Sprva je kazalo, da je problem, zaradi katerega več kot 1000 delavcev Vegrada ni prejelo plač, v verifikaciji podpisa prisilne upraviteljice na banki, vendar zdaj kaže, da so težave drugje. NLB očitno noče izplačati 200 tisoč evrov zaradi drugih ovir. Zakaj, nočejo povedati ne sindikalisti ne novi direktor Boris Medved.
Medved sicer obljublja, da bodo plače še ta teden, saj se bodo, kot pravi, že jutri obrnili na sodišče in prek tega zahtevali denar.
Predsednik svobodnega sindikata v podjetju Samo Mastnak, ki je tudi član tričlanskega nadzornega sveta družbe, je današnje pogovore z novim vodstvom ocenil kot dobre in konstruktivne. "Dogovorili smo se za stvari, ki so nujno potrebne, da se izpeljejo v tem trenutku," je dodal. Stavke torej ne bo.
V. d. sekretarja velenjskega območnega svobodnega sindikata Srečko Čater pa je dodatno pojasnil razloge, zakaj delavci še niso prejeli dogovorjenega izplačila. Po njegovih besedah "si je banka vzela pravico" in zadržala 217.000 evrov sredstev, ki so bila namenjena izplačilu dogovorjenih plač.
Podjetje po Mastnakovih besedah tudi že zbira sredstva za izplačilo plač za avgust, ki bi morale biti poravnane do 18. septembra. O izplačilu preostanka junijskih in celotnih julijskih plač pa se bo sindikat z vodstvom podjetja po Čatrovih besedah pogovarjal po 20. septembru.
Do 1. oktobra čas za prijavo terjatev
Vegrad je od 1. septembra v postopku prisilne poravnave. Po podatkih Vegrada je bila družba konec junija letos upnikom dolžna 240,7 milijona evrov, prisilna poravnava, ki jo mora potrditi 60 odstotkov upnikov, pa bo v primeru potrditve najbolj učinkovala na navadne terjatve.
Teh je bilo konec junija za skoraj 186 milijonov evrov, velenjski gradbinec pa tem upnikom v načrtu finančne reorganizacije predlaga, da se odpovejo skoraj 80 odstotkom terjatev, ostalo petino pa bi dobili povrnjeno v štirih letih. Upniki imajo do 1. oktobra čas, da prijavijo svoje terjatve.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.