Inšpektorat za delo je v tem tednu na Okrožno državno tožilstvo v Celju podal več kazenskih ovadb zoper družbo Vegrad in njeni hčerinski družbi Vegrad - Inde in Vegrad Projektivni biro ter odgovorne osebe teh družb. Gre za sum kaznivega dejanja kršenja temeljnih pravic iz dela oz. neizplačila plač.
Glavni inšpektor za delo Borut Brezovar je pojasnil, da gre za neizplačilo več kot treh zaporednih plač ter posledično neizplačilo prispevkov. "Druge sume je preiskovala policija, tako da se v ta del nismo vključevali," je dodal. Vložitev kazenskih ovadb zoper odgovorne v Vegradu je sicer napovedal že prejšnji teden. Delovna inšpekcija je Vegrad namreč obiskovala vsak mesec vsaj enkrat, v zadnjega pol leta pa so družbo pregledovali zaradi neizplačil plač in regresa.
Policija je minuli petek potrdila, da v Vegradu preiskuje sume nepravilnosti in kaznivih dejanj, in sicer se sumi nanašajo na administrativno izplačilne prepovedi, kršitve delovnopravne zakonodaje, predvsem glede odrejanja in izplačila nadurnega dela ter izplačila regresa in plač, neupravičeno zadrževanje prostovoljnih prispevkov, ki so jih delavci zbrali za svojce enega od preminulih sodelavcev, ter sum zlorab, povezanih s poslovanjem družbe in povzročitvijo nelikvidnosti.
Poročila o solventnosti uprava še ni pripravila
Uprava Vegrada bi morala do danes pripraviti celovito poročilo o izpolnjevanju pogojev solventnosti družbe, ki ga je zahteval nadzorni svet, a tega za zdaj ni storila. Državna Posebna družba za podjetniško svetovanje, ki je 29-odstotna lastnica Vegrada, je namreč danes potrdila, da omenjenega poročila ni prejela.
Tudi predsednik nadzornega sveta Vegrada Klemen Boštjančič nima informacij, da bi Vegradova uprava pripravila zahtevano poročilo. V četrtkovi izjavi je Boštjančič sicer izrazil upanje, da bo uprava poročilo le pravočasno pripravila, če pa poročila ne bo, pa bo nadzorni svet na podlagi drugih dejstev (blokada računov, neizplačilo plač, neizpolnitev obveznosti do dobaviteljev) sklepal, da je družba postala insolventna ter od uprave zahteval uvedbo postopkov insolventnosti družbe v skladu s stečajnim zakonom, so v torek napovedali nadzorniki. V upravi Vegrada danes nihče ni dosegljiv za pojasnilo, ali in kdaj bodo pripravili poročilo o solventnosti podjetja.
Namen poročila, ki ga je nadzorni svet od uprave zahteval na torkovi seji, je razkritje stanja v družbi. Kljub nenehnemu zagotavljanju uprave, da družba ni insolventna, pa številne informacije, ki se pojavljajo v javnosti, zbujajo dvom v resničnost njenih trditev, je v torkovem sporočilu za javnost zapisal Boštjančič.
Velenjska občina prekinila pogodbo z Vegradom
Medtem je velenjska občina enostransko prekinila pogodbo o prenovi Vile Bianca, ki jo je maja lani podpisala z Vegradom. Družba namreč pri prenovi omenjene vile z deli zamuja že več kot mesec dni, kar je razvidno tudi iz nadzornikovega vpisa v gradbeni dnevnik, so sporočili z Mestne občine Velenje.
Pred odločitvijo o prekinitvi pogodbe so Vegradu ponudili možnost sporazumne prekinitve pogodbe ter čas za premislek in morebitne pripombe. Ker se do roka, ki se je iztekel danes ob 10. uri, v Vegradu niso odzvali, je bila občina prisiljena od pogodbe odstopiti. Več kot očitno, je namreč postalo, da Vegrad del na objektu Vila Bianca v nobenem primeru ne bo pravočasno zaključil, še navajajo na občini.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.