Nadzorni svet velenjskega Vegrada je na seji potrdil kratkoročne ukrepe prestrukturiranja, ki jih načrtuje uprava in ki so potrebni za takojšno sanacijo družbe. Ukrepi se med drugim nanašajo na zaključek projekta Celovških dvorov in kadrovsko prestrukturiranje. Tako so že danes nekateri dobili odpoved, do poletja pa naj bi jih skupaj odpustili okoli 700. Hkrati pa naj bi v upravi na novo zaposlovali, saj naj direktorica Vegrada Hilda Tovšak ne bi več zmogla sama.
"Koliko bo Vegrad zmanjšal število zaposlenih, za zdaj ni točno znano, saj je odvisno od obsega realizacije," je povedal prvi mož Vegradovega nadzornega sveta Klemen Boštjančič, ki je upravi naložil pripravo osnutka dolgoročnih ukrepov s konkretnimi cilji do naslednje seje nadzornikov, ki bo predvidoma čez štiri tedne.
Med kratkoročne ukrepe prestrukturiranja družbe spadata tudi gradnja študentskega kampusa v Ljubljani in odprodaja nepotrebnega premoženja z namenom izboljšanja likvidnosti. "Trenutno stanje Vegrada je resno, a nadzorni svet še vedno ocenjuje, da se situacija še da rešiti. Vendar izključno s sodelovanjem in vključitvijo vseh parterjev, to je bank, dobaviteljev in ne nazadnje tudi kupcev," je po seji dejal predsednik nadzornega sveta družbe.
Kratkoročni ukrepi prestrukturiranja so večinoma usmerjeni k boljši likvidnosti, ki je ta trenutek daleč največji problem Vegrada, je dejal Boštjančič. To so ukrepi, kot je dezinvestiranje oz. prodaja nepotrebnega premoženja (premičnin in nepremičnin), dogovor z bankami glede kreditov ter dogovori z dobavitelji in obveščanje o situaciji, je našteval predsednik nadzornikov, ki med najpomembnejše kratkoročne ukrepe družbe šteje tudi nujno deblokado poslovnih računov. Aktivnosti v zvezi s tem potekajo dnevno, je dejal.
Čimprejšna odprodaja Celovških dvorov
Vodstvo družbe je nadzorni svet seznanilo z aktivnostmi za dokončanje ter prodajo nepremičnin v poslovno-stanovanjskem kompleksu Celovški dvori v Ljubljani. Razen stanovanj iz prvega paketa, ki jih bo Vegrad predal javnemu stanovanjskemu skladu Mestne občine Ljubljana, bo celoten projekt dokončan pred rokom, navajajo v Vegradu. Ob tem je nadzorni svet upravi naložil izvedbo ukrepov, ki bodo omogočil čimprejšnjo odprodajo nepremičnin v kompleksu oz. prodajo še okoli 250 stanovanj.
V NLB, pri kateri je Vegrad najel posojilo za Celovške dvore, pravijo, da lahko Vegrad sanira vodstvo podjetja z lastniki, in sicer na podlagi načrta temeljitega poslovnega in finančnega prestrukturiranja podjetja. "Na podlagi načrta se bo NLB odločila, na kakšen način in v kakšnem obsegu bo s podjetjem poslovala v prihodnje," so v sporočilu zapisali v NLB.
Nadzorni svet Vegrada je sicer obravnaval tudi nerevidirane rezultate poslovanja družbe v lanskem letu, ki kažejo, da je podjetje lani doseglo 162,5 milijona evrov čistega prihodka od prodaje in 51.000 evrov dobička. Letni načrt družbe za leto 2010 pa predvideva za 30 odstotkov nižji čisti prihodek iz prodaje ter dobiček v višini letnega dobička iz poslovanja v letu 2009.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.