Gospodarstvo

Vipa prevzema Mlinotest?

Nova Gorica, 29. 12. 2006 08.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Družba Vipa je objavila namero za prevzem Mlinotesta, v katerem ima 42,39-odstotni lastniški delež.

V novogoriški družbi navajajo, da bodo prevzemno ponudbo dali solidarno z družbo Vipa Holding, razen če ne bo dosežen drugačen dogovor.

Žitno polje
Žitno polje FOTO: Reuters
Vipa je pred kratkim kupila 22-odstotni delež države v Mlinotestu, potem delež Krone, prejšnji teden pa še 16,5-odstotni delež investicijske družbe Maksima. Skupaj z Vipo Holdingom, ki je 25-odstotna lastnica Mlinotesta in ki jo prevzema Vipa, ima tako novogoriška družba v Mlinotestu že zdaj večinski delež.

Vipa je o prevzemni nameri že obvestila Agencijo za trg vrednostnih papirjev, urad za varstvo konkurence ter poslovodstvo in predstavnike delavcev Mlinotesta. Ponudba za prevzem bo objavljena ne prej kot v 10 dneh po objavi prevzemne namere, skladno z zakonom pa mora biti objavljena v mesecu dni. V nameri za prevzem Vipa cene, ki jo namerava ponuditi za delnico ajdovskega podjetja, ne navaja. Po navedbah nekaterih medijev pa naj bi za delnico Mlinotesta ponudila 1800 tolarjev.

Nabergoj pričakoval prevzemno namero

Objava namere za prevzem Mlinotesta s strani Vipe je, glede na to, da je Vipa v preteklosti kupila delež od Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe, pričakovana in ni nobeno presenečenje, je dejal predsednik uprave Mlinotesta David Nabergoj.

V Mlinotestu imajo za prihodnje leto ambiciozne načrte. Napovedujejo izboljšanje poslovanja, in sicer naj bi se po Nabergojevih besedah dobiček v primerjavi z letošnjim zvišal za okoli 40 odstotkov.

Nabergoj je izrazil upanje, da bodo spremembe v družbi, če bo do njih prišlo, pozitivne tako za zaposlene kot za lastnike. Na vprašanje, ali bi bilo morda bolje, da bi Mlinotest prevzelo katero od pekarskih podjetij, je odgovoril, da se je v zadnjem času odvijalo toliko prevzemov, da je težko reči, kaj bi bilo najbolje. "Upam, da bodo kombinacije, ki bodo temu sledile, ugodne za podjetje," je dejal Nabergoj.

'Pekarski boj'

Kot je znano, sta se za Mlinotest od letošnje jeseni potegovala Pekarna Blatnik in Žito, Vipa pa se je v pekarsko bitko vključila v začetku decembra z nakupom 21,7-odstotnega deleža Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe v Mlinotestu. Za delnico je ponudila 1800 tolarjev, kar je bilo več, kot sta ponujala Blatnik (1695 tolarjev) in Žito (1730 tolarjev).

V Vipi verjamejo, da ima Mlinotest razvojne potenciale. Zato v prihodnje ne izključujejo drugih lastniških in poslovnih povezovanj v panogi s ciljem konsolidacije, so ob nakupu državnega deleža v ajdovski družbi navedli v Vipi. V družbi želijo, da Mlinotest v procesu morebitne konsolidacije pekarske industrije nadaljuje z aktivno vlogo, kot jo je izvajal že v preteklosti.

Zaradi nepričakovanega zasuka v pekarski vojni so se v javnosti začela pojavljati ugibanja o ozadju Vipinega nakupa Mlinotesta. Kot menijo nekateri poznavalci, naj bi bila v ozadju nakupa država in s tem preprečila uspešnost Žitove ponudbe za prevzem Mlinotesta. Prvi mož Vipe Borut Kuharič je sicer nedavno kakršnokoli vpletenost države v posel zanikal.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.