Vlada je na predlog ministrice za gospodarstvo Darje Radić razrešila nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne (HSE). O tem so sicer razpravljali že minuli teden, a takrat odločitve o zamenjavi nadzornikov niso sprejeli, je po današnji seji vlade povedala Radićeva.
"Člani nadzornega sveta HSE enostavno ne uživajo več zaupanja te vlade," je o razlogih za razrešitev povedala Radićeva. Dodala je, da so se za ta korak odločili zato, da bi lahko uspešno izvedli projekt TEŠ 6.
Stare nadzornike že zamenjali novi
Vlada je že imenovala nove člane nadzornega sveta – dosedanje nadzornike Franca Žerdina, Franca Žlahtiča, Mojco Kert Kos in Igorja Tičarja bodo nasledili Drago Dolinar, Vekoslav Korošec, Jadranko Medak in Marjan Ravnikar. Ti bodo z ostalimi pristojnimi poskrbeli najprej, da bo vlada dobila jasno sliko o projektu, nato pa ga bodo čim bolj racionalno peljali naprej, napoveduje ministrica. Novi nadzorniki bodo štiriletni mandat nastopili 11. oktobra.
Bodo sledile menjave uprav?
O menjavah uprav v HSE in TEŠ je Radićeva dejala, da je to izključno v pristojnosti nadzornih svetov, ki si sami izbirajo ekipe, s katerimi lahko sodelujejo.
Nadzorni svet je sicer v torek iz nekrivdnih razlogov razrešil generalnega direktorja HSE Boruta Meha, ki ostaja svetovalec v holdingu. Radićeva je po tem dejala, da uradnih pojasnil nadzornega sveta o tem še ni dobila in da ne ve, kaj je bil razlog za njegovo razrešitev. Ob tem je dejala, da akt o ustanovitvi HSE ne predvideva razrešitve iz nekrivdnih razlogov, temveč le iz krivdnih. S tega vidika se ji razrešitev zdi sporna, vendar bo počakala na pravno mnenje. "Sum, da je razrešitev nepravilna, pa obstaja," je še izpostavila ministrica.
Pahor odločno za TEŠ 6
Premier Borut Pahor je, kot je pojasnil, odločitev o TEŠ 6 podpiral in jo še vedno. Brez energetske suverenosti Slovenija ne more, je pa to investicija, ki je vredna 1,2 milijarde evrov oziroma več, je dejal. Vlada mora biti zato absolutno prepričana, da ljudje, ki upravljajo s tako velikim projektom, tega upravljajo gospodarno, transparentno in učinkovito.
Kot je še pojasnil Pahor, je vedel, da bo odločitev za zamenjavo dveh nadzornih svetov – poleg nadzornega sveta HSE tudi nadzornikov Pošte Slovenije – sprožila mnogo ugibanja v javnosti. Če je vlada postavila neka pravila glede plač, mora to veljati za vse in če nadzorni svet ne opravi svoje naloge, ga je treba razrešiti. "Ko se bodo trije, štirje nadzorni sveti razrešili, ker ne delajo domačih nalog, petega in šestega ne bo treba razrešiti več," je poudaril.
Kovač ogorčen nad načinom razrešitve
Predsednik Kadrovsko-akreditacijskega sveta Bogomir Kovač je za Radio Slovenija izrazil ogorčenje zaradi odločitve vlade, ki je mimo sveta zamenjala nadzornike HSE. "Ta procedura ni bila izpeljana in iz tega vidika gre za trenutno največjo – po obsegu in tudi najbrž po globini – kršitev tovrstnih procedur, ki smo jih imeli pri našem dvoletnem delu," je dejal Kovač.
Postopek, ki ga je tokrat izpeljala vlada, kaže na visoko stopnjo politizacije, je ocenil Kovač in opozoril, da je vlada s to zamenjavo podrla vsa dosedanja prizadevanja akreditacijske komisije, ki jo je ustanovila sama in z namenom, da bi bila imenovanja v nadzorne svete strokovnejša, bolj verodostojna in odmaknjena od politike.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.