogovor med bivšim predsednikom uprave Merkurja Binetom Kordežem in predsednikom uprave Save Janezom Bohoričem iz časa načrtov za menedžerski odkup Merkurja s strani Merfina. Dnevnikove informacije kažejo, da je Sava z aktivnim sodelovanjem pri menedžerskem odkupu Merkurja močno obremenila premoženje Save ter je celo dolžnica Merkurja.
Merkur je leta 2006 ob kupčiji glede družbe Sava Trade to preplačal za okoli 45 milijonov evrov. To razliko pa naj bi Sava in Merkur poravnala v naslednjih letih oziroma ko bi Sava Merfinu prodala Merkurjeve delnice po občutno nižji ceni od prevzemne, ki je bila 405 evrov na delnico, medtem ko naj bi bila cena, ki bi jo morali za Merkurjeve delnice v lasti Save Merfinovci odšteti le okoli 225 evrov.
Do realizacije tajnega dogovora zaradi finančnih težav Merfina in Merkurja ni prišlo. Ob tem se je zastavilo vprašanje, ali bodo Merkur in njegovi ostali lastniki od Save zahtevali vračilo razlike v ceni, ki je v dobro Save nastala ob prodaji družbe Sava Trade.
Vodstvo kranjske Save, ki se je popoldne z objavo na spletni strani ljubljanske borze odzvalo na zapisano v današnjem Dnevniku, pa je zagotovilo, da uprava družbe ni imela tajnih dogovorov s Kordežem ter da Sava ni in ni bila dolžnik Merkurja. V Savi zagotavljajo, da omenjeni tajni dogovor ne obstaja in da je Sava v vseh pogledih ravnala kot dober gospodar.
Merkur je delnice Save Trade kupil po ceni, ki se je zdela poštena obema v pogajanjih udeleženima stranema, in jih torej ni preplačal, so pojasnili v Savi in dodali, da Merkur sploh ne bi mogel preplačati delnic v navedeni višini 45 milijonov evrov, saj je kupnina za celotno transakcijo znašala manj kot 26 milijonov evrov. Za delnice Merkurja pa je imela Sava dejansko sklenjeno prodajno opcijsko pogodbo po ceni, ki je bila nižja od poznejše prevzemne cene, vendar je ni imela sklenjene z Merfinom. Poleg tega vsebine te opcijske pogodbe, ki ni nikoli stopila v veljavo, uprava Save ni skrivala pred nadzornim svetom, lastniki, bankami in javnostjo, navajajo v kranjski družbi.
Učinki te pogodbe, če bi bila realizirana, so bili po navedbah Save razkriti tudi v letnem poročilu za leto 2006. Vse posle, vezane na prodajo delnic Sava Trade in na opcijsko pogodbo delnic Merkurja, je pregledal tudi revizor, ki ni našel nepravilnosti, zatrjujejo v družbi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.