S tem se je minister za gospodarstvo Andrej Vizjak odzval na očitke poslanca SD Milana M. Cvikla, da država nezakonito in brez pooblastila prodaja delež v Telekomu Slovenije.
"Minister za gospodarstvo namreč v skladu z zakonodajo od DZ ni pridobil pooblastila za prodajo dobrih 49 odstotkov Telekoma. Oglas v Financial Timesu je lažniv in zavaja investitorje," je na današnji novinarski konferenci poudaril poslanec SD Milan M. Cvikl.
Kot je pojasnil, morajo ministri v skladu z zakonodajo prej dobiti pooblastilo DZ, koliko premoženja se lahko proda. "DZ je lani za leti 2007 in 2008 sprejel odlok o prodaji finančnega in stvarnega premoženja, kjer je zapisano, da se lahko proda skupaj 30 odstotkov Telekoma; 18,39 odstotka v lasti RS in 11,61 odstotka v lasti paradržavnih skladov, Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe," je pojasnil Cvikl.
Cvikl: Gre za zvijačo ministra Vizjaka
"Minister za gospodarstvo se je samovoljno in mimo volje DZ odločil, da bo prodal več," je dejal Cvikl. Po njegovem bo vlada od DZ naknadno poskušala pridobiti soglasje, saj je 28. avgusta sprejela predlog spremenjenega in dopolnjenega odloka. "Če nekdo v poslovnem svetu prodaja 49 odstotkov, pa za to nima pooblastila v trenutku začetka prodaje, gre za navadno zvijačo," je ponazoril. SD je zato po njegovih besedah vložila dopolnilo k odloku, da se člen, ki potrjuje povečanje prodaje deleža v Telekomu, črta.
Na ministrstvu za gospodarstvo se na trditve poslanca Cvikla zaenkrat še niso odzvali.
Za prodajo manjšega deleža
SD se strinja s tem, da se proda manjši delež družbe, saj ni nobenega razloga, da se podjetje z dobrimi poslovnimi rezultati in gibanjem cene delnice proda, je povzel Cvikl. "Pri lastniški strukturi, kjer je 11.000 malih delničarjev, je smiselno, da družba še dolgo ostane slovenska. Vzpostaviti je treba takšno strukturo, da ima država, ki ima sedaj 62 odstotkov, dolgoročno več kot 25 odstotkov," je dejal.
Cvikl je opozoril tudi, da je vlada v izvornem programu napovedala, da bo del družbe prodala tudi malim delničarjem v Sloveniji, česar v razpisu ni. "Če bo vlada prodala 49 odstotkov Telekoma veliki tuji družbi, bo ta verjetno postopoma umaknila delnice z borze in sledila bo iztisnitev malih delničarjev. To bo z vidika lastnine malih delničarjev recept za katastrofo," je dejal in dodal, da so z lastništvom Telekoma prek Prvega pokojninskega sklada povezani tudi javni uslužbenci kot bodoči upokojenci.
Cvikl bo moral obrazložiti
Kot je v odzivu dejal Vizjak, bo moral Cvikl konkretno obrazložiti svoje navedbe in jih tolmačiti v skladu s sprejeto zakonodajo. "Zakon o javnih financah in podzakonski akti so tu povsem jasni. Postopek prodaje vodi posebna prodajna komisija, program prodaje je sprejela vlada, razpis je izveden v skladu z zakonodajo, postopek je pregleden, javen, transparenten," je dejal Vizjak.
Povedal je še, da se na razpis lahko prijavijo vsi in izrazil upanje, da bodo dobili zadostno število kakovostnih ponudb. Gre za zelo kakovostno slovensko podjetje, pravi Vizjak in zato verjame, da bo temu primerno izkazan interes.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.