Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je po seji vlade potrdil, da bo v soboto, 14. novembra, podpisan sporazum med Slovenijo in Rusijo o gradnji plinovoda Južni tok, ki bo potekal tudi čez slovensko ozemlje. Sporazum bosta v Moskvi podpisala premierja obeh držav, Borut Pahor in Vladimir Putin.
Po Lahovnikovih besedah je dogovor izjemnega pomena za članice Evropske unije, predvsem zaradi nemotene dobave plina in v izogib novi plinski krizi. "Predvsem zato, ker smo vseskozi priča sporom med Rusijo in Ukrajino ter težavam pri dobavah plina skozi obstoječe omrežje. Lani smo imeli plinsko krizo in tudi za letos ne kaže najboljše, izgradnja plinovoda Južni tok pa se v celoti izogne ozemlju Ukrajine."
Skladno s sporazumom bosta ruski plinski gigant Gazprom in slovenska družba Geoplin plinovodi ustanovila skupno podjetje, v katerem bosta imela vsak po 50-odstotni delež. Sedež družbe, ki bo upravljalo oziroma gradilo slovensko traso Južnega toka, bo v Sloveniji. Zmogljivost načrtovanega plinovoda se giblje med 30 in 60 milijardami kubičnih metrov, od tega na krak, ki bo šel preko Slovenije v Italijo, odpade približno 10 milijard kubičnih metrov.
Trasa še ni znana
Še vedno pa ni znano, kje bo potekala trasa čez Slovenijo. Več bo pokazala študija o izvedljivosti projekta – pripravljata jo Gazprom in Geoplin plinovodi –, ki bo rezultate predvidoma dala prihodnje leto. Lahovnik je sicer opozoril, da je 1. oktober 2013 skrajni rok za odločitev glede gradnje plinovoda Južni tok. "Če odločitve ne bo, potem sporazum preneha veljati, sicer pa velja 30 let," je dejal.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.