Kot je ob robu sestanka med vlado in predstavniki delodajalcev povedal minister za razvoj in evropske zadeve ter vodja vladne krizne skupine Mitja Gaspari, se je v številnih primerih pokazalo, da Kapitalska družba (Kad) in Slovenska odškodninska družba (Sod) ne opravljata svojih lastniških funkcij v podjetjih, v katerih imata deleže, s tem pa tudi ne upravljata optimalno s premoženjem. "Zato bo potrebno razmisliti o spremembi funkcij skladov oziroma o ekipiranosti, to pa pomeni tudi zamenjave nadzornih svetov in uprav obeh družb," je dejal minister Mitja Gaspari. Dejal je, da bo o tem več znanega v roku 10 dni.
Kaj bo z IUV?
Gaspari se je s tem odzval na vprašanje, ali bo država pomagala Industriji usnja Vrhnika (IUV), za katero v petek največji lastnik Sod in banke upnice niso potrdile dokapitalizacije. Kot je dejal, težko komentira konkretni primer, ker ne pozna podrobnosti. Dejal pa je, da se je v preteklosti pokazalo, da oba paradržavna sklada nista dobro upravljala s svojim premoženjem.
Pahor z delodajalci
Premier Borut Pahor se je sestal s predstavniki delodajalskih organizacij, kar je bilo, kot je zatrdil, uvodno dejanje razvojnega sporazuma oziroma dialoga, ki bo potekal v prihodnjem obdobju. V dialog bodo poleg vlade in delodajalcev vključeni še sindikati, predstavniki starejše in mlajše generacije, predstavniki kmetov, univerz in Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Po napovedih se bo dialog nadaljeval, dokler partnerji ne bodo ugotovili, da je gospodarska negotovost premagana.
Obdobje gospodarske negotovosti je tudi priložnost za prestrukturiranje slovenskega gospodarstva, zato bo vlada storila vse, da bo zdravi del gospodarstva, predvsem izvozni, iz tega obdobja izšel še močnejši. Del, ki je bil že pred globalno finančno krizo v težavah in nima prihodnosti, te pomoči ne bo deležen, je dejal Pahor.
Delodajalci so podprli napore vlade in pozdravili razvojni dialog, pri čemer so napovedali, da bodo uskladili poglede na trenutne razmere in vladi predlagali ukrepe, ki bi jih ta lahko sprejela za spodbudo gospodarstvu. Predstavniki delodajalcev so tudi ocenili, da so olajšave pri naložbah in davku na delo pozitiven ukrep.
Delodajalci so Pahorja opozorili na večjo dejavnost gospodarske diplomacije, ki bi podjetjem morala olajšati prodor na tuje trge. Pahor je zagotovil, da bo vlada dala večji poudarek temu vprašanju, kot je bilo to doslej, oziroma da se bo okrepil gospodarski del na veleposlaništvih v državah, ki so ključni gospodarski partnerji slovenskih podjetij.
Novi ukrepi
Pahor je napovedal, da bo vlada na prihodnji seji v četrtek sprejela nove ukrepe za boj proti posledicam finančne krize, eden izmed ukrepov pa je nova uredba, povezana s kreditiranjem gospodarstva in prebivalstva s strani bank. Zato bo vlada pripravila nov podzakonski akt, ki naj bi ga v sredo obravnaval tudi parlamentarni odbor za finance.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.