Gospodarstvo

Napovedali vojno (pre)dragim izdelkom

Pariz, 01. 02. 2008 12.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Franciji naj bi E.Leclerc s polic umaknil izdelke, ki so se preveč podražili, med njimi čistilo Ajax in kremo proti gubam Nivea.

V Franciji je E.Leclerc začel 'vojno' s preveč dragimi izdelki.
V Franciji je E.Leclerc začel 'vojno' s preveč dragimi izdelki. FOTO: POP TV

Francoska trgovska veriga E.Leclerc naj bi s polic več kot petsto centrov v vsej Franciji danes do nadaljnjega umaknila šest izdelkov, ki so se preveč podražili. Za umik izdelkov, katerih dobavna cena se je v zadnje pol leta povišala med 18,29 in 20,63 odstotka, se je veriga odločila, ker naj bi proizvajalci pretiravali z zviševanjem cen.

V centrih E.Leclerc v Franciji naj od danes tako ne bi bilo več moč kupiti škatel topljenega sira La vache qui rit, sadnih sirupov Pulco, čistil Ajax, kreme proti gubam Nivea, samoporjavitvene kreme L'Oreal in browniejev Brossard.

Hrvaški premier Ivo Sanader je potrdil, da bodo od danes cenejši kruh, mleko in olje, medtem ko se elektrika in plin za gospodinjstva ne bodo podražili do poletja. Omenjena živila naj bi se pocenila povprečno od osem do dvanajst odstotkov. Tako živilska industrija kot trgovina sta si prizadevali za zmanjšanje cen, je dejal Sanader in dodal, da bodo omenjeni gospodarski veji prevzeli po polovico stroškov pocenitve določenih živil.

Direktor E.Leclerca Michel-Edouard Leclerc je proizvajalcem že sredi januarja v neobičajni oglaševalski akciji javno zagrozil s sankcijami, če ne bodo znižali dobavnih cen izdelkov, ki so jih v zadnjem polletju pretirano zvišali, saj za tolikšne podražitve ni moč okriviti zvišanj cen nafte ali surovin. "Če dopustimo tolikšen dvig cen, bomo za to obdolženi trgovci, kupci se bodo začeli izogibati trgovin, končna posledica pa bo padec porabe," je opozoril in proizvajalcem omenjenih šestih izdelkov dal dva tedna časa za znižanje cen.

Podjetji Nivea in Orangina, kjer proizvajajo kreme proti gubam in sadne sirupe, sta sicer prisluhnili opozorilom in dali nove predloge, ki pa jih E.Leclercovi strokovnjaki še preučujejo, zato omenjene kreme in sadnih sirupov do nadaljnjega ne bo na policah. V E.Leclercu so sicer vzeli pod drobnogled še okoli sto drugih izdelkov.

V Mercatorju so že zagotovili, da se bodo z dobavitelji še pogajali in da bodo v primeru, da se ne bodo izpogajali za primerno ceno, izdelek umaknili s polic.

Proizvajalci E.Leclercove očitke zavračajo. Francoski inštitut za raziskave s področja potrošnje je sporočil, da so se realne prodajne cene pri proizvajalcih v zadnjih devetih letih zvišale le za 5,4 odstotka, medtem ko so se trgovske marže v enakem obdobju zvišale s 26 na 36 odstotkov. Na inštitutu še poudarjajo, da se cene izdelkov, ki naj bi jih danes umaknili s polic, niso zvišale za 20 odstotkov, ampak je bilo tolikšno zvišanje le predlagano pred pogajanji o ceni.

Predstavnica za stike z javnostjo v mariborskem E.Leclercu Nastja Topalovič je za 24ur.com povedala, da v slovenskih centrih zaradi drugačnega tržišča ne bodo ukrepali kot v Franciji.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tisk
05. 02. 2008 06.21
Jožajoža: imas prav. Velika vecina kmetov je placanih za svoje izdelke vsaj dvakrat. Prvic subvencije, ki so financirane s strani EU davkoplacevalcev in nato ceno, ki jo postavi uravnani trg. Ker je ta cena umetno dvignjena, je kvocient vec kot 2. Zakaj pride do tega, da je kmet placan vec kot 2krat? Kvote in carine na mednarodne izdelke potisnejo ceno nad trzno. Se pravi, da Evropejci placujejo za prehrambene izdelke vec kot ce bi Evropski politiki dovolili prosto trgovino z ne-EU drzavami. Najvecjo izgubo pri tem obutijo prav tisti, ki so najnizje na lestvici. Se pravi tisti, ki namenijo najvecji delez svojega prihodka za prehrano. Na zalost tega EU politiki nikoli ne bodo priznali, saj raje na veliko scitijo interese EU kmetijskih lobije, ki po drugi strani presenetljivo predstavljajo zelo majhen delez EU prebivalstva. Posledica EU kmetijske politike je, da majhen odstotek sluzi na racun vseh ostalih, ki so prisiljeni placevati visje cene za prehrambene izdelke.
deychy
04. 02. 2008 08.11
JožaJoža -->Ti si neumen...vsak nadaljni komentar se mi zdi nesmiselen
Jožajoža
03. 02. 2008 13.51
kmet je krivec za vse podražitve.kmet dobi pridelek 2 krat plačan.prvič mu ga plača država z davkoplačevalskim denarjem preko ogromnih subvencije, drugič pa ta isti kmet že plačan pridelek oderuško proda trgovcem.seveda ta kment ne plačuje ne davkov, ne prispevkov ne.........
F10
02. 02. 2008 18.29
medtem ko se elektrika in plin za gospodinjstva ne bodo podražili do poletja... Dvojina "novinar"? Ja, pri nas bo treba pač trgovce tako navit. Kupci sicer, z ignoranco določenih trgovin za nekaj časa. Ampak teorija je eno, praksa pa v bistvu malo mogoča, dokler ljudem res ne bo voda v grlo tekla. Do takrat se podražitve ne bodo ustavile.
kriss714@amis.net
01. 02. 2008 22.16
Korektna poteza Leclerca: Trgovcu je pač v interesu, da je v dobrih odnosih s kupci in jih ne odira po nepotrebnem. Če so se nekateri slovenski dobavitelji po partijskih direktivah odločili da bodo cene vzdigovali toliko časa, da bodo sprožili socialne nemire, je fer od Leclerca, da jih postavi na hladno. Dovolj je tujih dobaviteljev, poreklo blaga pa dandanes pravzaprav nima kakšnega posebnega pomena. Pa tudi sicer je po mojih izkušnjah Leclerc dovolj ugodna trgovina. Vse kaj drugega kot mercator.
živilc
01. 02. 2008 21.48
Kakšne posledice odstavitve jankoviča !? Jankovič je uničil vse majhne trgovce in tako omogočil prevladujoč položaj na trgu ki ga sedaj debeljak izkorišča ravno tako kot bi ga jankovič na njegovem mestu
Tonček Balonček
01. 02. 2008 17.00
Zdaj se šele čutijo posledice odstranitve Jankovića! Kdo bo odgovarjal? Starina-Kosem? Slovenskega delavca rešujeta le še Eurospin in laško pivo!
fmunih@email.si
01. 02. 2008 16.50
V SLOVENIJI JE OBRATNO. PODRAŽILI SO TRGOVCI.
živilc
01. 02. 2008 16.44
Kako se upa mercator utaknit v to novico "ceš da se bo pogajal z dobavitelji in da bo izdelek umaknil iz polic če se nebo izpogajal za primerno ceno" če pasam nenormalno dviga cene z rabati super rabati in podobnim. Če je za sir tolminc ki ga prodajal po 2400sit mlekarni plačal 1300sit s tem d mu ga je ta morala dostaviti v vse trgovine kjer ga je prodajal Potem se človek vpraša kakšn je za merkator primerna cena ? Takšna da jo lahko podvoji in bo šezmeraj nekj prodal?!? No saj drugi trgovci niso dosti boljši je pa mecator največji in s tem diktera marže in način otiskanja dobaviteljev in potrošnikov
tomi 2
01. 02. 2008 15.44
luknje v proračunu država pokriva z privatizacijo. seveda je zanimivo da se nič ne naučijo saj od leka nimajo nič več. učasih so imeli davek na dobiček ter dividende zdej pa gre vse v tujino. slovenski trgovci bi morali prvo sami znižati svoje marže potem pa se lotit enakih sankcij kot leclerc
igicza
01. 02. 2008 15.40
tale leklerk bi pa lahko postavili tudi drugod po sloveniji, ne pa samo v lj in mb
prisoten@email.si
01. 02. 2008 15.29
drzava pac pobira dobicke z visanjem cen. saj na ta način poberejo vec davka. zato pa smo zmajnsali luknje v proracunu. hvala bogu da placujemo mi za tiste, ki zapravljajo oz. dajejo denar v svoj zep
black1cat2
01. 02. 2008 14.59
Ja, saj...ti kao popusti in akcije so velikokrat samo nateg! So lahko enaki izdelki v drugi trgovini brez akcije cenejši. Ampak porabiš več za bencin in ogromno časa, da se fijakaš od ene do druge trgovine, da boš vsak izdelek kupil po najnižji možni ceni. V prvi kupiš dva izdelka, v drugi tri, v tretji tri, v četrti ugotoviš, da sta tista dva izdelka, ki sta bila še včeraj tukaj cenejša, vendarle ugodnejša v drugi in tretji trgovini... itd. :) Je pa vsekakor pametno malo pregledati stvari in tako ugotoviš, da so določeni izdelki ponavadi cenejši v eni trgovini in ko jih potrebuješ, si jih nabaviš tam. In podobno... Kupovanje vsakdanjih stvari pač - mnogi si izberejo trgovino, ki jim je najbližja domu ali na poti iz službe in se nanjo navadijo - razen, če se res ne zgodi kaj ekstremnega.
Slavko ?erv
01. 02. 2008 14.22
Sej to lahko sami naredimo . Kdo vam pa pravi da je treba kupovati drago robo. Še vedno se da dobiti marsikaj poceni ,samo je treba malo poznati trg ! Skratka ljudje se bodo morali navaditi da bodo spet obračali vsak cekin , kajti le tako bodo tudi trgovci prišli k pameti .. Konkurenca bo tiste najdražje trgovce spravila k pameti ,toda zato mora narod začeti kupovati z glavo in ne nasedati raznim kvazi popustom. Kaj ti pomaga popust če v drugi trgovini najdeš isti ali podobni izdelek po nižji ceni !
black1cat2
01. 02. 2008 14.08
Ja, to bi morali narediti pri nas... Potem pa bi našel na prodajnih policah še ravno tri izdelke.:) Bi se počutili kot nekoč še v Jugoslaviji in bi "letali" čez mejo kupovat stvari - le da je zdaj prehod čez mejo mnogo lažji!
nekdo...
01. 02. 2008 13.58
ko bodo naši kupci to nardili bom tudi jaz verjel da jim ne gre samo za dobiček in da ne višajo cen ravno oni.