Prav pred dnevi je minilo leto dni, odkar so ameriške oblasti Volkswagen javno obtožile, da je na dizelske motorje namestil sporno programsko opremo za goljufanje na okoljskih testih. Izbruhnila je afera "dieselgate", ki je Volkswagen stala milijarde evrov ter zamajala zaupanje tako v nemškega proizvajalca kot v širšo panogo.
Volkswagen je v današnji izjavi za javnost zapisal, da je dosegel dogovor z ameriškimi trgovci in jim bo izplačal 1,208 milijarde ameriških dolarjev (1,1 milijarde evrov), s tem pa pokril domnevne pretekle, sedanje in prihodnje zahtevke zaradi izgub. Po izbruhu škandala je namreč Volkswagen v ZDA prenehal prodajati svoja vozila z dizelskim motorjem, zato prodajalci njihovih vozil niso mogli prodati. Ob tem je znamka dobila še slab sloves.
Strani so načelni dogovor dosegle 25. avgusta, sedanji končni dogovor pa predale sodišču v San Franciscu, kjer ga mora še potrditi sodnik.
Denar bodo razdelili med 652 trgovcev, polovico zneska bodo dobili vnaprej, preostali del pa v naslednjih 18 mesecih po obrokih. V povprečju naj bi posamezen dobavitelj dobil okoli 1,9 milijona dolarjev.
Ob tem so se dogovorili še, da bo Volkswagen od trgovcev odkupil neprodana vozila.
Koncern Volkswagen je v ZDA pred tem že dosegel poravnavo, v okviru katere bo za kazni in kompenzacije kupcem namenil 14,7 milijarde dolarjev. Pristal je tudi na odkup avtomobilov od voznikov, ki bi to želeli. Še vedno pa mu na ameriškem trgu grozijo civilne tožbe in druge pravne posledice.
Drugače je v Evropi, kjer je zaenkrat predvideno le popravilo motorjev na način, da bodo vozila v skladu s pravili. Možnost izplačila kompenzacij ali odkupa spornih vozil na stari celini za Volkswagen ne pridejo v poštev, zaradi neenakopravne obravnave ameriških in evropskih strank pa so iz Bruslja in drugih evropskih prestolnic prišle že mnoge kritike.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.