Gospodarstvo

Država bo v NLB ostala večinski lastnik

Ljubljana, 21. 10. 2010 10.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
46

Vlada bo pristopila k dokapitalizaciji NLB in s tem ohranila večinski delež v banki. Dokapitalizacija pa bo v višini največ 243 milijonov evrov, je dejal Pahor.

Uprava NLB
Uprava NLB FOTO: Blaž Garbajs

Minister za finance Franc Križanič je po seji vlade dejal, da bo država ostala večinski lastnik NLB. Ohranili naj bi 50-odstotni delež, plus eno delnico. Sanacija banke naj bi potekala v dveh fazah. V prvi fazi bo država konsolidirala svoj delež in ostala večinski lastnik, v drugi fazi pa bi naložbo v NLB lahko tudi prodala. Kakšen model dokapitalizacije bodo izbrali, Križanič še ni znal povedati, saj je ta odvisna tudi od drugih lastnikov banke.

Za delež v NLB bi država lahko iztržila od 500 milijonov do ene milijarde evrov več, če bi sedaj pristopila k dokapitalizaciji, je še dejal Križanič. Delež bi tako lahko prodali, šele ko bodo razgrajene rezervacije in bi banka začela poslovati z dobičkom. To bi se po njegovem mnenju lahko zgodilo že v par letih.

Kot je dejal, je strategija banke varčevalno naravnana, bo pa vlada nanjo dala še nekatere pripombe. Glede odprodaje deleža v Banki Celje je Križanič dejal, da bi bilo najbolje, da država ali poveča svoj delež v tej banki ali naložbo proda.

Križanič je sicer minuli teden ocenil, da so v NLB našli kompromisno rešitev med interesi države in drugega največjega lastnike banke belgijske KBC, ki se je zavzemala za skrčenje dejavnosti in naložbenega portfelja banke. Na sredini razpravi Foruma 21 pa je kot ključno pri vprašanju strategije upravljanja z državno naložbo v NLB izpostavil ohranitev samostojnosti največje slovenske banke.

Predsednik vlade Borut Pahor je po seji vlade dejal, da je privolil v dokapitalizacijo NLB, ki ne bo višja od 243 milijonov evrov. Bo pa država denar za dokapitalizacijo pridobila s prodajo drugih naložb, ki za državo niso strateškega pomena, je še dejal. Kot je še dejal, so delnice NLB trenutno podcenjene in se tudi zato deleža trenutno ne splača prodajati.

Nadzorni svet je predlagal dokapitalizacijo v višini 250 milijonov evrov

Nadzorni svet NLB, ki ga vodi Marko Simoneti, je sredi oktobra potrdil dopolnjeno strategijo poslovanja banke za obdobje 2010–2015, ki predvideva nižji obseg dokapitalizacije v višini 250 in ne 400 milijonov evrov, hkrati pa določa izkoriščenje vseh notranjih ukrepov za sprostitev kapitala. Ob že napovedanem umiku z nekaterih nestrateških trgov, kot so npr. Avstrija, Bolgarija, Češka, Nemčija in Slovaška, in iz nekaterih nejedrnih dejavnosti, kot sta lizing nepremičnin in faktoring, prenovljena strategija predvideva dodatno dezinvestiranje nekaterih kapitalskih naložb. Med njimi je tudi prodaja večinskega lastniškega deleža v Banki Celje ter postopen umik z italijanskega in srbskega trga. Dopolnjena strategija predvideva tudi odprodajo kapitalskih deležev, ki ne spadajo v osnovno dejavnost banke, znižanje stroškov poslovanja in optimizacijo poslovnih procesov.

Sicer pa bo vlada na seji razpravljala tudi o združitvi Holdinga slovenskih elektrarn in Gen Energije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Patrik Sarac
23. 10. 2010 18.15
Nekdo krade !!! 100 % nekdo krade !!! 1000% nekdo krade !!!
alterego
23. 10. 2010 18.08
samo to me zanima, a za te vodilne v banki tud velja Lahovnikov zakon, al imajo večje plače kot Pahor?
am_staff
22. 10. 2010 19.40
Večinski lastnik, ki bo nadpovprečno nagrajeval kvazi memangerje - slabe direktorje.
dule100
22. 10. 2010 13.30
To kar je bil HIT nekoč za UDBO, to je danes NLB za rdečo buržoazijo. Vendar svinjarij ne bodo počeli za moj denar. Sem že račun in prihranke prenesel v tujo banko !
volek
22. 10. 2010 13.19
primorec1, to vprašanje naslovi na Kramarja in Borisa Zakrajška, Pahor pa tle nima nič, čeprav ga ne zagovarjam.
User300173
22. 10. 2010 12.32
Kam gre denar iz te banke? Pobrala je varčevalcem iz bivše juge, od strani države je bila prvič sanirana, sedaj drugič. Bančne vloge varčevalcev iz drugih republik so 650 milj.evrov, sadaj dokapitalizacija 250 milj.evrov,za prejšnjo dokapitalizacijo ve samo Bog. Če to seštejemo je krepko čez miljardo evrov. Kje je ta denar?
Adolph
22. 10. 2010 12.01
Taksne majhne banke kot je ljubljanska niso v Europi od nikakrsnega stratezkega pomena,nego samo vazne za slovenske nove bogatase . . ..
_realist_
22. 10. 2010 11.00
Kje lahko oddam podpis, da se ne strinjam, da se moj delež davščin, ki mi jih pobira država, porabi za dokapitalizacijo te posvečene banke? A se res ne najde kakšna iniciativa, ki bi zbirala podpise državljanov proti državni dokapitalizaciji te banke?!? Mislim, da samo pobiranje denarja iz banke ne prinaša celovite rešitve. Bo pač prišla še ena dokapitalizacija. Če je banka res vredna dokapitalizacije, se bo pa ja našel kak investitor ;-)
SEBASTI
22. 10. 2010 10.24
Zakaj bo država v NLB ostala večinski lastnik? Ja kako bodo pa dokapitalizirali banko če niso večinski lastniki. In zakaj? Brez NLB-ja ni nenormalnih kreditov za "elito".
resslovenka
22. 10. 2010 09.54
Kdor je včeraj zvečer gledal Poglede Slovenije, mu je sedaj lahko dokončno jasno v kakšni državi živimo. Predvsem mi je bil všeč komentar g. E.Zakrajška, udeleženci v studiu so bili bolj prizanesljivi, a dovolj jasni. Nove dokapitalizacije v NLB so brez haska in kot pljunek v morje.
enem
22. 10. 2010 09.13
...še vedno pa ubogi slovenski narod ni dobil odgovora pristojnih iz NLB kako je možno Simonci odobriti tak kredit! Kot komitentka NLB in državljanka SLO, ki bom ponovno sanirala banko, zahtevam odgovor in to TAKOJ!
kolcamož
22. 10. 2010 09.11
po moji logiki naredi državni udar vojska ,polcija narod, pri nas pa peščica politikov in tajkunov vsak dan izvaja državni udar ,sam da oni temu rečejo demokracija ......
kolcamož
22. 10. 2010 09.07
ljudje preprečite agonijo in poberite denar ven čimprej.... sem imel 10000 eur na banki celo leto .pa sem dobil komaj1,5 eur obresti za celo leto,sem vzel pa kredit sem pa preplačal 3000 eur,,mislim......pa naš denar obračajo in delajo dobičke.......nemoralno do skrajnosti....
ivo55
22. 10. 2010 07.55
LB je finančno vzvodje vseh največjih barabij in zlorad na škodo ljudstva doslej... in "nekdo " hoče pajdašiti še naprej. Račune pa izstavljati narodu - kako dolgo še..?
User300173
22. 10. 2010 07.07
NLB je že bila "konsolidirana" s strani državljanov. Ko se je šlo za izbire nadzornikov in direktorjev banke, se država ne sme vmešavati, pri izplačilu bajeslovnih nagrad vodilnih se država ne sme vmešavati itd. Ko pa zmanjka denarja, ki je spravil na kolena ne samo NLB ampak tudi državo, se država "MORA" vmešati, DOKAPITALIZIRATI, oziroma plačati za grege, ki jih ni storila? Kako ta banka daje kredite in pod kakšnimi pogoji? Kdo odloča o obrestni meri? Kje so sedaj TAJKUNI in njihovi politični priskledniki? Stari pregovor, dokler narod nerga, cesar dviguje davke, ko se narod utiša, cesar spusti davke. Državljani še vedno samo nergamo. V državi najprej ukiniti doživljenske mandate oz. trajne, omogočiti odpoklic poslancev, še posebno evropskih. Je to demokracija, ko se demokratično izvoljeni predstavniki ljudstva demokratično odločijo, da ta isti narod pod plaščem demokracije okradejo in ga prisilijo da to ukradeno sam poravna? Demokracija pri nas je plašč pod katerim se skrivajo demokratični zakoni s katerimi lahko demokratično zapravljaš državno premoženje-narodovo (tajkuni, Merkur, Istra benz, Dars, Vegrad, SCT itd.) Vse skupaj mi da misliti, da dam na tehtnico stanje leta 1991 in danes, ter da povlečem črto in seštejem izzid. Verjetno bi bil presenečen. Lahko bi se zgodilo leto 91, ampak sedaj ni zunanjega sovražnika, vsaj viden ni. Je kar na našem dvorišču.
ojster10
22. 10. 2010 03.52
Barabe spet kradejo.
presidentT
22. 10. 2010 00.32
Račune zapret in denar dvignit in spokat na drugo banko.
presidentT
22. 10. 2010 00.29
Jaz ne razumem slovenskega naroda, zakaj enostavno ne začnejo zapirat računov in dvigovat prihrankov pri NLB in jih lepo odpreti pri drugih bankah. Pri nekaterih bankah te še nagradijo če prideš k njim.
bnam 2707
21. 10. 2010 21.30
volek
21. 10. 2010 20.52
titovka, vprašaj se kdo je nastavil tega B.Z. alias Borisa Zakrajška. Uničil je STOL iz Kamnika, potem ga je rdeča mafija postavila za podpredsednika NLB. Bil pa je vseskozi pralec denarja za izključno rdečo mafijo.