Po šoku, ki ga je sinoči doživelo skoraj 600 delavcev podjetja Viator Vektor, je njegov večinski lastnik Zdenko Pavček poskrbel za novo presenečenje. Potem ko je kazalo, da je usoda logističnega giganta dokončno zapečatena, je Pavček iz rokava potegnil novega aduta.
Pavček namreč pravi, da ima strateškega partnerja, ki je pripravljen vstopiti v družbo. Kdo je domnevni strateški partner, Pavček ni želel razkriti, po naših informacijah pa naj bi bilo to angleško podjetje Hoskyn Child.
Na spletni strani podjetja Hoskyn Child se kot zadnja novica nahaja fotografija Viator & Vektorjevih tovornjakov v idiličnem okolju in ob tej napis, "da bodo Viator & Vektorju pomagali s strateškim planiranjem v prihodnosti".
Zanimiva je tudi izjava direktorja Jonathana Woolerja, da "gre za izjemno pomembno pogodbo za podjetje in da se veselijo sodelovanja z Viator & Vektorjem v prihodnjih letih".
Dvakrat govori o prihodnosti, Viator & Vektor pa je od včeraj insolventen, česar v Hoskyn Child ne želijo komentirati. Pravzprav podjetje ni želelo komentirati ničesar.
Je pa spletna stran podjetja izjemno nekonkretna. Ukvarjali naj bi se s financiranjem in prestrukturiranjem podjetij, a o zgodovini in ustavnovitvi podjetja ni jasno nič. In o njej nič ne vedo niti zaposleni.
Letos trije inšpekcijski nadzori
V družbi Viator & Vektor Logistika Ljubljana so v letošnjem letu opravili tri inšpekcijske nadzore, zadnjega 20. julija. Ugotovili so kršitve v zvezi z izplačili plač in letnim dopustom, zato so uvedli prekrškovne postopke. Inšpekcijski nadzor torej še poteka, tudi v zvezi z delovnim časom, počitki, nadurnim delom in tako dalje. Morebitne ukrepe bodo izrekli po končanem postopku.
Pred tednom dni so voznikom Viator & Vektor Logistika sporočili, da so do nadaljnjega na prisilnem dopustu. Takrat niso imeli v celoti izplačanih plač od maja. Pozneje se je izkazalo, da so imeli nekateri na plačilnih listah prikazane odtegljaje posojil in preživnin, čeprav izplačilo ni bilo izvedeno. Zato se je nekaj delavcev obrnilo tudi na policijo, kjer bodo zadevo preiskali. Včeraj so se sicer dogovorili, da bodo akontacije voznikov obračunane ob izplačilu junijskih plač ter da uprava prekliče sklep o napotitvi delavcev na dopust z dnem 15. julij in se to statusno spremeni v čakanje na delo doma z nadomestilom plače.
Usoda nekoč močnega avtoprevozniškega podjetja je zdaj v rokah bank. Direktor Viator & Vektor Logistika Bojan Novak je včeraj po sestanku z bankami upnicami povedal, da ne podpirajo načrta finančnega prestrukturiranja skupine, zato bodo začeli z insolvenčnimi postopki. Da je družba insolventna, je priznal tudi večinski lastnik Zdenko Pavček, ki je včeraj novinarjem na vprašanje, ali imajo strateškega partnerja, pripravljenega vstopiti v Viator & Vektor, odgovoril z "da". Izdal je, da ne gre za domačo podjetje, in ne za Arabce, ki so po njegovih trditvah želeli vstopiti v Tovarno vozil Maribor, ki je danes v stečaju. Kdo je domnevni "rešitelj" Viator & Vektorja, Pavček ni želel povedati.
Včeraj je zaposlenim zavrela kri:
Po manjšem prerivanju je Zdenko Pavček zaposlenemu dejal, naj se ga ne dotika:
Avtoprevozniška združenja krivdo vidijo v vodenju podjetja in ne krizi panoge
Razglasitev plačilne nesposobnosti Viator & Vektorja za avtoprevozniška združenja niso presenečenje. Tako predsednik Avtoprevozniške zbornice Lojze Rehar kot predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Andrej Klobasa vzroke za težave vidita v vodenju podjetja in ne krizi v avtoprevozniški panogi. Po Reharjevem mnenju na težave Viator & Vektorja ni vplivala kriza v panogi avtoprevozništva in logistike, temveč so krivi "megalomanski projekti", ki jih vodstvo družbe ni znalo obvladati. Dodal je, da je Zdenko Pavček večinoma zaposloval politike in ne strokovnjake, kar je bil glavni problem Viator & Vektorja.
Da vodstvo podjetja ni dobro opravljalo svojega dela in pravilno upravljalo s premoženjem, se strinja tudi Klobasa. Menedžerji, kot je Pavček, so po njegovem mnenju krivi za propade številnih podjetij v državi, pri čemer jih je po njegovih besedah ščitila tudi vlada, ki ni posredovala ob slabih strateških odločitvah. Prepričan je, da bi bilo treba vodilnim, ki so podjetja spravili v stečaj ali prisilno poravnavo, prepovedati nadaljnjo delovanje v panogi. Odgovornost za težave avtoprevoznikov v Sloveniji po njegovem mnenju deloma nosijo tudi banke, ki jim niso želele pomagati s posojili, ko so zaprosila zanje. Po njegovi oceni na bankah delajo ljudje, ki bi radi slovensko gospodarstvo pripeljali do propada, zato bi morala po njegovem mnenju posredovati država.
Težave Viator & Vektorja po Reharjevem mnenju slabo vplivajo na ostala podjetja v panogi. Poudaril je, da se slovenski prevozniki ne veselijo težav svojih konkurentov, saj njihove posle ponavadi prevzamejo tisti z najnižjimi cenami. Prav tako težave Viator & Vektorja po njegovi oceni ne bodo rešile Intereurope, ker ne more prevzeti njihovega dela v času, že sama zmanjšuje svoje lastne transportne zmogljivosti in se usmerja v logistiko. Tudi Klobasa meni, da težave Viator & Vektorja ne bodo pomagale ostalim avtoprevoznikom v Sloveniji, saj nihče ne želi graditi na nesreči drugih. Dejal je, da bi raje videl, da Viator & Vektor in Intereuropa še naprej opravljata svoje delo, kot da drugi prevzamejo njihovo delo.
Rehar se ne strinja s pozivom predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušana Semoliča, ki je delavce Viator & Vektorja pozval, da se čim prej prijavijo na zavod za zaposlovanje. Za voznike je to sicer edina rešitev, da dobijo, kar si zaslužijo, kljub temu pa takšno pozivanje ni dobro, je dejal. Tudi Klobasa je ocenil, da poziv, da se zaposleni čim prej prijavijo na zavod za zaposlovanje, ni najboljši, saj so "ti zaposleni v svojem najbolj produktivnem obdobju". S stališča povpraševanja po storitvah stanje v panogi ni zaskrbljujoče, je poudaril Rehar in opozoril, da so slovenski avtoprevozniki v večini mednarodni avtoprevozniki, saj večino dela opravijo za tujce.
Po njegovih besedah so izjema le velika podjetja, ki so pridobila posle s "tajkunskimi povezavami". Problem, ki še vedno obstaja v panogi, je, da so cene prevoza nerazumno nizke in se niso povišale skupaj s stroški goriva in cestnin, je dejal Rehar. Prepričan je, da bo panoga tudi v prihodnosti še doživljala težke trenutke.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.