Vlada je sprejela predlog novele zakona o socialno varstvenih prejemkih, ki osnovni znesek denarne socialne pomoči zvišuje z 297,53 na 331,26 evra, na dvig denarne pomoči pa se je zdaj odzvalo tudi ministrstvo za finance, ki opozarja, da po njihovih izračunih v finančnem načrtu ministrstva za delo ni prostora za tak manever. Ta denar bo zdaj treba najti s proračunskimi prerazporeditvami, so navedli in posvarili še pred t. i. pastjo neaktivnosti.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila, da gre predlog v parlamentarno proceduro po skrajšanem postopku. "Takoj ko bo sprejet, bo denarna socialna pomoč za samske osebe in pare brez otrok povišana. Samske osebe bodo mesečno dobile 33 evrov več, pari brez otrok 53 evrov mesečno več. Vesela sem, da smo to sprejeli in bodo lahko samske osebe in pari brez otrok čim hitreje dobili povišanje denarne socialne pomoči."
Predlog novele predvideva, da se bodo spremembe začele uporabljati že s 1. aprilom letos. Po oceni ministrstva za delo bo to za proračun pomenilo dodatnih 14 milijonov odhodkov do konca letošnjega leta, nato pa po približno 18 milijonov evrov na leto.
Sredstva bodo morali črpati s prerazporejanjem
Ministrstvo za finance je poudarilo, da je v letošnjem državnem proračunu za transferje posameznikom in gospodinjstvom namenjenih 1,18 milijarde evrov. "Znotraj tega je ministrstvo za delo prioriteto očitno dalo drugim ukrepom, saj jim je za zvišanje denarne socialne pomoči zmanjkalo denarja, ta denar pa bo zdaj treba najti s proračunskimi prerazporeditvami," so navedli.

Ob tem so dodali, da se finančno ministrstvo v vsebinske predloge drugih ministrstev načelno ne vmešava in si ta prioritete znotraj svojega resorja zastavijo sama. Je pa ministrstvo za finance varuh javnih financ, zato je njihova naloga "resorje opozarjati, da se lahko javnofinančni odhodki gibljejo znotraj fiskalnega okvira, ki ga določa državni zbor in izhaja iz ustave".
Zaradi povišanja osnovnega zneska minimalnega dohodka bo moralo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v letih 2018 in 2019 zagotoviti dodatna sredstva iz državnega proračuna tudi za izredno denarno socialno pomoč, in sicer okoli 1,5 milijona evrov v letošnjem letu ter dodatna dva milijona evrov v prihodnjem letu. Trenutno je do denarne socialne pomoči upravičenih okoli 5600 oseb, ki jim iz tega naslova namenijo okoli 20,5 milijona evrov, je navedeno v gradivu predloga novele.
Več upravičencev do pogrebnine, posmrtnine in subvencionirane najemnine
Predlog novele tudi predvideva razširitev kroga upravičencev do pogrebnine in posmrtnine. Ob dejstvu, da so lani za pogrebnine namenili okoli 3,1 milijona evrov, za posmrtnine pa okoli 1,1 milijona evrov, ministrstvo za delo ocenjuje, da bodo v letošnjem letu morali zagotoviti dodatnih okoli 380.000 evrov proračunskih sredstev za pogrebnine in okoli 80.000 evrov za posmrtnine. Prihodnje leto pa bodo za pogrebnine predvidoma morali zagotoviti dodatnih 500.000 evrov, za posmrtnine pa okoli 100.000 evrov, je navedeno v predlogu novele.

Osnovni znesek minimalnega dohodka se upošteva tudi pri presojanju upravičenosti do subvencije najemnine in pri določitvi višine subvencije najemnine. Sprejem novele bo tako pomenil tudi zvišanje subvencije najemnine za slabo četrtino upravičencev. Subvencijo najemnine prejema okoli 10.800 ljudi, predlog novele pa bi prinesel povečanje števila oseb, ki bi imele višjo subvencijo najemnine, za okoli 2600 oseb. Povprečno bi se subvencija najemnine dvignila za 19,86 evra, finančne posledice za občinske proračune pa bi znašale okoli 620.000 evrov letno.
Decembra lani je socialno pomoč prejemalo 51.179 ljudi, več kot 36.000 prejemnikov je samskih. Socialna pomoč zanje je trenutno 297,53 evra oziroma 208,27 evra, če gre za brezposelne mlade do 26. leta. Minimalni življenjski stroški so po uradni oceni ministrstva lani dosegli 613,41 evra na mesec.
Novelo zakona o socialno varstvenih prejemkih je vlada v razpravo vložila konec oktobra, javna razprava pa se je končala 27. novembra lani.
K povišanju zneska denarne socialne pomoči je februarja v pismu ministrici za finance Mateji Vraničar Erman pozvala tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, ki je opozorila, da prejemniki denarne socialne pomoči že leta prejemajo dohodek, ki je "drastično nižji od uradno določenega minimuma življenjskih stroškov in ne omogoča dostojnega preživetja". K vladni potrditvi predloga novele je minuli mesec pozvala tudi Levica.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.