"V interesu Pošte Slovenije je, da se zagotovi čim boljše delovne pogoje ter primerno in zdravo delovno okolje za vse zaposlene, v katerem lahko odgovorno in učinkovito izvajamo svoje delo. Veseli nas, da smo po dolgotrajnih in zahtevnih pogajanjih v zadnjih dneh skupaj s socialnimi partnerji sklenili dogovor, ki bo izboljšal tako pogoje dela kot tudi materialni položaj zaposlenih, kar bo oboje prispevalo k večjemu zadovoljstvu zaposlenih," je ob podpisu pogodbe povedal generalni direktor Pošte Slovenije Boris Novak.
"S sprejetim sporazumom smo vse strani tudi dokazale, da se močno zavedamo, kako pomembno je za nadaljnje uspešno poslovanje ter rast in razvoj Pošte Slovenije, da poslovnim partnerjem in uporabnikom naših storitev omogočamo zanesljive in kakovostne poštno-logistične storitve ter s tem nemoteno poslovanje," je še dodal Novak.
Potem ko sta Sindikat poštnih delavcev (SPD) in Sindikat delavcev prometa in zvez (SDPZ) z vodstvom Pošte Slovenije v četrtek vendarle dosegla načelen vsebinski dogovor o izboljšanju pogojev za delo in materialnega položaja zaposlenih, sta minuli konec tedna obe strani usklajevali čistopis končnega sporazuma. Določene zahteve so še ostale odprte, danes pa so še potekala usklajevanja 'lepotnih popravkov'.
Kot so predstavniki obeh sindikatov spomnili na današnji novinarski konferenci, so njihove ključne stavkovne zahteve šle v smer razbremenitve zaposlenih, prilagoditve delovnih pogojev in izboljšanje varnosti ter zdravja pri delu. "V veliki meri so nam šli nasproti, odpirali smo teme, ki bodo izboljšale delo zaposlenih," je dejala predstavnica Sindikata delavcev prometa in zvez Saška Kumer. "Smo zelo blizu. A dokler nimamo sporazuma na mizi in ni podpisan, ne moremo reči, da stavke ne bo," je dodal predsednik Sindikata poštnih delavcev Saša Gržinič.
Kar zadeva konkretnih zahtev, bo poslovodstvo opravilo revizijo ocene tveganj in ukrepov za izboljšnje varnosti in zdravja pri delu. Pošta Slovenije bo zaposlila tudi nove sodelavce, ki bi razbremenili trenutne zaposlene. Koliko bo teh zaposlitev, trenutno ne morejo povedati, ker bo to odvisno od dejanskih potreb. Predvideno je tudi, da se bo povečal delež rezerv, torej delež predvidenega nadomeščanja odsotnih delavcev. Dosegli so tudi vpeljavo dodatnih odmorov in prilagoditve pogojev dela določenim skupinam zaposlenih (starejšim, invalidom, ženskam).
Predvidljiv delovni čas, višja plačila nadur
Finančni ukrepi gredo v smer povrnitve nekaterih pravic, ki so bile poštnim delavcem odvzete v času krize, to je v letu 2012, kot je višina regresa, višina povračila stroškov prevoza, v skladu z zadnjimi zahtevami se bo zvišal tudi dodatek za deljen delovni čas.
"Naš cilj je, da bi bilo takšnega delovnega časa čim manj oziroma ga sploh ne bi bilo," je ob tem poudarila sindikalistka. Sindikati so dosegli tudi sprotno izplačevanje nadur ter jasno razmejitev, kaj je nadurno delo in kaj neenakomerna razporeditev delovnega časa. "Ta sprememba naj bi imela dvojni učinek - zagotoviti predvidljiv delovni čas in prisiliti delodajalca, da mu bo v interesu zapolniti kadrovski načrt," je dejala Kumrova.
Nadure bodo plačane 40 odstotkov več kot običajne ure (prej 30 odstotkov), viški ur bodo plačani 50 odstotkov več. Dodatek za deljen delovni čas bodo zvišali s 15 na 18 odstotkov. Dogovorili so se tudi za dodatna plačila zaposlenih v manipulaciji (na okencih in v logističnih centrih), ki so zaradi odsotnosti drugih zaposlenih prekomerno obremenjeni. Po besedah Diane Kos iz Sindikata poštnih delavcev se bodo določeni ukrepi poznali takoj, določeni pa bodo v veljavo stopili tekom leta.
Zaposleni v poštnem prometu so v pogajanjih v zadnjih tednih terjali zlasti razbremenitev in izboljšanje delovnih pogojev. Glavna težava je po njihovi oceni v pomanjkanju kadrov, zaradi česar prihaja do velike obremenjenosti poštarjev, ki praviloma delajo več kot osem ur dnevno.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.