
Trgovci so danes ustanovili novo, samostojno Trgovinsko zbornico Slovenije (TZS). Na ustanovni skupščini, ki so se je med skupno 82 udeleženci udeležili tudi predstavniki vseh večjih trgovskih družb v Sloveniji, so soglasno sprejeli statut zbornice, program dela in finančni načrt nove zbornice ter izvolili začasne organe zbornice. Za predsednika zbornice so izvolili direktorja Lesnine Bojana Papiča.
Današnje ustanovne skupščine zbornice so se med drugim udeležili predsednik uprave največje trgovske družbe Mercator Žiga Debeljak, direktor Spara Igor Mervič, direktor Engrotuša Aleksander Svetelšek, predsednik uprave Petrola Marko Kryžanovski, predsednik uprave Merkurja Bine Kordež. Vsi ti razen Debeljaka sedijo tudi v 26-članskem upravnem odboru zbornice.
"Upravičeni smo do krovne organizacije, ki bo pokrivala skupne interese trgovcev," je uvodoma dejal predsednik Združenja za trgovino pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Peter Zavrl, ki si je, tako Viktor Vauhnik iz Merkurja in podpredsednik združenja, najbolj intenzivno prizadeval za ustanovitev samostojne zbornice.
Zbornica bo začela delovati z novim letom
Od prvih spodbud za ustanovitev samostojne zbornice do danes je minilo manj kot šest mesecev. Z delovanjem bo začela 1. januarja prihodnje leto, in sicer na obstoječem naslovu GZS Dimičeva 13, kjer bodo najeli prostore. Zagotavljala bo svetovanje, izobraževanje in informiranje, poenoten informacijski sistem podatkov in analiz, vzpostavljala dialog z vladnimi institucijami ter sodelovala z uveljavljenimi storitvenimi in svetovalnimi podjetji, je povzel Vauhnik.
Predsednik TZS Papič se bo po lastnih besedah trudil, da bo zbornica hitra in okretna in da bo delovala po principu, kot ga je zastavil zakonodajalec. Kot je dejal, bodo povzeli vse dobre strani in ideje, ki so jih trgovci izvajali v stari organizacijski strukturi, predvsem pa se bo treba posvetiti novim stvarem. Prizadevali si bodo za racionalnost in učinkovitost zbornice, pri čemer članarina ne sme presegati tretjine zneska, ki so ga plačevali GZS, je dejal.
Udeležence je nagovoril tudi v.d. direktorja direktorata za notranji trg na ministrstvu za gospodarstvo Saša Prešern. "Z zadovoljstvom ugotavljam, da trgovci v skladu z novim zakonom o gospodarskih zbornicah ustanavljate takšno krovno organizacijo, ki bo prilagojena potrebam trgovcev," je dejal. "Na ministrstvu se zavedamo vloge in pomena, ki jo predstavlja trgovinska dejavnost pri razvoju slovenskega tržnega gospodarstva in ocenjujemo, da lahko dobro organizirana trgovinska zbornica pripomore k še uspešnejšemu razvoju te dejavnosti," je dodal.
Spomnil je tudi na reprezentativnost. "Nedvomno je ključno, da boste poskušali z učinkovitim delovanjem pridobiti reprezentativnost te zbornice, ki bo predstavljala tudi kvalitetnega sogovornika pri sodelovanju z državo."
Za reprezentativnost morajo članice zbornice skupaj dosegati vsaj deset odstotkov vseh prihodkov slovenskega gospodarstva (1471 milijard tolarjev), v zbornico pa mora biti vključenih vsaj pet odstotkov vseh gospodarskih subjektov v Sloveniji, to je najmanj 5579 članov.
Medtem ko prvi kriterij predvidoma ne bo predstavljal večjih težav, bodo nekoliko težje dosegli drugi kriterij. Pričakujejo, da bodo ob primerni promociji in razvoju koristi za člane zbornice v prvem polletju prihodnjega leta pridobili 2900 članov, v prvih devetih mesecih prihodnjega leta naj bi pridobili prek 4000 članov, do konca leta pa že potrebnih več kot 5500 članov za dosego reprezentativnost. Sicer pa so prejeli že odgovore na prek 1200 anket, v katerih so trgovci izrazili pripravljenost za včlanitev v novo zbornico.
Vstop možen takoj po ustanovitvi zbornice
Vstop v novo zbornico bo možen takoj po njeni ustanovitvi, glas novih članov za doseganje reprezentativnosti pa bo veljal le, če bodo v času med 24. novembrom letos in 24. aprilom 2008 podjetja izstopila iz sedanje GZS. Vsi ti člani imajo v skladu z zakonom pravico, da do 24. junija 2008 prenesejo na novo TZS svoja materialna upravičenja iz naslovov vplačanih zborničnih članarin v zadnjem desetletnem obdobju, je pojasnil Vauhnik.
Po projekcijah bi se v zbornico do konca prvega polletja 2007 vključilo pet velikih podjetij z več kot 1000 zaposlenimi, ki bi plačevala približno 40.000 evrov članarine letno. Pričakujejo šest podjetij, ki zaposlujejo od 500 do 1000 ljudi, in bi plačevala od 5000 do 10.000 evrov članarine, 18 podjetij z od 250 do 500 zaposlenimi, ki bi plačevala od 2500 do 5000 evrov, in okoli 70 podjetij z med 50 in 250 zaposlenimi, članarina zanje pa bi znašala od 500 do 2500 evrov. Podjetja z med 10 in 50 zaposlenimi bi plačevala od 150 do 500 evrov članarine, do konca junija 2007 naj bi se v zbornico vključilo 500 takih podjetij, najmanjša podjetja, z do deset zaposlenimi, pričakujejo jih 2200, pa bodo plačevala od 50 do 150 evrov članarine.
Znotraj posameznih velikostnih razredov so možni različni razponi članarine, dokončni model za izračun članarine pa bodo vodilni organi zbornice sprejeli naknadno. Začasno bodo člani plačevali tretjino članarine, ki so jo plačevali GZS, a ne manj kot 100 evrov letno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.