Gospodarstvo

Vodstvo in zaposlenih v Cimosu niso zbližali stališč

Koper, 05. 10. 2020 14.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na sedežu Cimosa v Kopru so potekali prvi pogovori med vodstvom ter predstavniki delavcev in sindikatov o programu presežnih delavcev. Stališče sveta delavcev je, da se program oblikuje za celotno družbo, medtem ko delodajalec vztraja pri zaprtju tovarne v Mariboru, je povedal Aleš Hoge. Svet delavcev bo zato začel postopek arbitraže.

Na seznamu presežnih delavcev je trenutno okoli 200 ljudi, pri čemer naj bi nekatere delavce prerazporedili, z nekaterimi pa skušali dogovoriti zaposlitev na drugi lokaciji, tako da bi šlo za okoli 150 ljudi viška, je po današnjem srečanju pojasnil zastopnik sveta delavcev Aleš Hoge, sicer predsednik Sindikata kovinske in elektro industrije Slovenije (Skei) za kraško-notranjsko regijo.

O samem programu presežnih delavcev je ta čas težko govoriti, saj niso še načeli vprašanja kriterijev. Se pa z vodstvom razlikujejo v stališču, da bi morali vprašanje presežnih delavcev obravnavati na ravni celotnega Cimosa in da bi torej poleg Maribora vključili tudi obrata v Vuzenici in Senožečah, kjer imajo še veliko dela. "Tu je največji problem razumevanja med nami," je priznal Hoge in napovedal, da bodo začeli s postopkom arbitraže pred sodiščem, s čimer bi poskusili zadržati odločitev delodajalca.

Na seznamu je približno 200 presežnih delavcev.
Na seznamu je približno 200 presežnih delavcev. FOTO: POP TV

Naslednji sestanek bo na vrsti prihodnji teden, v svetu delavcev pa bodo v vsakem primeru sprožili postopek arbitraže, saj si ne morejo dovoliti, da bi zamudili zakonske roke. "Če bo pozneje prišlo do dogovora, bo samo pozitivna stvar," je dodal Hoge.

Sindikati pa so danes predstavili svoje zahteve, kot so izplačilo dopustov in viška ur ter višje odpravnine, je navedel regijski sekretar Skeia Sašo Ristič. Sicer so danes dobili pojasnilo vodstva družbe, da je pri odrejanju dopustov delavcem v mariborskem obratu prišlo do napake, ki jo bodo tudi odpravili.

Glede presežnih delavcev pa tudi v Skei pričakujejo, da bo delodajalec preveril možnosti sprememb oz. prerazporeditve delavcev znotraj celotne družbe. Tako imajo npr. na obratu v Senožečah ogromno dela in tudi še najeto delovno silo, zato v sindikatu zahtevajo, da mora najprej oditi najeta delovna sila ter da se ne podaljša pogodb za določen čas, vse z namenom, da se v čim večji meri ohrani delovna mesta, je dodal Ristič.

Če pa bo delodajalec vendarle vztrajal pri svoji odločitvi, "je naša naloga, da dosežemo čim boljše pogoje za tiste, ki bodo odpuščeni", je še navedel Ristič. Sindikalist sicer meni, da bi bilo treba postopke v vsakem primeru zaključiti čim hitreje, sicer se boji, da bo zadeva eskalirala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nekodnas
25. 11. 2023 13.31
Ena izmed rešitev je, da se Cimos preusmeri v orožarsko branžo. Tu je ogromen trg in kupci lačni orožja in vsega kar spada zraven. Strojni park, izkušnje delavcev in kvaliteta bi takoj imeli trg in kupce za svoje izdelke ( orožarska industrija ima veliko podizvajalcev) . Mislim, da bi uspeli, saj se nove in nove krize in tenzije, na Svetu ( na žalost) pojavljajo skoraj vsakodnevno.
pravi?nik2
13. 10. 2020 13.30
Dobili bodo 15% višje odpravnine in to je tudi vse. Cimos nima dolgoročne perspektive na trgu avtomobilske industrije, ker proizvaja dela za motorje na notranje izgorevanje, ki se počasi umikajo iz trga. Finančna družba (lastnik) pa bo Cimos kmalu prodal nekomu za kakšno drugo dejavnost. Saj je cilj lastnika v čimvečji meri poplačati prevzeti dolg ob nakupu Cimosa in prodati vse skupaj in z veliko razliko med nakupom in prodajo oditi drugam.
borec91
06. 10. 2020 09.54
vsepovsod bi se prvo morali resit tujih delavcev od katerih slovenci nimamo cisto nic tud ce en dela ostali clani vlecejo socialo subvencije solamo jim otroke obremenjujejo zdravstveni sistem korist od njih majo samo pozresni delodajalci saj jih lahko se bol kot nase iskoriscajo. drzava nebi smela dopustit nobenega novega uvoza delovne sile ker jo je ze sedaj veliko prevec v kratkem lahko pricakujete odpuscanja v trgovini pa se marsikje
slo_veter
05. 10. 2020 15.34
+1
kako naj zbližajo stališča, če gredo eni nazaj v Bosno , drugi pa na vikend , ja resnica boli.
Da se mene pita..
05. 10. 2020 15.33
+3
Cimos, ni in nikoli več ne bo tisto kar je nekoč bil. Večna agonija za zaposlene, a bo plača? Regres?...