"V zvezi z neuradnimi informacijami, ki se pojavljajo v medijih, Infond Holding obvešča zainteresirano javnost, da je bila družba s strani Nove Ljubljanske banke obveščena, da je omenjena banka v torek, dne 7.aprila, družbi odobrila podaljšanje kreditov," so prek spletnih strani borze sporočili z družbe. Kot dodajajo, zaradi spoštovanja poslovnih interesov iz razmerij med družbo in banko družba javnosti ne more razkriti podrobnosti. Poleg tega še pravijo, da izpolnjujejo vse pogodbene obveznosti iz vseh sklenjenih pogodb.
To so potrdili tudi v NLB, kje so zapisali, da so z družbo Infond Holding dosegli dodaten dogovor, po katerem lahko NLB zavrne soglasje za prodajo delnic Mercatorja, če bi bili s tako prodajo ogroženi njeni interesi. Zato se je uprava NLB na koncu soglasno odločila, da podaljša kredit omenjeni družbi.
Banka ob obravnavi vsake vlog za podaljšanje kredita vedno sledi svoj poslovno-ekonomski interes ter si prizadeva za izboljšanje svoje pozicije do komitenta, tako s pridobitvijo dodatnih zavarovanj kot tudi z izboljšanjem ostalih kreditnih pogojev, so še zapisali v NLB.
Predsednik uprave NLB Draško Veselinovič je sicer še danes trdil, da ni še podpisal reprograma kreditov, da pa kot bankir vedno najprej gleda interes banke in Slovenije.
Po neuradnih podatkih naj bi Infond Holdingu v sredo zapadlo okoli 150 milijonov posojil, ki jih je družba vzela pri Novi Ljubljanski banki. Po poročanju Financ naj bi Infond Holding, katerega večinski lastnik je Boško Šrot, za posojilo zastavil okoli petino vrednosti delnic Pivovarne Laško in osmino Mercatorja. Infond Holding je sicer večinski lastnik Pivovarne Laško, v lasti pa ima tudi delnice Mercatorja.
Želi Križanič res zaščititi Mercator?
Finančni minister Franc Križanič je že na seji komisije DZ za nadzor javnih financ opozoril, da bi pri prodaji deleža Infond Holdinga v Mercatorju v primeru, da bi prišlo do nenadne prekinitve kreditnih linij, lahko prišlo do prevzema Mercatorja "na način, da bi strateški partner lahko prevzel Mercator in praktično spraznil naše police". "Glede na to, da je po podatkih, ki jih imamo, v ta namen že odprl kreditne linije in je po naših podatkih enkrat že izpraznil slovenske izdelke s svojih polic," je dejal minister. Po neuradnih podatkih naj bi šlo za hrvaško podjetje Agrokor.
Po besedah Križaniča je bil zato predlagan reprogram na 45 dni, v tem obdobju pa naj bi se pripravilo vse potrebno za prenos delnic na neko družbo, če bi bilo treba te delnice zaseči. Dodal je, da bi bila družba v lasti bank in bi nato lahko te delnice prodajala naprej, banke pa bi se rešile pretirane vezanosti na delnice posameznega podjetja.
Tudi Veselinovič je že dopoldne povedal, da je zgodba o Mercatorju precej dolga in zapletena. "Vemo, kdaj je bila prodaja Mercatorja narejena in kdaj se je začelo financiranje Mercatorja. Na točki, ko se krediti podaljšujejo že dlje časa, je to eskaliralo v trenutku, ko sem v banki dobra dva meseca. Treba bo potegniti nekatere odločitve in na tem tudi delamo," je še dejal prvi mož NLB.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.