V okviru uradnega obiska podpredsednika kitajske vlade v Sloveniji Wang Yanga je danes v Ljubljani potekal slovensko-kitajski poslovni forum, ki se ga je udeležilo okoli 220 predstavnikov slovenskih in 150 predstavnikov kitajskih podjetij. Dogodek je bil priložnost za pogovore in navezavo stikov med slovenskimi in kitajskimi poslovneži.
Udeležence izjemno dobro obiskanega foruma so v uvodnem delu nagovorili podpredsednik vlade in minister za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, podpredsednik kitajske vlade Wang, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič in predsednik Kitajskega sveta za spodbujanje mednarodne trgovine Jiang Zengwei.
Židan je kitajskim gospodarstvenikom sporočil, da Slovenija po nekaj letih finančne in gospodarske krize znova beleži pozitivne gospodarske kazalce. Gospodarska rast v letošnjem letu bo namreč 2,4 odstotka, beležimo pa tudi visoko rast izvoza.
Kot je poudaril, slovenska vlada usmerja velike napore v vzpostavitev privlačnega poslovnega okolja. "Želimo si kakovostne, partnerske tuje neposredne investicije in njihovega doprinosa k večji gospodarski rasti, prenosu znanja in tehnologij, skladnemu regionalnemu razvoju in sinergističnih učinkov povezovanja tujih investitorjev s slovenskimi podjetij," je dejal Židan.
Slovenija tujim investitorjem nudi pravo kombinacijo kvalitet, je zatrdil minister. Ima namreč kvalitetno in visoko izobraženo delovno silo z dobrim znanjem tujih jezikov in računalništva, ima tudi kakovostno infrastrukturo in je odlično povezana z državami v regiji ter nenazadnje visoko raven življenja.
Odnosi s Kitajsko, ki je za Slovenijo najpomembnejša trgovinska partnerica v Aziji, so po Židanovih besedah dobri in razvejani, letos beležimo povečanje blagovne menjave za šest odstotkov. "Verjamem, da je skupni cilj, da z usmerjenim naporom zmanjšamo razliko med uvozom in izvozom," je dejal Židan. Uvoz iz Kitajske namreč nekajkrat presega slovenski izvoz.
Židan potencial za krepitev gospodarskega sodelovanja z drugim največjim gospodarstvom na svetu vidi na področjih logistike in distribucije, investicijskega sodelovanja, bančništva in ostalih finančnih storitev ter igralništva, možnosti pa so tudi na področju nepremičnin, poslovnih storitev, turizma, kmetijstva in živilskopredelovalne industrije, gozdarstva in lesnopredelovalne industrije, energetike in proizvodnje gradbene opreme.
'Slovenska vlaganja niso velika, so pa dragocena'
Podpredsednik kitajske vlade je dejal, da trgovina med Kitajsko in Slovenijo raste hitreje kot celotna kitajska menjava s tujino, vse bolj aktivne so tudi investicije med državama. Slovenska vlaganja na Kitajskem sicer niso velika po obsegu, so pa dragocena, ker gre za visokotehnološka podjetja, je poudaril. Tudi kitajski investitorji počasi vstopajo na slovenski trg, pri čemer je omenil naložbo v mariborskega proizvajalca avtobusov Tam Durabus.
Spomnil je, da sta državi v četrtek podpisali poslovnik o delovanju delovne skupine za sodelovanje v kmetijstvu, ki bo okrepil sodelovanje na tem področju. "Kitajska je pripravljena uvoziti več kmetijskih izdelkov iz Slovenije, ki so cenovno konkurenčni," je poudaril. Napovedal je, da bo Kitajska pospešila postopke za uvoz teh izdelkov iz Slovenije, da bi se čim prej znašli na policah kitajskih trgovin.
Wang je še povedal, da kitajske oblasti spodbujajo kitajska podjetja, naj sodelujejo v privatizaciji slovenskih državnih podjetij ter razvoju infrastrukture, pristanišč, železnice in energetike. Dodal je, da so kitajske finančne institucije pripravljene ponuditi fleksibilne načine financiranja. "Upam, da se bodo podjetja iz obeh držav čim prej povezala in se dogovorila za nekaj pomembnih projektov," je dejal podpredsednik kitajske vlade.
Logistika, trasport, privatizacija in turizem: področja, ki bi zanimala Kitajce
Direktor Centra za mednarodno poslovanje pri Gospodarski zbornici Slovenije Aleš Cantarutti je kitajski delegaciji predstavil Slovenijo z več različnih vidikov, poudaril pa tudi športne dosežke. Spomnil je, da imamo močno industrijo, ki je še vedno pomembna za gospodarstvo ter pri tem izpostavil Gorenje, Krko, Letriko, Akrapovič in Luko Koper. "Ni treba biti velik, da si uspešen. Potrebno je le znanje, pogum in nekaj sreče," je izpostavil Cantarutti.
Slovenija je locirana v srcu Evrope, gospodarstvo je zelo razpršeno in predvsem izvozno usmerjeno, je pojasnil v.d. direktorja javne agencije Spirit Tomaž Klemenc. Prepričan je, da je za sodelovanje na gospodarskem področju med Slovenijo in Kitajsko še veliko odprtih priložnosti. Ob tem je dejal, da je delovna sila v Sloveniji močno motivirana in visoko izobražena, z znanjem številnih tujih jezikov. Poudaril je visok življenjski standard in prijetno podnebje, ki nudi številne turistične možnosti.
Za sodelovanje med državama vidi veliko odprtih možnosti predvsem na področju logistike in transporta, avtomobilske industrije, zelenih tehnologij, energetike, IKT, farmacevtske, kemične in lesne industrije ter na področju turizma. Ob tem je poudaril, da je slovenska davčna politika privlačna za tuje investitorje.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.