Tečaji na osrednjih svetovnih borzah so danes ponovno potonili. Med razlogi analitiki navajajo zaskrbljenost pred svetovno recesijo, h kateri je danes prispeval tudi podatek o novih zahtevkih za pomoč brezposelnim v ZDA.
Osrednji indeks londonske borze FTSE 100 je izgubil 3,29 odstotka vrednosti in padel na 3873,87 točk, pariški indeks CAC 40 je padel za 3,48 odstotka, na 2980,42 točk, indeks dunajske borze ATX je danes izgubil 4,06 odstotka. Indeks frankfurtske borze DAX je izgubil 3,17 odstotka in padel na 4216,24 točke, indeks milanske borze Mibtel pa se je znižal za 2,29 odstotka, na 14.968 točk.
Ameriška vlada je sporočila, da se je število novih zahtevkov za pomoč brezposelnim v ZDA zvišalo za več, kot so pričakovali ekonomisti. Ti so napovedovali zvišanje na 505.000 zahtevkov. Število zahtevkov je tako najvišje po letu 1992, ko so se ZDA prebijale iz recesije. Povprečje števila zahtevkov v zadnjih štirih tednih se je zvišalo na 506.500, kar pa je največ v zadnjih 25 letih.
Tudi ameriške borze so tako današnje trgovanje začele negativno. Približno dve uri po odprtju trgov se je vrednost indeksa Dow Jones znižala za 0,94 odstotka, na 7922,49 točke, tehnološkega indeksa Nasdaq pa 0,20 odstotka, na 1383,59 točke.
Azijska borza
Borzni indeks na vodilni azijski borzi v Tokiu je prvič po treh tednih pristal pod vrednostjo 8000 vrednostnih točk. Japonski Nikkei je tako v zadnjem dnevu v povprečju padel za 6,9 odstotka, kar je tudi največji dnevni padec od 22. oktobra letos.
Tečajnice na južnokorejski in hongkonški borzi so se znižale za več kot pet odstotkov, indeksi na borzah v Singapurju in na Tajvanu pa so se v povprečju znižali za tri odstotke.
Močan japonski jen je najbolj prizadel tamkajšnje izvoznike, še posebej so trpele delnice podjetij, ki se ukvarjajo z visoko tehnologijo. Ker so se zahteve po izvozu v ZDA in Evropo v zadnjih nekaj tednih močno zmanjšale, svoje gospodarstvo Japonci rešujejo predvsem s preusmeritvijo prodaje drugim azijskim državam, a borzni akterji opozarjajo, da to vseeno ne bo ustavilo nadaljnjih znižanj vrednosti delnic, ki lahko padejo na še nižjo raven kot oktobra.
Poslabšanje svetovnega gospodarstva, ki smo mu priča, zelo negativno vpliva na japonsko ekonomijo, ki je v letošnjem oktobru doživela največji letni upad v preteklih sedmih letih.
Nafta pod 50 dolarjev
Šibko povpraševanje po surovi nafti, čemur botruje svetovno gospodarsko upočasnjevanje, je potisnilo ceno tako zahodnoteksaške lahke nafte kot tudi severnomorske nafte brent pod 50 dolarjev za 159-litrski sod. Ameriška nafta je tako padla na najnižjo vrednost po 18. januarju 2007, nafta brent pa je padla na najnižjo vrednost v zadnjih treh letih in pol.
Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte za dobavo v decembru je bilo treba v današnjem elektronskem trgovanju odšteti 49,91 dolarja. V Londonu pa se je severnomorska nafta brent z januarskim dobavnim rokom pocenila na 48,54 dolarja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.