Lanski dolarski donos je v Galileu znašal kar 16,8 odstotka. V svetu je imel lani z 19,9 odstotka višji donos le še irski vzajemni sklad Thames Eastern Europe.
"Smo tako imenovani "balace sklad", saj poleg delnic investiramo tudi v obveznice. Kljub temu pa zaradi pomanjkanja obveznic na slovenskem trgu večino denarja investiramo v delnice," je povedal Matjaž gantar iz KD Group.
Več kot 90% denarja 6.000-ih vlagateljev v Galileu nalagajo v vrednostne papirje domačih podjetij, kot so Lek, Krka, Petrol, Intereurpa, Mercator, Sava Kranj, Kolinska, Droga Portorož in Jata.
Lanski donos je, izražen v evrih, zaradi tečajne razlike dolar-euro še višji, namreč 26,3 %, izražen v tolarjih znaša 32 odstotkov.
Slovenski trg vzajemnih skladov je slabo razvit. O tem priča tudi podatek, da znaša povprečni vložek v te sklade 25 dolarjev na prebivalca, medtem ko je na Portugalskem, ki je po družbenem proizvodu Sloveniji primerljiva država, je vložek 100 krat večji. Ljudi najbrž nekoliko odvrača tudi dejstvo, da pri skladih ni garantiranega donosa.

"Tudi v Galileu nam ni šlo vedno tako dobro. Bilo je leto, ko smo bili v minusu, pa leto, ko smo se uvrstili na zadnje mesto po donosu med skladi. Kljub temu smo v desetih letih v povprečju ustvarili letni donos 15 %, merjeno v nemški marki," pravi Gantar.
V Sloveniji obstaja kar 18 vzajemnih skladov, med katerimi se po donosnosti nekateri zelo približujejo Galileu. Delniški, ki ga upravlja KBM Infond, ga včasih celo prehiteva. Pregled vzajemnih skladov lahko najdete na spletni strani vzajemci.com .