![Soros](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Aug2011/60734694.jpg?v=78f2)
Milijarder George Soros je evropske voditelje opozoril, da imajo le še tri mesece časa, da rešijo evro pred dokončnim propadom, poročajo tuji mediji. Verjame, da bodo Grki na prihajajočih volitvah izvolili vlado, ki bo spoštovala pogoje, pod katerimi je država prejela finančno pomoč, a težava je v tem, da bo jeseni nemško gospodarstvo začelo slabeti, kar pomeni, da bo kanclerka Angela Merkel imela manj sredstev za nadaljnjo pomoč evropskim državam, ki so na kolenih, poroča britanska spletna stran BBC.
Soros ob tem dodaja, da voditelji niso razumeli narave krize. Medtem ko so se evropski voditelji osredotočali na zadolženost, je bila prava težava v bančnem sektorju in konkurenčnosti. Prav zaradi tega nerazumevanja so evropski voditelji za blaženje krize uporabljali "napačna sredstva“. Soros je opozoril, tako kot številni drugi politiki in vplivni strokovnjaki, da nam ostro varčevanje ne bo prineslo nič dobrega, saj se iz dolgov ne moremo rešiti tako, da krčimo gospodarstvo.
Soros opozarja, da so Grki prestrašeni nad možnostjo, da jih izključijo iz Unije, Nemci pa so vse manj pripravljeni, da pomagajo svojim oslabljenim sosedom. Ko pa bo kriza jeseni prizadela tudi nemško gospodarstvo, Nemci ne bodo želeli več prevzemati dodatnih odgovornosti.
![Goreči evri](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2012/60957006.jpg?v=c1ea)
Schäuble: Mehčanje politike varčevanja in reform ne pride v poštev
Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je danes v zvezi z reševanjem krize območja evra zavrnil vse ideje, ki gredo v smeri mehčanja politike varčevalnih ukrepov in strukturnih reform.
Kot že rečeno, je v zadnjem času politika varčevanja, ki jo EU narekuje Nemčija, deležna vse več kritik. Varčevalnim ukrepom v spopadu s krizo najbolj nasprotujejo prav ranljive evrske države, saj verjamejo, da so potrebni ukrepi za spodbuditev gospodarske rasti.
Schäuble pa je v danes objavljenem pogovoru za nemški časnik Handelsblatt ponovil, da vzdržna gospodarska rast ne more temeljiti na novem zadolževanju. "Varčevanje in rast si ne nasprotujeta. Programi finančne pomoči državam ne odvzemajo možnosti za krepitev kupne moči prebivalstva, kot se pogosto trdi," je poudaril.
Znova je spregovoril tudi o skupnih evrskih obveznicah, za katere je dejal, da bi jih bilo mogoče uvesti šele, ko bi bila vzpostavljena prava fiskalna unija. Ta pa je po njegovih besedah "projekt na srednji rok". Prvi korak k vzpostavitvi fiskalne unije je prav fiskalni pakt, s katerim se je strinjalo 25 od 27 držav članic EU in katerega cilj je uravnoteženje javnih financ, je spomnil minister. Druga faza na poti do prave fiskalne unije je bančna unija, je dodal.
Schäuble je prepričan, da je treba delati korak za korakom. Pot, ki čaka Evropo, ni lahka in ne bo vedno poštena, je še dejal.
Sicer pa si je nemška vladajoča koalicija, na čelu katere je nemška kanclerka Merklova, za cilj postavila, da Nemčija fiskalni pakt ratificira še ta mesec. Na ponedeljkovem sestanku koalicije so se zbrani strinjali, da morajo poslanci do parlamentarnih počitnic, ki se začnejo 6. julija, ratificirati tudi dogovor o stalnem mehanizmu za stabilnost evra (ESM), ki bo nadomestil začasnega (EFSF).
Voditelji nemških koalicijskih strank so po srečanju povedali še, da so pripravljeni vsi instrumenti za zaščito bank v območju evra.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.