Seznam domnevnih upnikov je sestavni del poslovnega poročila Vegrada za obdobje od 1. januarja do 30. junija. Javno so ga objavili na Ajpesu v okviru postopka prisilne poravnave, začetega 1. septembra.
Terjatve so prijavili državna podjetja, samostojni podjetniki, banke, občine, komunalna in elektro podjetja, odvetniške pisarne, med njimi Miro Senica in Čeferin, delniške družbe, zavodi, davčna uprava, zavarovalnice in tako dalje. Ker so med njimi tudi Vegradova hčerinska podjetja, lahko gre za znak, da je vodstvo matičnega podjetja skušalo ''pretopiti'' premoženje na hčerinske firme, s čimer bi lahko oškodovali upnike. Skupno naj bi Vegrad dolgoval skoraj 195 milijonov evrov, kar s poboti znese 9,1 milijona.
Med največjimi upniki so izolska Vedela, NLB, Durs, Hypo banka, Zpiz in ZZZS ter Lafarge cement. Med prednostnimi terjatvami so obveznosti do delavcev za plače, ki jih je skoraj za 900.000 evrov, za odpravnine skoraj 300.000, za ZPIZ in ZZZS skoraj 600.000, za prispevke Durs več kot 200.000, za rezervacije za odpravnine delavcem pa skoraj milijon evrov. Lizing hiše so financirale nekatere poslovne prostore, delovne stroje in vozila, pri čemer lizingi brez pobotov zajemajo skoraj 11 milijonov. Banke so dajale kredite za nepremičnine, in sicer skupno za skoraj 32 milijonov evrov, brez vračunanih pobotov.
Seznam v stečaju verjetno ne bo zelo drugačen
Seznama stečajnih upnikov še ni, saj se rok za prijavo terjatev v stečaju izteče 6. januarja 2011. Stečajna upraviteljica Alenka Gril pa lahko z utemeljenimi argumenti posameznih terjatev ne prizna ali razveljavi preteklo transakcijo. Končni spisek terjatev bo objavljen na Ajpesu.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.