V začetku decembra je bila po dolgem in napornem usklajevanju sprejeta nova pokojninska zakonodaja, ki bo začela veljati 1. januarja 2013. "Jasno je, da ne bo referenduma za to reformo, rok je mimo, to pomeni, da smo uspeli,“ je danes dejal minister za delo Andrej Vizjak, ki je predstavil nekatere glavne spremembe v zakonu, s katerimi želijo ljudem sporočiti, da se splača delati dlje. Število novih upokojencev naj bi se že naslednje leto razpolovilo, država pa naj bi s tem že v enem letu privarčevala 100 milijonov evrov, v naslednjih šestih letih pa kar milijardo in tristo tisoč evrov.
Povprečna starost ob starostni upokojitvi je v Sloveniji decembra 2011 znašala 58 let in 8 mesecev za ženske ter 61 let in 9 mesecev za moške, kar je precej pod predvideno polno starostjo 61 let za ženske in 63 let za moške. Do leta 2015 naj bi mejo za moške dvignili na 64 let in pol, ženske pa naj bi se pri 64 letih upokojevale leta 1018. Ocenjujejo, da bodo novi zakoni pripomogli k temu, da bodo tisti, ki bi se lahko upokojili, delali še dlje, ter da bodo podjetja začela zaposlovati mlade.
Z novim zakonom tako črtajo kopico izjem, na podlagi katerih so se lahko zavarovanci doslej prej upokojevali. V pokojninsko dobo so lahko prišteli in uveljavljali otroke, študijska leta, vojaščino in drugo, pri čemer gre po mnenju Vizjaka za anomalijo, saj za ta obdobja ni bilo plačanih prispevkov. "Šlo je za neki odpustek, ki ni sledil načelom zavarovalniškega principa,“ je pojasnil. Tisti, ki pred letom 2000 v prvem letu otrokovega rojstva niso bili zavarovani, lahko tako zahtevek za priznanje enoletne dobe podajo le še do konca letošnjega leta, pozneje teh izjem ne bodo več upoštevali.
Novi samostojni podjetniki oproščeni 50 odstotkov prispevkov, olajšave tudi za redno zaposlitev mladih in starejših od 60 let
Jasno je, da je treba za dosego takšnih ciljev povečati število zaposlenih, ki bi prinašali sredstva v pokojninsko blagajno, zato zakon veleva, da so novi samostojni podjetniki prvo leto oproščeni 50 odstotkov prispevkov, drugo leto pa trideset. Po drugi strani bodo delodajalci za delavca, ki je starejši od 60 let, plačevali 30 odstotkov nižje prispevke, če pa bodo dalje zaposlovali delavca, ki bi se sicer že lahko upokojil, bodo prispevki manjši kar za polovico. Ob tem poudarjajo, da se bodo lahko tisti, ki že danes izpolnjujejo pogoje za upokojitev, upokojili tudi po novem letu. Pri mladih do 26. leta bodo delodajalci v prvem letu oproščeni 50, v drugem pa 30 odstotkov prispevka, če osebo zaposlijo za nedoločen čas.
Obvezno plačevanje prispevkov za 'avtorce'
Malce višji bodo prispevki za tiste, ki niso zaposleni ali samozaposleni, bodo pa s tem dodatno zvišali svojo pokojnino. Z letom 2014 bo obvezna tudi vključitev tistih, ki niso zaposleni oziroma samozaposleni in delajo na primer preko avtorske pogodbe. Te oblike dela bodo zdaj vključevale obvezne prispevke, bo pa s tem začela teči tudi njihova delovna doba. Tisti, ki so do zdaj sami plačevali okoli 50 evrov, bodo morali plačevati prispevke v višini 186 evrov. "Mi se zavzemamo za pravičnost v sistemu. Ali je prav, da nekdo, ki plačuje 50 evrov na mesec, pridobi ali višjo pokojnino ali pa celo izpolni pogoje za upokojitev, v primerjavi s tistimi, ki smo zaposleni in plačujemo prispevke iz naslova naših bruto plač?“smiselnost ukrepa utemeljujejo na ministrstvu.
Ministrstvo: Z vsakim dodatnim letom boste imeli višjo pokojnino
Skozi pokojninsko zakonodajo bo tako vlada uvajala instrumente, s katerimi bo spodbujala delavce, naj ostanejo delovno aktivni čim dlje. Z vsakim letom bodo pridobili bistveno višjo pokojnino, pravijo. Obenem bo s pokojninsko reformo namenjenih manj proračunskih sredstev za pokojnine, dodaja Vizjak, saj bo reforma povečala število plačnikov v pokojninsko blagajno in zmanjšala število upokojencev.
Dodal je še, da pokojninska reforma ne bo znižala pokojnin, kot nekateri očitajo, temveč z uvedbo novega valorizacijskega količnika pravzaprav ustavila padanje.
"Res pa je, da ne moremo vedeti, kakšna bo situacija leta 2050. Lahko da bomo imeli čez 10 let predlog, da bomo upokojitveno starost prilagajali. Pomemben dejavnik je tudi gospodarska rast in delovna aktivnost. Je pa tudi res, da padanja števila upokojencev ne bomo mogli v nedogled nadzirati z zaostrovanjem pogojev,“ meni Vizjak in dodaja, da so naredili dobro delo za bodoče generacije in tudi za sedanje upokojence, saj so pripomogli k večji zanesljivosti izplačevanja rednih pokojnin v bodoče.
KOMENTARJI (362)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.