"Kar bo nova vlada počela, naj počne z mislijo na ohranjanje obstoječih in ustvarjanje novih delovnih mest," pravi Semolič. V Sloveniji je trenutno 125.000 brezposelnih in smer gibanja te številke bo pokazatelj uspešnosti te vlade, je dodal.
Novi vladi zato predlagajo, naj prisluhne Mednarodnemu denarnemu skladu, ki ugotavlja, da drastično znižanje proračunskega primanjkljaja izrazito močno prizadene gospodarsko rast. Semolič se strinja s ciljem stabilizacije javnih financ, a si ga ne bi smeli prizadevati doseči prehitro in z brutalnim varčevanjem. "Znižanje proračunskega primanjkljaja na tri odstotke BDP v enem letu je krut cilj," je dejal.
Konkretno novi vladi predlaga, naj popravi napako, do katere je prišlo z znižanjem davka od dohodkov pravnih oseb. Ta ukrep namreč ni dal pričakovanega rezultata, saj se prihranki delodajalcev niso prelili v nova delovna mesta in povečanje konkurenčnosti gospodarstva. Podobno velja za socialne prispevke, ki jih plačujejo delodajalci.
Novo vlado je tudi opozoril, da se ne sme odpovedati socialnemu dialogu, ki je po njegovih besedah pomembna civilizacijska pridobitev naše države, in napovedal, da bodo sindikati budno spremljali morebitne spremembe referendumske zakonodaje.
Sindikati od nove vlade pričakujejo tudi preudarnost, ko gre za privatizacijo in odpoved miselnosti, da so tujci boljši lastniki. Upajo na spremembe zakonodaje o insolventnih postopkih, ki bi delavcem dali prednost pred trenutno favoriziranimi bankami upnicami. Nova vlada pa naj se čim prej loti tudi spremembe definicije minimalne plače. Zdajšnja definicija je namreč krivična, saj ne upošteva dela ponoči ali v izmenah in uspešnosti, je še prepričan Semolič.
Gospodarstvo: Nekateri predlogi sindikatov vodijo v še večjo brezposelnost
Na Semoličeve želje in napotke novi vladi so se odzvali tudi na Gospodarski zbornici Sloveniji (GZS). Strinjajo se, da se bo uspeh nove vlade meril po tem, koliko bo s svojimi ravnanji prispevala k zmanjšanju stopnje brezposelnosti in izboljšanju standarda ljudi oziroma kako bo pripomogla k ohranjanju zdajšnjih ali odpiranju novih delovnih mest. A na drugi strani opozarjajo, da lahko nekateri ukrepi, ki jih predlagajo sindikati, vodijo celo v večjo brezposelnost.
Eden od takšnih predlogov je ponovno povišanje davka od dohodka pravnih oseb, pravijo na GZS. Brez znižanja le-tega bi imeli še več brezposelnih. Ob tem pa bi si podjetja lahko še manj denarja privoščila za razvoj novih izdelkov, ki so edino jamstvo za nadaljnji obstoj zdajšnjih ali odprtje novih delovnih mest, še menijo na GZS, kjer so prepričani, da sindikati pri oceni učinkovitosti tega ukrepa zdaj že nekdanje vlade, niso upoštevali zaostrenih razmer na globalnih trgih. Ponovno povišanje omenjenega davka bi bilo tudi slab signal tujim vlagateljem še menijo na GZS, kjer sindikate opominjajo, da res ni nujno, da so tujci boljši lastniki, a velja tudi obratno. "V Sloveniji imamo veliko vzornih primerov, ki dokazujejo, da domači upravljavci, zasebni ali državni, niso nujno boljši od tujih," so zapisali. Zato pozivajo k razlikovanju med lastniki ne po oznaki domači ali tuji, ampak dobri ali slabi.
Sindikatom tudi sporočajo, da bi bila lahko redefinicija minimalne plače celo usodna za marsikatero podjetje, zlasti v manj konkurenčnih delovno intenzivnih industrijah.
Novi vladi pa GZS predlaga nadaljevanje sanacije javnih financ in bančnega sistema, obenem pa naj se odpravijo ovire za strateške investicije in podprejo najboljši izvozni programi.
"GZS je v preteklosti opozarjal, da le varčevanje brez novega razvojnega zagona vodi v negativno spiralo varčevanja. Vendar opozarjamo, da tudi pot brez varčevanja vodi v novo spiralo zadolževanja, ki je že tako čedalje manj dostopno in tudi vse dražje," so še zapisali.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.