"Bolj kot elektrika me skrbi daljinsko ogrevanje, kar imajo v rokah občine," je poudaril Vrtovec. Zato so po njegovih besedah na vladi govorili o možnosti uvedbe energetskega vavčerja.
S tem bi lahko po njegovih besedah pomagali najranljivejšim skupinam prebivalcev, kot je to denimo storila Francija. "Z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve se usklajujemo, da bi se določen znesek v kurilni sezoni namenil posamezni družini," je orisal.
Ob rasteh svetovnih cen energentov so nekateri trgovci z elektriko napovedali podražitve. A Vrtovec je ocenil, da cene električne energije za gospodinjstva ne bodo pomembno zrasle. Izpostavil je namreč, da gre za podražitve le na eno tretjino zneska na položnicah, torej v skupnem znesku te ne bodo visoke.
Zato se vlada sedaj osredotoča na pomoč podjetjem, zlasti tistim, ki nimajo zakupa električne energije za celo zimo. Pri tem je omenil Talum in Železarno Jesenice, ki porabi odstotek celotne električne energije v državi. "Upamo, da bomo imeli v roku 14 dni – tudi po energetskem vrhu EU – prave odgovore," je dejal.
Vlada lahko v cene električne energije za končne odjemalce poseže tudi tako, da denimo zamrzne prispevek za obnovljive vire energije in s tem zniža končno ceno, je omenil eno od možnosti.
Glede rasti cen naftnih derivatov pa je ocenil, da je prostor na področju marže, ki pa je v končni ceni zelo majhna. Marža predstavlja le osem odstotkov cene in ta se od uvedbe deregulacije ni povečevala. Dvignile so se cene osnovne surovine, v tem je težava, je povzel.
Kot je dodal, si želi, da bi EU v teh primerih delovala usklajeno. "Če vsaka država ravna po svoje, to izkoristijo špekulanti," je opozoril. Ob tem se je zavzel za večjo energetsko neodvisnost Evrope in diverzifikacijo plina.
Golob o poslovnih odjemalcih: V težavah so tisti, ki so špekulirali
Predsednik uprave Gen-I Robert Golob vladno odločitev za ponovno regulacijo cen kurilnega olja razume kot sporočilo ljudem, da v času kurilne sezone ne bo dovolila, da bi se oderuške cene fosilnih goriv s svetovnih trgov prelile na njih. A ob tem poudarja, da je odgovornost na dobaviteljih.
Intervencija države na področju zemeljskega plina in električne energije za gospodinjstva po njegovem ni potrebna, ker je to odgovornost dobaviteljev, je dejal in spomnil, da sami najmanj do poletja 2022 ne bodo spreminjali cen elektrike in plina. "Če že, potem naj država pri električni energiji in zemeljskem plinu razmišlja o tem, kako bo pomagala gospodarstvu, ker tam pa mi te možnosti nimamo. Naša odgovornost je do ranljivih, v tem primeru do gospodinjstev, ne pa do celotnega poslovnega sektorja," je poudaril.
Poslovni svet ima svoje zakonitosti, za poslovanje je odgovorno vodstvo. Gen-I ima po njegovih pojasnilih stalno komunikacijo s svojimi poslovnimi odjemalci. "Vse leto smo jim razlagali o ugodnem trenutku, kdaj je čas za kupiti, kako naj se obnašajo. Nekateri so nas poslušali, približno polovica je takšnih, ti so zelo srečni. Nekateri drugi so si inštalirali sončno elektrarno, ker smo jih k temu tudi nagovarjali, ti so še posebej srečni," je dejal Golob in dodal: "Če želite imeti na dolgi rok stabilne cene, si omislite brezogljični vir."
Nekateri poslovni odjemalci pa so, čeprav niso iz energetike, po njegovih besedah špekulirali in so si rekli, da je cena sicer nizka, ampak mogoče bo pa še nižja, in so raje čakali. "Zdaj pa kliče na pomoč državo. Ampak odločitev, da so se znašli v tej situaciji, je vsaj v polovici primerov njihova lastna. Odgovornost pa je 100-odstotno pri njih," je dodal.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.