Slovenija je v letošnjem prvem četrtletju v primerjavi s prvim četrtletjem lani zabeležila 5,1-odstotno gospodarsko rast, kar je ena najvišjih rasti v zadnjih šestih letih. Kot eno glavnih značilnosti prvega četrtletja je vodja sektorja za nacionalne račune pri Statističnem uradu RS Karmen Hren izpostavila precejšnjo okrepitev rasti izvoza in uvoza.
Prispevek neto izvoza h gospodarski rasti se sicer zmanjšuje, zato se vir gospodarske rasti seli v domače trošenje. To je v letošnjih prvih treh mesecih k rasti bruto domačega proizvoda (BDP) prispevalo 80 odstotkov. Pri tem se izrazito povečuje obseg naložb, predvsem v stroje in opremo, je povedala Hrenova. Zahvaljujoč visokim stopnjam rasti izvoza se je v letošnjem prvem četrtletju najbolj povečala dodana vrednost v predelovalnih dejavnostih in celo prehitela rast dodane vrednosti v storitvenem sektorju.
Stanovanjska gradnja se še vedno povečuje po več kot 13-odstotnih letnih stopnjah, vendar kaže, da smo pri teh stopnjah rasti dosegli vrh in se bo krivulja rasti počasi obrnila navzdol, je napovedala Hrenova. Končno trošenje, torej trošenje gospodinjstev in države, pa je tudi v letošnjem prvem četrtletju ostalo nespremenjeno pri približno triodstotnih letnih stopnjah rasti.
Sekretar Andrej Flajs je poudaril, da je opazen trend zmanjševanja javnofinančnega primanjkljaja, ki je v letošnjem prvem polletju znašal 3,5 odstotka BDP, kar je 0,8 odstotne točke manj kot v enakem obdobju lani. V letošnjem prvem četrtletju je primanjkljaj po prvi oceni znašal 57,07 milijarde tolarjev oz. 3,5 odstotka BDP, kar je 0,8 odstotne točke manj kot v enakem obdobju lani.
Primanjkljaj države v zadnjih štirih četrtletjih je ocenjen na 107,27 milijarde tolarjev oz. 1,6 odstotka BDP, kar je 0,2 odstotne točke manj kot v letu 2005 (115,45 milijarde tolarjev oz. 1,8 odstotka BDP).
Fajs je še poudaril, da je največ težav bilo v letu 2000, ko so se izdatki povečevali sedem četrtletij zapored in dosegli raven 47 odstotkov BDP. To je bilo obdobje sanacije gospodarstva, je pojasnil Flajs. Položaj v javnih financah se je poslabševal do sredine leta 2001, potem pa so se izdatki postopoma začeli povečevati, prihodki pa povečevati in javnofinančni primanjkljaj se je začel zmanjševati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.