Za sredo je ob 14. uri v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije napovedan sestanek med predstavniki Vegrada in njegovimi podizvajalci pri projektu Celovški dvori. Pobudo za ta sestanek je dal Vegrad, podizvajalci so udeležbo potrdili, ob tem pa menijo, da bi se sestanka morali udeležiti tudi predstavniki bank in Mestne občine Ljubljana.
Podizvajalci so Vegradu udeležbo na sredinem sestanku potrdili 25. maja, dan za tem pa so tudi sami poslali vabila Vegradu, Novi Ljubljanski banki (NLB) in ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću za čim prejšnji sestanek, ki bi bil prej kot 2. junija, a odziva ni bilo, je povedal predsednik Združenja izvajalcev zaključnih del v gradbeništvu Miro Požar.
Na sredinem sestanku z Vegradom, če bo do njega prišlo, bodo podizvajalci nastopili skupaj, saj so usklajeni in ne pristajajo na individualna pogajanja z Vegradom, je povedal Požar. Ob tem poudarja, da brez bank dogovora o poravnavi obveznosti Vegrada do podizvajalcev ne bo mogoče doseči. Brez uspešnega dogovora pa podizvajalci niso pripravljeni izročiti dokumentacije, potrebne za pridobitev uporabnega dovoljenja za stanovanja v Celovških dvorih.
Ljubljanski župan Janković je na današnji redni novinarski konferenci v Ljubljani dejal, da se bo udeležil katerega koli sestanka, na katerem bosta prisotni obe strani, tako Vegrad kot podizvajalci. Če bo povabljen, se bo udeležil tudi sredinega sestanka, če ne bo imel drugih obveznosti, vpletenim je pripravljen tudi ponuditi občinske prostore za ta sestanek. Janković pričakuje, da bodo vpleteni čim prej dosegli dogovor, saj je projekt praktično zaključen.
Stanovanja ne bodo končana vsaj do avgusta
Tudi podizvajalci se po Požarjevih besedah zavzemajo za čim prejšnji zaključek projekta Celovški dvori s ciljem, da kupci dobijo stanovanja. Ob tem opozarja, da potrebujejo podizvajalci, ko bodo dosegli dogovor z Vegradom, še kakšna dva meseca, da dobijo in namestijo žaluzije na celotni objekt, do 6 etaže pa bi projekt končali v enem mesecu. Manjkajo tudi računalniški sistemi za upravljanje nekaterih stanovanj, ki niso še niti kupljeni, je dodal Požar.
Težave tudi glede delnega plačila
Izvajalci pa imajo tudi težave s stanovanji, ki jim jih je Vegrad že pred časom dal namesto plačila za obveznosti. Kot je pojasnil Požar, se je večina izvajalcev z Vegradom dogovorila, da ta okoli 20 odstotkov vrednosti del plača s stanovanji. Vendar pa se izvajalci sedaj bojijo, da jih bo banka, ko jih bodo prevzeli, zaplenila, saj ima na njih še vedno vpisano hipoteko. NLB namreč izvajalcem v pogovorih ni želela zagotoviti, da stanovanj ne bo zasegla.
V Vegradu bi se z izvajalci pogajali individualno
Iz Vegrada, ki je v hudih likvidnostnih težavah, so v minulem tednu večkrat sporočili, da so pripravljeni na pogovore z združenjem, pa tudi, da se zavzemajo za individualne pogovore s posameznimi podizvajalci glede individualnih pogodb.
Mestna občina Ljubljana (MOL), njen stanovanjski sklad in Stanovanjski sklad RS so v Celovških dvorih odkupili 419 stanovanj, zaradi zamude pri predaji teh pa si je Vegrad doslej nakopal za več kot 1,5 milijona evrov zamudnih kazni.
Dogajanje v zvezi s Celovškimi dvori je danes komentirala tudi direktorica Javnega stanovanjskega sklada MOL Jožka Hegler. Kot je dejala, je to ena od najbolj nepričakovanih in neverjetnih zgodb, ki se je lahko zgodila. Glede na situacijo si Heglerjeva ne upa napovedati, kdaj bi lahko prišlo do predaje stanovanj.
"Dejstvo je, da rabijo okoli pet milijonov sredstev za dokončanje vseh stanovanj. Rok od takrat, ko bodo dobili denar, je tri do štiri tedne za končanje del, in potem še čas, ki ga rabi upravna enota, da spelje postopek ponovnega tehničnega pregleda in izda uporabno dovoljenje," je pojasnila Heglerjeva.
Ob tem je dodala, da je obstajala možnost, da bi MOL kupil še del neprodanih stanovanj na trgu, za kar bi se porabila sredstva, ki so se natekla skozi penale, vendar banka tega ni dovolila. Tako niso mogli pripeljati "živega denarja" v projekt, ki bi pomagal premakniti zadeve, je pojasnila.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.