Nadzorni svet NLB je sprejel odstop predsednika uprave Draška Veselinoviča, so potrdili v vodstvu banke. Veselinovič je odstop po sporih v vladni koaliciji ponudil 20. aprila.
“Takrat sem predsedniku nadzornega sveta Igorju Marinšku ponudil svoj odstop. Za ta korak sem se odločil v dobro banke, ker sem želel zaščititi interese institucije in prispevati k umiritvi razmer. Nadzorni svet je moj ponujeni odstop sprejel. Ob tem bi rad še enkrat poudaril, da se za ta korak nisem odločil, ker bi naredil kar koli narobe. Poudarjam, da sem vse svoje odločitve od prvega dne nastopa mandata dalje sprejemal kot strokovnjak, skladno z veljavnimi predpisi in v dobro banke. Zato me odločitev nadzornega sveta banke po svoje preseneča. Ker sem ponudil odstop sam, ne bom prejel nobene odpravnine,“ je v izjavi po odločitvi NS zapisal Veselinovič.
Veselinovič, ki je vodenje NLB prevzel 1. februarja, je 20. aprila ponudil odstop, potem ko je v vladni koaliciji zavrelo zaradi reprogramiranja 130 milijonov evrov vrednega posojila Infond Holdingu, ki naj bi se uvrščalo med t. i. tajkunska posojila. Veselinovič je tedaj pojasnil, da je odstop ponudil v dobro banke z željo po zaščiti njenih interesov in umiritvi razmer, ne pa ker bi storil kar koli narobe.
Odločitev o podaljšanju posojila Infond Holdingu je bila razlog kasnejši odločitvi vlade, da finančno ministrstvo pripravi predlog lastniške politike do bank, ki so v pretežni posredni ali neposredni državni lasti.
Iz NLB so tudi uradno (vendar skopo) sporočili, da je nadzorni svet sprejel Veselinovičev odstop. Pričakovati je bilo, da se bo z Veselinovičevim odstopom ukvarjal novi nadzorni svet konec junija, so pa to na svoji zadnji seji storili že sedanji člani.
Nadzorni svet, ki mu predseduje Igor Marinšek, se je seznanil tudi s tekočim poslovanjem banke. Nadzorniki NLB, ki konec junija končujejo mandat, so se odločili, da razkrijejo podatke o svojih prejemkih v letih 2005–2008. Kot so zapisali, je 15 članov nadzornega sveta za delo v letu 2004 dobilo skupaj 14.818,33 evra, za delo v letu 2005 21.688,11 evra, za delo v letu 2006, po uveljavitvi uredbe vlade o višini prejemkov članov nadzornega sveta, pa je 17 članov prejelo 236.206 evrov. Za delo v letu 2007 je 13 članov prejelo 215.670 evrov.
Odziv Križaniča in Lahovnika
Na neuradno vest o odstopu Veselinoviča sta se že odzvala finančni minister Franc Križanič in minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Križanič samega odstopa ni želel komentirati, je pa v izjavi za medije ob robu seje DZ dejal, da bo po imenovanju novega nadzornega sveta NLB objavljen javni razpis. Zdajšnjemu nadzornemu svetu se mandat izteče konec junija. Ob tem je finančni minister poudaril, da NLB deluje stabilno, je kakovostna, s stabilnim lastništvom, država pa ji stoji ob strani.
Lahovnik je dejal, da je sedanji nadzorni svet imenoval Veselinoviča na mesto prvega moža NLB. Zato je tudi prav, da, če so isti nadzorniki ocenili, da za Veselinovičev odstop obstajajo razlogi, tega tudi sprejmejo. Lahovniku se tudi zdi pomembno, da bo pred imenovanjem novega predsednika uprave izveden javni razpis in bodo uresničene zaveze pred volitvami, da bodo imenovanja pregledna in v konkurenčnih pogojih, in sicer za vse kandidate, ki izpolnjujejo pogoje.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.