Gospodarstvo

Vlagatelji še niso pomirjeni glede Irske

Dublin, 25. 11. 2010 11.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA / P.J./U.F.
Komentarji
4

Evro je v primerjavi z dolarjem padel še za pol centa, ta teden je tako zaradi razmer na Irskem padel za tri cente in je sedaj vreden 1,3325 dolarja. Evropske borze po drugi strani nadaljujejo z rastjo.

Bank of Ireland
Bank of Ireland FOTO: Reuters

Evro je zaradi strahu vlagateljev pred dolžniško krizo na Irskem danes padel za pol centa. Ta teden je tako padel že za tri cente in je sedaj vreden 1,3325, poroča BBC.

Irska vlada je sicer sprejela varčevalne ukrepe, s katerimi bi z omejitvijo potrošnje in višjimi davki v štirih letih privarčevali okoli 15 milijard evrov. Vlada se tudi z Evropsko unijo in Mednarodnim denarnim skladom pogaja za paket pomoči. Kolikšna naj bi bila višina poroštev, ki naj bi jih Irska dobila, še ni znano, neuradno se govori o znesku v višini 85 milijard dolarjev.

Po poročanju BBC investitorje skrbi, ali bodo ukrepi irske vlade uspešni. Javnofinančni primanjkljaj Irske je sicer največji v evroskupini – letos naj bi znašal 32 odstotkov BDP. Irska pa naj bi zmanjševala ta primanjkljaj tudi na podlagi napovedane gospodarske rasti v prihodnjih letih. Ta naj bi bila leta 2011 od 2 do 2,5 odstotka, v letu 2012 pa od 3,5 do 4,5 odstotka. Po poročanju BBC naj bi bile te napovedi precej optimistične, pri tem navajajo bonitetno agencijo Standard & Poor's. Po napovedih te agencije naj Irska ne bi imela praktično nič gospodarske rasti v prihodnjih dveh letih.

Dodatno negotovost povzroča tudi dvom, ali bo irski parlament 7. decembra potrdil varčevalne ukrepe. S temi strahovi je povezan tudi strah, da se bo irska dolžniška kriza razširila tudi na druge države z visokimi primanjkljaji, predvsem na Španijo in Portugalsko.

Po drugi strani se je cena državnih obveznic, ki so tudi pokazatelj zaupanja investitorjev, po hitri rasti v preteklih dneh stabilizirala. Prav tako so v začetku današnjega trgovanja stabilne tudi cene portugalskih in španskih obveznic.

Evropske borze nadaljujejo z rastjo

Pomembnejše borze po Evropi v uvodnem delu današnjega trgovanja beležijo rast in tako nadaljujejo sredin pozitivni trend. Tečaji so se doslej najbolj okrepili v Londonu, kjer je indeks FTSE 100 pridobil okoli pol odstotka.

Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 je trenutno na ravni 2761 točk, kar je za 0,09 odstotka več kot ob koncu sredinega trgovanja.

Tečaji se najbolj dražijo v Londonu; indeks FTSE 100 se je doslej zvišal za 0,52 odstotka na raven 5686 točk. Frankfurtski indeks DAX je pridobil 0,30 odstotka in je pri 6844 točkah, pariški CAC 40 pa je na ravni 3756 točk oz. za 0,21 odstotka nad torkovo zaključno vrednostjo.

Pozitivno trgujejo tudi na borzi na Dunaju, kjer je indeks ATX pridobil 0,11 odstotka, in v Zürichu, kjer je SMI za 1,24 odstotka nad izhodiščem, v rdečem pa so tečaji v Milanu; indeks FTSE Italia All-Share se je doslej znižal za 1,08 odstotka.

Türk za delovno skupino o razvoju evrske skupine

Predsednik republike Danilo Türk pa je danes znova pozval k vzpostavitvi posebne delovne skupine, ki bi spremljala razvoj evrske skupine in ki bi svetovala vladi in parlamentu glede strateškega razvoja, ki čaka območje evra in Slovenijo. Gre za tematiko, ki zadeva tudi prihodnost in razvoj države, je menil predsednik.

Kot je dejal na današnjem pogovoru z novinarji, bi morala kriza v območju evra, ki jo je zdaj poglobila Irska, Slovence močno zanimati, četudi gre za strokovno zahtevno vprašanje. "Ne sme nas zanimati le kot finančna tematika (...), ampak kot tematika, ki se tiče našega razvoja, naše prihodnosti," je poudaril predsednik republike.

Zavzel se je, da v Sloveniji pri iskanju rešitev na krizo ne sme prihajati do improvizacij. Odgovore na vprašanja, kakšno pot bo v prihodnje ubralo območje evra, je treba usklajevati tudi z našimi potrebami in vizijami, se je zavzel.

Zato bi bilo po njegovem mnenju po zgledu iz EU pametno vzpostaviti posebno strokovno delovno skupino za spremljanje razvoja na področju evrskega območja, ki bi pomagala vladi, parlamentu in drugim organom odločanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MRsteinbrenner
26. 11. 2010 22.57
jasno je, da pahor ne zna z dnarom razpolagat. zato mu je tudi 3000€ na mesec premalo.
dule100
25. 11. 2010 17.10
Pri njih ima kaj rasti ! Kaj pa pri nas ?
petdan
25. 11. 2010 14.56
Ko sem prebral izjavo našega premierja, da bomo pomagali Irski z 250 milijoni evrov, me je skoraj kap. Vodilne nemške banke sov zadnjih letih visoko hazardirale predvsem na Irskem in izgubile na desetine milijard dolarjev in sedaj naj bi pomagala rešiti stabilnost evra majhna Slovenija, ki ima manj prebivalcev kot mesto München. Je še kdo pri nas sploh normalen? Naši ljudje živijo v pomanjkanju, vlada in parlament pa pomagate grškim milijarderjem, vodilnim nemškim bankam in drugim hazarderjem in špekulantom. Naj nekdo od odgovornih v Sloveniji odločno in jasno pove, da smo premajhni in presiromašni, da bi lahko krmili site vrane.
Celtia
25. 11. 2010 11.39