Kot kažejo podatki Banke Slovenije, ima Vegrad, ki ga vodi in tudi lastniško obvladuje Hilda Tovšak, blokirane prav vse transakcijske račune v Sloveniji. Podjetju so namreč zablokirali račune še pri Hypo banki, Poštni banki Slovenije in Unicredit Banki. Pretekli teden smo že poročali, da so podjetju račune blokirale NLB, Banka Celje, Raiffeisen banka, Abanka, Gorenjska banka in Probanka. V Vegradu so pojasnili, da so blokade posledica nepričakovanih finančnih obveznosti ter da imajo pripravljen program deblokad, ki naj bi bil realiziran v najkrajšem možnem času.
Bodo delavci prejeli polne plače?
Sicer pa so imeli v Vegradu pretekli teden zaradi blokad tudi težave z delavci, saj ti niso pravočasno prejeli plače. Sindikalni predstavniki so se že srečali z vsemi delavci in pripravili zahteve, ki naj bi jih podjetje izpolnilo do danes. Kakšne so bile te zahteve, ni znano. Režijskim delavcem je podjetje z nekoliko zamude v četrtek izplačalo akontacijo plač v višini 562 evrov neto. Vegrad je za to izplačilo pri banki najel likvidnostno posojilo.
Bo NLB spomladi zasegla Celovške dvore?
Kot poročajo Finance, naj bi Nova Ljubljanska banka počakala do spomladi, ko mora Vegrad končati stanovanjsko sosesko Celovški dvori v Ljubljani, potem pa jo namerava zaseči. Sicer pa NLB Leasing že nekaj časa zasega Vegradovo gradbeno mehanizacijo, ki je parkirana na parkirišču družbe Trans Felix.
Tovšak: Neprodanih stanovanj Vegrad nima
Direktorica Vegrada Hilda Tovšak pa je dejala, da namigovanja medijev o morebitnem zasegu Celovških dvorov s strani NLB ne držijo. "Z NLB na tem projektu in tudi sicer vseskozi korektno sodelujemo," pravi.
V Vegradu še pravijo, da so v celotnem kompleksu že zasedene približno tri četrtine od 833 stanovanjskih enot in da dokončanih in neprodanih zalog stanovanj v njihovem podjetju nimajo.
Glede izplačila drugega dela plače delu zaposlenih v režiji pa pravi, da terminsko še ni določeno, "se pa trudimo, da bi bilo to čim prej". Sicer pa so vsi proizvodni delavci celotno plačo že prejeli, so še pojasnili v Vegradu.
Pred težavami v gradbenem sektorju so posvarili tako v Banki Slovenije kot neuradni viri iz bančnih krogov
V Banki Slovenije (BS) pravijo, da zmanjševanje deleža dejavnosti v gradbeništvu obremenjuje gradbena podjetja z visokim finančnim vzvodom in se kaže v cenovnih pritiskih na nepremičninskem trgu. V letošnjem letu pa bo ta proces obremenjeval tudi kakovost kreditnega portfelja bank, pravijo v BS.
Neuradni viri iz bank pa pravijo, da bi spomladi znalo priti do novih težav v gospodarstvu, tudi v nepremičninskem sektorju. Do zdaj so banke sicer odplačevanje posojil gradbincev reprogramirale, to pa bodo prenehale, ko prvi gradbinec več ne bo imel zadostnih dodatnih zavarovanj za to.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.