Uredba namreč ureja področje predpisanega obveznega energijskega deleža biogoriv v pogonskih gorivih.
Pri bencinu in dizlu je v tem letu ta delež na primer pri najmanj 10,1 odstotka, v 2023 najmanj 10,3 odstotka, v 2024 najmanj 10,6 odstotka, do 2030 pa se zviša na 20,8 odstotka. Obveznost se torej izpolnjuje na letni ravni.
Vlada zdaj uvaja možnost odstopanja od predpisanih energijskih deležev obnovljivih virov energije v posameznem letu. Zavezanci lahko cilj v primeru nedoseganja predpisanega deleža v posameznem koledarskem letu dosežejo s presežkom energijskega deleža obnovljivih virov energije v enem izmed predhodnih treh let ali v obdobju naslednjih treh let oziroma s prenosom presežka energijskega deleža v obdobje, kjer delež ni bil dosežen.
Namen uvedbe te prožnosti je po pojasnilih vlade prilagoditev na izjemne okoliščine, ki so letos nastale zaradi ruskega napada na Ukrajino, a ob hkratnem prizadevanju, da država na dolgi rok ohrani trend doseganja ciljev razogljičenja na področju prometa. S predlagano ureditvijo bo po prepričanju vlade omogočeno lažje prilagajanje razmeram na trgu.
Ukrepanje države na področju dodajanja biogoriv v sklopu prizadevanja za naslovitev draginje pri naftnih derivatih je bila tudi želja trgovcev s pogonskimi gorivi.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.