Gospodarstvo

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?

Brdo pri Kranju, 27. 11. 2024 17.45 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Robert Golob je na vrhu gospodarstva, ki ga pod sloganom Ne čakaj pomladi, ne čakaj na maj danes na Brdu pri Kranju organizira Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), dejal, da bodo pod okriljem ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter GZS ustanovili delovno skupino, ki bo najprej vzpostavila sistem nadzora nad tem, ali je tarifni sistem pravičen in sorazmeren.

"Ko bomo na podlagi te analize ugotovili, kakšno je stanje, bomo lahko s prihodnjim letom preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže tudi v tarifne postavke," je dejal.

Oktobra uveljavljene spremembe sistema omrežnine so bile po njegovih besedah narejene "preveč naivno, poenostavljeno". Učinki so bistveno večji, kot so kazali izračuni, zato se je vlada odločila za ponovno regulacijo cen električne energije za gospodinjstva. Ni pa mogla na ta način pomagati tudi gospodarstvu, saj bi to veljalo za nedovoljeno državno pomoč, je pojasnil.

Ker je slovensko gospodarstvo izpostavljeno zmanjšanju naročil, na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravljajo ukrep skrajšanega delovnega časa, ki naj bi prizadetim podjetjem pomagal ohraniti zaposlene. "Upamo, da bo ta ukrep samo začasen, da mogoče sploh ne bo potreben," je dejal Golob in dodal, da ne bodo čakali, da nas kriza prizadene, pač pa jo bomo pričakali pripravljeni. Ukrep naj bi bil uveljavljen čim prej v začetku prihodnjega leta.

Socialni partnerji so se že skorajda dogovorili o poenostavitvah vodenja evidenc delovnega časa, ki je bilo eno od perečih vprašanj na lanskem vrhu gospodarstva, dolgoročno pozitivnih učinkov za podjetja si Golob obeta tudi od davčne olajšave za nove kadre iz tujine, ki jo določa novela zakona o dohodnini.

Sam si želi, da bi lahko davčno razbremenili delo tudi za vse ostale zaposlene. A če želimo zmanjšati davčno obremenitev, moramo to davčno obremenitev vzpostaviti nekje drugje, je dejal in napovedal, da se bo celoten izkupiček od davka na premoženje, za katerega izhodišča namerava vlada predstaviti do konca leta, namenil za razbremenitev dela. "Ta davek ne more biti namenjen polnjenju proračuna in tudi ne bo, namenjen bo razbremenitvi dela v gospodarstvu," je zagotovil.

Šimonka: Cene energentov so nekonkurenčne in dušijo industrijo

Problematiki cen energentov, ki da so nekonkurenčne in dušijo industrijo, se v nagovoru zbranim prav tako ni izognil predsednik GZS Tibor Šimonka. Kapljica čez rob je novi sistem obračunavanja omrežnine, ki podjetjem ne omogoča nobenega prilagajanja in jim zelo povečuje stroške poslovanja, je dejal. "Gospodarstvo in državljani potrebujemo zanesljivo samozadostno oskrbo z električno energijo po konkurenčnih cenah," je opozoril.

Šimonka je spomnil, da nas mednarodne inštitucije že nekaj let opozarjajo na zaskrbljujoč trend zaostajanja Slovenije v konkurenčnosti. Produktivnost je še vedno zelo nizka, dodana vrednost ne raste, zaostajamo tudi po obsegu tujih investicij. Priznal je, da Slovenija v primerjavi s članicami EU beleži nadpovprečno gospodarsko rast, a kot je dodal, se tempo približevanja razvitosti Slovenije povprečju unije kar precej upočasnjuje.

Tibor Šimonka.
Tibor Šimonka. FOTO: Aljoša Kravanja

Slovensko gospodarstvo potrebuje stabilno, predvidljivo, razvojno naravnano in konkurenčno poslovno okolje, je dejal Šimonka ter dodal: "Tukaj žal ne morem biti nekritičen." V zadnjem času se namreč gospodarstvo dodatno obremenjuje s prispevki, povečuje se birokracija, da bi se preprečilo izkoriščanje zakonodaje, se uvaja nove predpise, namesto da bi sankcionirali kršitelje, je dejal.

Gospodarstvo po njegovih besedah potrebuje predvsem celovitejše spremembe davčne politike in prispevkov, s katerimi se bo razbremenilo plače visoko kvalificiranih strokovnjakov. Želi si takšne zdravstvene in pokojninske reforme, ki ne bo prinesla povečanja prispevkov in izdatkov, ter debirokratizacije in povečanja učinkovitosti javne uprave, okrepiti bi morali tudi trg kapitala.

Predlagali ukrepe za zagotavljanje energetske, prehranske in kibernetske varnosti

Gospodarstveniki so na današnjem vrhu predstavili 10 ukrepov za zagotavljanje energetske, prehranske in kibernetske varnosti. Ti vključujejo zagotovitev samooskrbe z električno energijo in konkurenčne cene za gospodarstvo, zaščito kmetijskih zemljišč ter uvedbo obveznega predmeta računalništva in informatike v šole. 

S področja energetske varnosti ukrepi vključujejo zagotavljanje konkurenčnega davčnega okolja, debirokratizacijo in pripravo 10-letne strategije industrijske in tehnološke politike Slovenije. Zagotoviti bi bilo treba tudi samooskrbo z električno energijo in konkurenčne cene za gospodarstvo ter razviti optimalno strategijo za slovensko energetiko do leta 2050. Treba bi bilo prenoviti nacionalni energetski in podnebni načrt za obdobje do leta 2030.

Z vidika zagotavljanja prehranske varnosti gospodarstveniki vlado pozivajo k izdelavi dolgoročne strategije zagotavljanja prehranske varnosti kot temelja izvajanja prehranskih politik v Sloveniji. Prav tako bi bilo treba zaščititi kmetijska zemljišča z omejitvijo pozidav in preprečevanjem njihovega zaraščanja ter zagotoviti surovine, ki se jih ne proizvaja v Sloveniji. Pripraviti bi bilo treba tudi ukrepe za izgradnjo potrebne infrastrukture za zagotavljanje prehranske varnosti.

S spodbudami, predvsem za mala in srednje velika podjetja, bi bilo v obdobju od 2025 do 2027 treba zagotoviti spodbude za uvedbo ali izboljšanje zaščite na področju kibernetske varnosti. Obenem so gospodarstveniki pozvali k uvedbi obveznega predmeta s temeljnimi znanji računalništva in informatike v osnovne in srednje šole ter do leta 2028 vzpostaviti in razširiti specializirane študijske in magistrske programe s področja kibernetske varnosti.

Prihodnje leto bi bilo treba vzpostaviti še nacionalni kompetenčni center za kibernetsko varnost. Deklaracijo s predlaganimi ukrepi je Nahtigal ob koncu vrha simbolično predala podpredsednici vlade Tanji Fajon in izrazila upanje, da bo vladna stran čim prej določila sogovorce, s katerimi bodo gospodarstveniki lahko naslovili ukrepe.

Okrogla miza

V okviru vrha je potekala tudi okrogla miza, na kateri so gospodarski minister Matjaž Han, novinar časnika Delo Ali Žerdin, strokovnjak za energetiko in dolgoletni direktor Gen energije Martin Novšak, predsednik uprave družbe Panvita Toni Balažič in generalni direktor podjetja Nil Beno Ceglar spregovorili o možnostih za zagotavljanje energetske, prehranske in kibernetske varnosti.

Han in Novšak sta izrazila prepričanje, da je z vidika energetike za prihodnost najboljša kombinacija jedrske energije in obnovljivih virov energije. Žerdin je v razpravi opozoril na potencial malih modularnih reaktorjev, razvoju katerih se pozornost namenja v tujini.

Balažič je glede razmer v prehranskem sektorju opozoril, da je preveč parcialnih političnih rešitev, premalo pa poslušanja stroke. Obenem bi bilo treba delati na izboljšanju odnosov znotraj preskrbovalnih verig. Ceglar pa je glede krepitve kibernetske varnosti opozoril na potrebo po privabljanju tujih in ohranjanju domačih IKT-kadrov, podjetjem pa je predlagal ustrezno in varno infrastrukturo ter redno testiranje odpornosti na nevarnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (218)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TO-91
30. 11. 2024 08.40
+2
Kuštravemu prešuštniku gre po muziki privarčevani denar. Spomnite se kako je zastrigel z ušesi ko je izvedel koliko denarja imajo ljudje privarčevanega v bankah, ki ga mora država nekako spleti , po namiri levakarjev,🤮
Senzor
29. 11. 2024 16.23
+3
Z novim obračunom po različnih tarifah omrežnine se NE bo nič privarčevalo. Velika laž, glede varčevanja z elektriko. Poleg višje položnice za elektriko, se bo vse podražilo in nas čaka visoka inflacija. Vse storitve, hrana in ostalo se bo enormno podražilo.!!!
zibertmi
28. 11. 2024 15.55
+1
nič pa o zakonu te vlade,da bodo gasilci lahko opremo kupovali po znižanem ddv.pa še se najde.od poplačila oškodovancev po poplavah in dogovorih iz tega naslova.
ROMELS
28. 11. 2024 14.13
+6
A pomoč države pri doplačilu elektrike gospodarstvu pa bomo krili davkoplačevalci????????? Kakšna norija te vlade!!!!!!!!!!!
Jon Bacek
28. 11. 2024 10.45
+4
Ali se je Golob spet zlagal? To ne bi bilo nič novega.
Natorinkica
27. 11. 2024 21.58
+4
Dejstvo golobi poserjejo bajto.
inpivoveritas
27. 11. 2024 21.58
-1
Sej bo Kahel vse zrihtal
Castrum
27. 11. 2024 21.57
+6
Hehe, komedija....včeraj zvišat....javnost popeni....danes znižat....komedija
Jon Bacek
28. 11. 2024 11.42
+2
Evropa__Evropejcem
27. 11. 2024 21.54
+8
golobja vlada je katastrofa svetovnih razsežnosti, z vsako potezo nas bolj uničujejo
RevenKapitalist
27. 11. 2024 21.53
+3
Denar je obljubil JS zdaj pa mora nekje vzet. In komu bo vzel? Ja revezem v gospodarstvu ki delajo za Jurja in manj.... im ko bo se dvignil ddv in posledicno cene bodo spet tpeli revezi in taki so ga volili. Revezi katerim je obljubljal nagrade, daj jih je pa takim ki jim nic ne manjka. Upam da enkrat pride cas ko bo nekdo njemu popral in vsem ki kradejo revezem.
Tomvojo
27. 11. 2024 21.51
+4
Za gospodinjstva pa ostane tako kot so zrihtale koke iz Agencije za energetiko, položnice za november bodo pokazale našponanje sloovc
Evropa__Evropejcem
27. 11. 2024 21.47
+6
Golob vodi Slovenijo iz katastrofe v večjo katastrofo. Vse česar se dotakne propade, nas pa stane več denarja. Do kdaj še❓
vecpani
27. 11. 2024 21.45
+7
Golob prosim nehaj uničovati Slovensko gospodarstvo
Betuul
27. 11. 2024 21.40
+6
Brdo pri Kranju bi moral hišnik za čas december skega adventa zakleniti! Zaradi varčevanja z elektriko ko za seje nažigajo lustre!
Pig Brother
27. 11. 2024 21.40
+8
A ni Golob reku, da bo cene zabremzu v trgovinah. Salama, ki v Avstriji stane 1 kg 12 eur, ogrska, je pr nas 45 eur kila. Zabremzane cene? :) Dal sm samo en primer.
Arguss
27. 11. 2024 21.39
+2
Ne rabimo jušićev , če imamo Lindava.AMEN...
Betuul
27. 11. 2024 21.32
+6
Pol bo takoj kruh: 🥖🥨🥐🍞dražji! 🎄In pol še bencin in vse bo šlo gor! 🕊Golobja praksa cenovne košarice•
Arguss
27. 11. 2024 21.31
+6
Milan zavozil si.AMEN.
fljfo
27. 11. 2024 21.28
+5
Še sreča, da imamo za PV energetskega strokovnjaka...
Natorinkica
27. 11. 2024 21.16
+11
Odkar je GOLOB sami problemi, Ljudi brcajo ko ležijo na tleh in RTV - jevci gazijo ljudi z kombijem.
LocoCoco
27. 11. 2024 21.18
-9