Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je sindikatom javnega sektorja predstavila novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Pravzaprav jim je dala ultimat: ali zamrznitev plač za dve leti ali prekinitev plačne reforme, kar bi pomenilo, da bi se končalo urejanje plačilnih nesorazmerij na polovici oziroma, da bi prekinili socialni dialog, ukinili kolektivno pogodbo, skratka, da bi vse naprej določala vlada enostransko.
Ministrici ni uspelo zlomiti vseh sindikatov, le trije med njimi so pristali na novelo zakona o sistemu plač, drugi pa napovedujejo stavko, tako da bo v prihodnjih dneh najmanj 100.000 javnih uslužbencev stavkalo. A sindikati so tudi med seboj vse bolj razklani.
Stavke ne izključujemo
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviza) in vodja ene od dveh sindikalnih pogajalskih skupin Branimir Štrukelj, ki ima mandat Sviza za podpis aneksa, je ponovil, da zanje z novelo predvidena razveljavitev tarifnih delov kolektivnih pogodb ni sprejemljiva.
"Potem nam ostaja huda in konfliktna bitka za povrnitev pravice do tega, da s kolektivnimi pogodbami urejamo plače, kot smo jih do sedaj," je dejal. Napovedal je, da bodo storili vse, da do razveljavitve tarifnih delov kolektivnih pogodb ne pride. A če se bo to zgodilo, bodo med članstvom preverili tudi, ali je pripravljeno s stavko braniti kolektivne pogodbe.
Vodja druge sindikalne pogajalske skupine Janez Posedi pravi, da razumejo zaostreno situacijo, "nivo dogovarjanj z vlado, ki trmoglavi," pa je zanje nesprejemljiv. Presenetilo bi ga, če bi se na podlagi "tako neprepričljivih argumentov" kateri od 22 sindikatov, vključenih v njegovo pogajalsko skupino, odločil za podpis aneksa.
Na vprašanje, ali nista aneks in dogovor boljša možnost od novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, pa Posedi odgovarja, da je to kot vprašanje, ali je bolje umreti od aidsa ali od salmonele. "To je nesmiselno, v obeh primerih s tem izpolnjujejo svoje obljube, da bodo zlomili sindikate, ampak to se ne bo zgodilo," je dejal Posedi.
V četrtek se bo sestal stavkovni odbor, ki ga je oblikovala Posedijeva skupina in ga vodi Dušan Miščević. Ta po današnjem sestanku ne izključuje možnosti, da bo stavkovni odbor že v četrtek določil datum stavke.
Pojasnil je, da je ministrico danes nekajkrat pozval, naj pristopijo k pogajanjem o predlogu aneksa pogajalske skupine, ki jo vodi Posedi. A ima že ves čas občutek, "da vladna stran prav provocira sindikate k temu, da bi šli v stavko, da lahko sprejme interventni zakon, s katerim bi odpravo nesorazmerij enostavno dokončno odpravili".
Ministrica pravi, da se je trudila sindikatom ponovno obrazložiti razmere, ki vladi onemogočajo povišanje mase sredstev za plače. Upa, da bodo sindikati z javnimi uslužbenci spet opravili "resno razpravo, kaj je tisto, kar danes v slovenskem prostoru lahko šteje kot razumno obnašanje zaposlenih v javnem sektorju". Pripravljena je na pogovor, če ga sindikalna stran želi. Pogajanja pa so bila pravno formalno zaključena.
Novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju
Vlada namerava po noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju poseči, če aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor ne bo podpisalo dovolj sindikatov. Z aneksom ter spremljajočim dogovorom o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov za prihodnji dve leti bi plače v javnem sektorju zamrznili. Kot rok za odločitev, ali bodo pristopili k podpisu, je vlada sindikatom določila 28. avgust.
Za veljavnost bi morala aneks podpisati večina od 29 reprezentativnih sindikatov iz štirih dejavnost. Sicer bo vlada po napovedih posegla po enostranskih ukrepih oziroma, kot je julija dejala ministrica, bo vlada morala ukrepati tako, da bo odpovedala kolektivno pogodbo in plače javnih uslužbencev uredila z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.