V aprilu so največ k inflaciji prispevale cene v skupinah obleka in obutev, ki so se predvsem zaradi menjave kolekcij dvignile za 3,8 odstotka, alkoholne pijače in tobak, ki so v največji meri zaradi dviga trošarin na cigarete narasle za dva odstotka, stanovanjska oprema in stanovanje, ki so se na račun dražjega kurilnega olja povzpele za odstotek, ter hrana in brezalkoholne pijače, kjer so predvsem zaradi dražjega sadja zabeležili 0,8-odstoten dvig cen, so sporočili z državnega statističnega urada.
Pocenitev je bilo v četrtem mesecu malo. Statistični urad jih je zabeležil le v skupinah komunikacije (-0,9 odstotka) in zdravje (-0,1 odstotka). Do znižanje cen v prvi od omenjenih skupin je sicer prišlo zaradi nižjih cen telefonskih in internetnih storitev.
Aprilska mesečna inflacija je bila precej nižja od marčne, ki je znašala 1,6 odstotka. Tudi letna inflacija je bila z 1,7 odstotka za 0,2 odstotne točke nižja kot marca, bila pa je tudi precej nižja od lanske aprilske letne inflacije (2,3 odstotka).
Na letni ravni so se cene najbolj povišale v skupinah alkoholne pijače in tobak ter stanovanje (+6,3 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (+4,2 odstotka) in stanovanjska oprema (+3,5 odstotka).
Med januarjem in aprilom je bila inflacija v Sloveniji 1,5-odstotna, potem ko je bila v enakem obdobju lani 1,7-odstotna, je pojasnila generalna direktorica državnega statističnega urada Irena Križman.
Cene življenjskih potrebščin, merjene s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, so se aprila medtem na mesečni ravni zvišale za 0,7 odstotka (aprila za 1,4 odstotka). Na letni ravni so se cene zvišale za dva odstotka (lani 2,7 odstotka), povprečna 12-mesečna rast cen pa je glede na marec ostala pri 2,2 odstotka (lani le odstotek).
V aprilu se je blago podražilo za 1,1 odstotka, storitve pa za 0,1 odstotka, v enem letu pa so šle cene blaga navzgor za 3,2 odstotka, cene storitev pa navzdol za 0,4 odstotka.
Cene so se v četrtem mesecu najopazneje zvišale v skupini obleka in obutev (+3,8 odstotka), v enem letu pa v skupini stanovanje (+8,2 odstotka).
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.