Predstavniki Vegradovega sindikata in uprava družbe so dosegli dogovor o izpolnitvi stavkovnih zahtev delavcev. Vegradova uprava je zagotovila, da bo delavcem prihodnji teden izplačala plače za marec, april in maj, vključno z obračunanimi krediti, ki potem niso bili nakazani bankam.
Vršilec dolžnosti sekretarja velenjskega območnega sindikata Srečko Čater je povedal, da bodo delavci prejeli tudi del junijske plače, skladno z zakonom o prisilni poravnavi pa naj bi vsi delavci v skupini Vegrad 18. septembra prejeli tudi avgustovsko plačo. Po 20. septembru Čater, ki je stavkovne zahteve Tovšakovi osebno predal v torek, napoveduje nadaljnje sindikalne aktivnosti za poplačilo vsega, kar bo še ostalo neplačanega.
Več kot 1000 delavcev je upravi Vegrada do srede postavilo rok za izpolnitev njihovih stavkovnih zadev, ki so se nanašale predvsem na neizplačane plače. V primeru, če stavkovne zahteve ne bi bile to takrat izpolnjene, pa so delavci od Čatra zahtevali, naj najprej organizira opozorilno stavko, v nadaljevanju pa tudi splošno stavko.
Po navedbah nekaterih medijev dolg Vegrada do zaposlenih znaša slabe tri milijone evrov, medtem ko ima do ostalih upnikov velenjski gradbinec okoli 220 milijonov evrov dolgov.
Bo Tovšakova tokrat izpolnila obljubo? Nekateri delavci in podizvajalci ji namreč ne verjamejo več.
Tovšakova objavila popravek sklica skupščine Vegrada
Tovšakova je v današnjem uradnem listu objavila popravek sklica in razširitev dnevnega reda skupščine, ki bo v ponedeljek, s točkami, kot jih zahteva državna PDP. Ta med drugim predlaga, da se upravi ne podeli razrešnice in da se ne sprejme letnega poročila za lani.
Tovšakova v popravku sklica predlaga, da se bi delničarji seznanili z revidiranim letnim poročilom za lani, ne bi pa poročila sprejemali. Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP), ki je 29-odstotna lastnica Vegrada, meni, da letno poročilo "vsebuje velike vsebinske pomanjkljivosti", zato predlaga, naj ga skupščina ne sprejme.
V sklicu ostaja točka glede uporabe bilančnega dobička. Ker naj bi skupščina ne odločala o sprejemu letnega poročila, naj bi po predlogu PDP tudi ne odločala o uporabi okoli 4,32 milijona evrov bilančnega dobička, kolikor je znašal konec leta 2009. Tovšakova sicer predlaga njegov prenos v naslednje poslovno leto.
Tovšakova ne predlaga več podelitve razrešnice upravi in nadzornikom, PDP pa predlaga, da se upravi in nadzornikom, ki so delo opravljali od 1. januarja do 22. decembra 2009, razrešnice ne podeli. Podelitev razrešnice predlagajo le za nadzornike, ki so delo opravljali v obdobju od 22. do 31. decembra.
PDP tudi predlaga imenovanje posebnega revizorja, ki bi med drugim preveril nastanek morebitne škode pri nekaterih poslih, med drugim pri ustanovitvi in prenosu poslovnih deležev nekaterih Vegradovih povezanih družb na družbo pooblaščenko Vegrad Naložba v obdobju od 1. januarja 2009 ter morebitne koristi, ki jih je pri tem pridobila družba pooblaščenka, poslovanje v okviru projekta Skiper-Savudrija, poslovanje družbe pooblaščenske ter njene posle z družbo Vegrad ter odprodajo nekaterih projektov in nepremičnin. Za posebnega revizorja predlagajo družbo Deloitte Revizija.
Na zahtevo PDP se bodo na skupščini seznanili tudi s poročilom o likvidnosti družbe, saj da manjšinski delničarji ne razpolagajo s podatki o poslovanju družbe. PDP želi s tem pridobiti jasno informacijo o tveganjih, povezanih s poslovanjem družbe, ki se nanašajo na morebitno insloventnost družbe, so zapisali v zahtevi.
Za revizorja poslovanja v letu 2010 je predlagana družba KPMG Slovenija.
Tudi na Ptuju so se zgodile 'Stožice'
Tokrat so nezadovoljstvo pred trgovskim centrom na Ptuju izrazili predstavniki ptujskega podjetja Beton – betonski izdelki ter gradbenega, gostinskega in trgovskega podjetja Gokop, ki še nista dobila plačil za opravljena dela.
“Za Vegrad smo dobavljali beton. Delo smo končali decembra lani, nato smo jih opozarjali, naj plačajo, a nihče za nas ni imel posluha. Hypo leasing smo obvestili trikrat – decembra, marca in avgusta. Izgovarjali so se eden na drugega in nas zavajali. Nihče nas ni hotel poslušati, Hilde nismo priklicali na telefon, tako da nismo imeli druge rešitve,“ je razloge za protest za 24ur.com opisal Dušan Kuhar iz ptujskega podjetja Beton.
Ker jim Vegrad dolguje 308.000 evrov, so tako včeraj dopoldne s štirimi tovornjaki za nekaj ur zaprli dovozno pot. Pridružilo se jim je tudi 12 tovornjakov iz podjetja Gokop. "Od marca, ko smo končali dela na okolici, terjamo svoja plačila v vrednosti 280.000 evrov, pa se ni še nič zgodilo. Vemo, da to ni pravi način, a po sedmih mesecih ti zmanjka idej, kako bi neplačane terjatve lahko reševal za mizo,“ pa je za 24ur.com povedal Renato Hlade iz podjetja Gokop.
Pri izgradnji Qcentra Ptuj je bil namreč za glavnega izvajalca izbran Vegrad, investitor pa je bila družba Hypo Nepremičnine, ki je v popolni lasti Hypo leasinga. Kuhar in Hlade tako zahtevata, naj dolgove poplača investitor. Akcija je morda zalegla – Hypo leasing jim je namreč v ponedeljek obljubil sestanek. Če ne bodo dobili denarja, Kuhar pravi, da jim bo pač toliko časa zapiral poti. "Do zdaj smo mirovali, zdaj pa je dovolj. Denar hočem. Kako naj rečem svojim ljudem, da ne bodo dobili plač?“ se sprašuje.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.