Vlada naj bi na današnji večerni seji potrjevala t.i. megazakon - ukrepe za pomoč prizadetim zaradi epidemije novega koronavirusa.
A ker obsežnega paketa zakonov še niso dokončno uskladili, je celotna točka dnevnega reda prestavljena na jutri popoldan, ko je napovedana še ena seja vlade. Danes so se z zakonskim besedilom seznanili: "Vlada je na današnji seji med drugim začela z obravnavo Predloga zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) za državljane in gospodarstvo," so zapisali v sporočilu za javnost.
Neuradno naj bi vlada v prvem paketu zakonov - temu naj bi kmalu sledil še drugi - samostojnim podjetnikom namenila nadomestilo v višini 100 odstotkov minimalne plače, in ne 70 odstotkov, kot je bilo prvotno načrtovano. Prav tako naj bi se vsem zaposlenim, ki delajo, obetal protikrizni dodatek, poroča Miha Orešnik.
Prvi paket naj bi vseboval le najnujnejše, gasilske ukrepe, je v oddaji 24UR poročala Suzana Perman. To pomeni, da v prvi paket nekateri že napovedani ukrepi ne bodo vključeni. Kateri ukrepi bodo izpadli, še ni jasno, a na vladi mirijo, da ministri s ponedeljkom začnejo pripravljati drugi paket, ki bo vseboval nove in vse tiste ukrepe, ki bodo nocoj morda izpuščeni, sledil pa naj bi še tretji paket.
Spomnimo
Vlada je pred dnevi napovedala obsežen paket ukrepov za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu v času epidemije koronavirusa. Med drugim so napovedali sofinanciranje prispevkov za delavce na čakanju s strani države, pomoč samozaposlenim v obliki odpisa socialnih prispevkov in izplačila mesečnega temeljnega dohodka te poseben dodatek za upokojence z najnižjimi pokojninami. Javnih storitev, ki se v času krize ne izvajajo, gospodinjstvom ne bo treba plačati.
"Gre za megazakon, s katerim poskušamo ustvariti finančno blazino, da bi lahko Slovenija tudi po koncu epidemije normalno živela," je v četrtek dejal premier.
Zakon naj bi veljal za meseca april in maj, zagotovo pa bo po Janševih besedah za nekatere ukrepe predlagano, da veljajo tudi za nazaj. To ustava omogoča, je pojasnil. Medtem se bodo na ministrstvih v sodelovanju s strokovno skupino lotili priprave še enega podobnega zakona in vlada ga bo obravnavala predvidoma konec prihodnjega tedna.
Vlada do konca septembra podaljšala uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov
Je pa vlada na današnji seji do konca septembra podaljšala uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov. Trgovci cene 100-oktanskega bencina in kurilnega olja določajo sami, za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo pa jih določajo sami na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah. Drugod po državi sta ti ceni regulirani skladno z uredbo. Danes izdana uredba bo začela veljati s 1. aprilom in bo v veljavi do 30. septembra.
Vlada določila proračunsko porabo od aprila do junija v višini 2,6 milijarde evrov
Vlada je določila tudi kvote pravic proračunske porabe za obdobje od aprila do junija 2020 po skupinah neposrednih proračunskih uporabnikov. Predlagana kvota za drugo letošnje trimesečje znaša 2,591 milijarde evrov, kar je 25 odstotkov vseh pravic porabe, kot izhajajo iz sprejetega državnega proračuna za leto 2020, so sporočili.
Kot so pojasnili na finančnem ministrstvu, so pri predlogu kvote za drugo trimesečje upoštevali trenutno razpoložljive informacije. "Pričakuje se, da bo zaradi trenutnih razmer nastala potreba po spremembah in povečanju likvidnosti, zato bomo predlagano kvoto spreminjali sproti, skladno s pravilnikom o postopkih za izvrševanje državnega proračuna," so napovedali.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.