Ti so na laž postavili svojega šefa, ki pravi, da nima nič proti sindikatom. Zaposleni namreč pravijo, da v podjetju vlada "kultura strahu". Glasni so predvsem nekdanji zaposleni, ki pravijo, da so jih odpustili takoj, ko je bilo govora o delavskem povezovanju.
Dezzimond Vaughn je bil spoštovan sodelavec tovarne v Kaliforniji - dokler ni skušal organizirati sindikata, piše Guardian: "Takrat so začeli uvajati veliko sprememb in želeli smo sindikat, da bi se pred tem zaščitili. Ampak nekako so ugotovili, da smo se srečevali pri meni doma."
Vaughn trdi, da so nato razmere na delovnem mestu zanj postale peklenske. "Kar naprej so bile čez mene menda neke pritožbe, ki jih prej ni bilo nikoli, celo nadrejeni mi je priznal, da me skušajo odpustiti."
Brez zaposlitve je nato ostal oktobra lani. Njegovo delo naj "ne bi dosegalo kriterijev". Vaughnu se je sicer uspelo dokopati do dokumenta, v katerem piše, da "se ekipa nanj lahko vedno zanese, da dobro opravlja delo in prispeva k uspehu podjetja". Vseeno je dobil slabo oceno, čeprav je, kot pravi, delal natančno tako kot v preteklosti, ko mu je to prineslo napredovanje.
To pa ni edini "incident", ki vključuje Teslo in domnevno prepoved delavskega povezovanja. Lani je Musk kritičnega (nekdanjega) delavca, ki je v zapisu opozarjal na nepravilnosti v tovarni, označil za "sindikalnega podtaknjenca".
Prav tako naj bi podjetje delavca Michaela Sancheza odpustilo, ker naj bi "kršil varnostne predpise", ko je po podjetju delil letake o delavskem združevanju.
Na odobravanje ni naletelo niti početje Jima Owena, ki je na delo vsak dan nosil majico s sindikalnimi simboli, dokler ga niso opomnili, da "to vodilnim ne bi bilo všeč". Owen je sicer potem, ko je bil skoraj hudo poškodovan v nesreči z robotom, podjetje zapustil.
Mark Vasquez pa trdi, da so nadrejeni vedno utišali pogovor delavcev o združevanju. Vasquez je za podjetje delal od leta 2014 do julija 2016, ko je moral na bolniško zaradi poškodbe hrbtenice.
Med tistimi, ki danes javno kritizirajo podjetje, ki jim je dajalo kruh, je tudi Crystal Guardado, ki pravi, da so jo odpustili, ko je želela, da se delavci združijo zaradi nevarnih delovnih pogojev. Sledila je odpoved. Pri Tesli trdijo, da ne zaradi poskusa sindikalne dejavnosti, ampak spodletelega testa na opojne substance. Guardadova sicer trdi, da je šlo za medicinsko konopljo, ki jo je predpisal zdravnik zaradi anksioznosti.
Medtem ko se nekdanji zaposleni izpostavljajo z imeni in priimki, želijo delavci, ki še imajo veljavne pogodbe o zaposlitvi, ostati anonimni. Čeprav so zgovorni tudi oni. Neimenovan zaposleni je za Guardian zatrdil, da grozi odpoved vsem, ki se ne strinjajo z usmeritvami podjetja in se ne podredijo zastraševanju. Med drugim naj bi jim vodstvo dejalo, da bo podjetje šlo v stečaj, če ustanovijo sindikat, ker ni in ne bo dovolj profitabilno. Trdijo tudi, da naj bi se ljudi odpuščalo na podlagi izmišljenih zgodbic, če se kakor koli "upirajo sistemu".
Številni delavci so na svojega delodajalca sicer ponosni. Vendar menijo, da bi lahko več storil za njih: "To je dober kraj za delo, spreminjamo svet, ampak to se ne bi smelo početi na plečih delavcev," je za Guardian še povedal eden od zaposlenih.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.